Середа, 17 квітня, 2024
Неділя, 02 березня 2014 11:46

Хрестини на Гуцульщині

На гостину після хрещення дитини – запрошували бабу-повитуху, кумів, родичів, сусідів.

Гості приходили з подарунками. На Гуцульщині жінки приносили зерно, калачі, хліб, яйця, масло, зілля для купелі, полотно, а чоловіки кидали у купіль гроші. Породілля насипала у миску зерно і всі подарунки гості складали на зерно. У хаті горіла свічка. Хрестини тривали один-два дні. Основною ритуальною стравою була каша. Готували рисову або пшоняну кашу. Її готувала бабка-повитуха. Вона прибирала кашу цукерками, квітами, а подавала її на закінчення хрестин. Часом це могла бути яєчня, яку все-одно називали кашею. Коли її урочисто подавали до столу, то гості співали:

На столі каша стала,
Золотого вінка ждала.
Пане Степане, в тебе грошей стане.
Дай роділлі на вино,
А дитятку на мило.
Щоб раненько вставало
І очки промивало.

Баба роздавала всім кашу, за що отримувала гроші.

Загалом на хрестини готували найкращі страви, не жаліючи коштів, бо ця гостина вважалася весіллям дитини, якщо та умре. На гостині мала бути горілка, яку заварювали медом, цукром та ін.

На Гуцульщині готували таку саму їжу, як на «храм». Гостей частували горілкою, пирогами, молочною кашею, голубцями. На хрестини батько запрошував музикантів, які грали на скрипці або на флоярі. Гості спілкувалися, співали, але не танцювали, щоб не зашкодити породіллі чи дитині. Старшими гостями на хрестинах вважалися куми та баба. Гостилися до пізньої ночі. По закінченні гостини у хаті залишалися домашні та баба-повитуха. Її обов'язком було долікувати породіллю.

Широко побутував на Гуцульщині обряд «квітка», який відбувався наприкінці хрестин. «Квітка» – пучечки з колосків хлібних рослин взимку чи з калини, барвінку, васильків, смереки влітку. Таку квітку баба-повитуха роздавала гостям, за що отримувала подяку і гроші. Квітку кожен мусив забрати додому, бо інакше його чекало нещастя. При цьому дійстві лунали побажання щастя та здоров'я новонародженій дитині. Подекуди, роздаючи квітки, баба частувала гостей варенухою чи подавала молочку рисову кашу, а до неї – мед, щоб було новонародженому солодке життя.

Читати 1322 разів