Четвер, 30 травня, 2024

Огляди

Герб Львова

Лев сидячий, лев з однією головою і двома тулубами, лев, котрий видирається на скелю, лев крокуючий, лев сплячий, лев лежачий, лев, із задоволенням їсть виноград - яких тільки левів не побачиш у прекрасному Львові! Та це й не дивно, тому що воно так і називається: місто Львів.

А ось який з цих левів став основною геральдичною фігурою герба міста?

Лев - львівський графічний елемент міського герба. Належить він до геральдичних малюнків, котрі відображають назву міста. Історики кажуть, що ідея зображення лева, як символу назви міста, може належати його засновнику - Данилу Галицькому.

З початку XIV-го століття золотий лев на блакитному полі став територіальним символом Галицько-Волинського князівства, а також династичним гербом княжої гілки Романовичів. Золотий лев символізує багатство, великодушність, справедливість і сонце; блакитний колір - це краса, велич, зв'язок з небом.

В гербі спадкоємців Данила Галицького затвердилося зображення золотого лева, що підіймається на скелю. Львівське ополчення піднімало прапори із зображенням лева, що підіймається на скелю, під час Грюнвальдської битви (1410 рік) у складі об'єднаних польсько-литовських військ. Такий ж лев був гербом Руського воєводства (з центром у Львові) у складі Польщі.

Зображення лева знаходимо і на викарбуваних на львівському монетному дворі в 1333-1370 р.р. "львівських денежках", на торгових марках товарів, котрі виготовлені у Львові, а також на довіднику Львова.

У 1526 році польський король Сигізмунд формально затвердив герб, яким Львів користувався вже більше двох століть, і дозволив львів'янам вільно використовувати його "у всіх почесних актах, а також на своїх прапорах, картинах і пам'ятниках".

Зображення лева поміщали на своїх емблемах ремісничі цехи, ним прикрашали обкладинки міських книг. Герб Львова був і на друкованому знаку Івана Федоровича на першій надрукованій ним у Львові книзі " Апостол" (1574р.).

А з 1619 року лев, як символ сили і захисту, став прикрасою вежі міської ратуші.

Гербом Львова нагороджували за великі заслуги перед містом. Господар помешкання, на якому був прикріпленний такий герб, мав право довічної оренди земельної ділянки!

У 1586 році завдяки старанням єпископа Яна Соликовского папа Римський дає Львову право користуватися своїм особистим гербом: золотий лев, що стоїть на задніх лапах, а в передніх тримає три пагорба і восьмипроменеву зірку.

Огляди - Цікаве з новин