Передумовою політичного життя є освіта. Щоби проводити політичну діяльність, треба щоби народ, серед якого проводиться отта діяльність, був грамотним, був загальносвідомим, а вже загальна свідомість, почасти, сама собою видвигне перед народом і політичні питання, а дальше серед грамотного народу політична діяльність находить підхожий грунт для свого проростання і розростається на тому грунті. Тому, щоби висвітлити політичну діяльність, то треба перше висвітлити, як проходила в селі передумова політичної діяльности, освітна діяльність.
В нашому селі, як відомо з переказів, школа була вже дуже давно. Школа була вже при кінци вісімнадцятого століття. Школа ця була при церкві. Містилася школа в хаті дяка, хата якого була коло церкви. Учив в тій школі дяк. Наука в тій школі, в порівнаню до теперішніх шкіл, була невисока, але всетаки навчалися діти в тій школі хоч трохи грамоти.
В 1812 році збудовано в селі окремий шкільний будинок, і в школі вже вчив окремий учитель. До 1830 року школа була однокласова, в 1830 році школу перемінено на двокласову. Школа ця, хоч і в вчили окремі учителі, була під надзором церкви.
В 1848 році, коли знесено панщину, прийшов в село учитель Кро-пильніцкий Антоній, котрий виявив себе дуже добрим учителем і щирим освітним діячем в селі. За старанням Кропильніцкого, в 1868 році перемінено школу на трикласову. Щира робота Кропильніцкого на культурноосвітнім полю довела, що в селі створився гурток грамотних людий, котрі хотіли знання, освіти. Вони в 1871 році заснували в селі читальню. Читання книжок, газет, які приходили до читальні, ширило в селі знання, освіту, а з часом почало викликати і політичні питання.
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати