Четвер, 30 травня, 2024

Огляди

Перші підсумки програми «Стале управління водними ресурсами: вода майбутнього»

Сперечатися ніхто не стане, що вода - квінтесенція життя. Сперечатися не будуть, проте на цьому зазвичай і закінчується. У Донецькій області, промисловій жилі України, водні об'єкти займають жалюгідні 2% території, і то з них 78% - це штучні ставки та водойми, і лише 15% - природні струмки і ріки. При цьому, екологи вже давно б'ють тривогу, що ситуація в області обіцяє перерости в катастрофічну: головні водні артерії, все більше нагадують стічні канави. Сіверський Донець - основне джерело питної води для населення області, все більше замулюється, а вода вже перестала відповідати санітарним нормам. Промисловість, житлово-комунальні господарства та й всі ми, доклали до цього руку. Сьогодні забезпеченість водою населення і підприємств Донецької області в 5 разів менше, ніж в середньому по Україні.

Кілька місяців тому новий губернатор Андрій Шишацький пообіцяв розібратися з цією проблемою. На очисні та дренажні роботи підтоплених територій та раціональне використання ресурсів влада обіцяє виділити близько мільярда гривень. Нещодавно депутатами облради був прийнятий проект нової угоди з Кабінетом Міністрів України, щодо регіонального розвитку області на 2012-2015 роки, в якому окремим пунктом записано комплексна модернізація каналу Сіверський Донець - Донбас.

У той же час, в Україні завершився перший етап міжнародної програми «Стале управління водними ресурсами: вода майбутнього». Нагадаємо, в Україні програма стартувала в 2010 році. Проект є спільною роботою компанії SABMiller, Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ). У рамках проекту проведено широкомасштабне дослідження вододілів регіону і методів управління ними. За результатами дослідження розроблені способи, що мають на меті зберегти і поліпшити водні ресурси донецького регіону.

В Україні проект впроваджується саме в донецькому регіоні. На думку експертів проекту, серед основних водних проблем регіону: застаріла інфраструктура, втрати води в каналі Сіверський Донець-Донбас і значні сезонні коливання рівня річок. Особливої уваги потребує проблема забруднення річок Сіверський Донець і Кальміус, в які скидається основний обсяг стічних вод Донбасу та Харківської області.

Сьогодні учасники проекту розробили і запропонували ряд рішень, що відрізняються як з технічної складності, так і за розмірами необхідних інвестицій. Наприклад, одним з найбільш ефективних і економічних методів може стати застосування фітотехнологій, тобто біологічних методів очищення води. Зокрема, мова йде про створення системи так званих «біоплато», тобто спеціальних водойм, у яких очищення і фільтрація поверхневих вод здійснюється за рахунок поглинання забруднюючих речовин різними живими організмами - від бактерій до вищих рослин. Цей метод, що не вимагає застосування дорогих технічних засобів, вже успішно застосовується в ряді країн світу.

Нагадаємо, програма «Стале управління водними ресурсами: вода майбутнього» (Water Futures Partnership) - це глобальний проект, що стартував в 2009 році за ініціативою компанії SABMiller в партнерстві з авторитетними міжнародними організаціями WWF і GIZ. Мета проекту - спільно з місцевими громадами в країнах, де працюють філії SABMiller, розробити і впровадити ефективні методи для підтримання водного балансу територій в довгостроковій перспективі. Програма вже впроваджується в Перу, Південній Африці та Танзанії. Схожі партнерські ініціативи SABMiller також діють в Колумбії, Індії і США.

Також читайте: Покупка авиабилетов и сопряженные с ней трудности

Огляди - Цікаве з новин