Народ будився, і серед народу, пішли спори, хто ми. Одна частина народу, особливо старша, казала: "Ми русини, там на сході є наш матірний пень. Там є велика руска держава - Росія. Ми з тим великим руским народом є оден народ. Народна мова, того народу, має три діялекти: великоруский, білоруский і наш, малоруский. Тепер вороги руского народу хочуть розсоєдинити єдність того руского народу і стараються поширити між руским народом думку, що то не окремі розговори є між руским народом, а окремі мови і ті, що розмовляють тими мовами, то окремі народи. Такий розподіл руского народу на окремі народи лишень принесе шкоду для всего руского народу, бо розсоєдинити єго, то і тим самим ослабити. Руский народ має свого руского царя і той цар старається зібрати в руску державу весь руский народ і прийде час, що визволять руский народ Под'яремної Руси в Австриї і включить єго в єдину руску державу. Руска держава - Росія - це дуже богата держава, всього буде подостатком і народови буде добре жити".
Друга частина нашого народу стояла на такому становищі. Ми - русини в Галичині, то окремішний від руского, народ. Матірний пень наш - це Україна. Російський цар - це не наш цар. Царський уряд поневолив Україну і не хоче, навіть, визнати нашу мову. Нам від царя і від царського уряду добра не ждати. Нам треба збудувати свою українську державу, і тогди ми будемо господарями в своїй хаті.
Спір між обома частинами нашого народу в питанню: хто ми, чимраз набирав гостроти між народом, став чимраз більше створюватися поділ, а врешті молодші засновали окрему націонал-демократичну партию, а старші свою руску партию. Обі ці партиї в своїх статутах дуже мало згадували про соціяльне визволення народу, а основною причиною того поділу було національне питання: "Хто ми, де наш матірний пень?"
В бориславському басейні, де було скупчене робітництво, засновано социял-демократичну партию. Партия та поза бориславський округ своєї діяльности не поширювала.
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати