Понеділок, 25 вересня, 2023

2.2.20. Розпад Польщі - Австрия

В другій половині вісімнадцятого століття в Польщі було безвладдя, викликане політикою шляхти, і уряд неспроможний був навести в державі лад. Достаточної армії для оборони держави не було. З цего скористали сусідні держави і поділили Польщу поміж себе. Галичина підпала під Австрию в 1772 році.

Тогдішній поміщик в селі називався Николай Стеткивич. Поміщицький двір був на Дворищу, яке від того і дістало свою назву. До двора належало також Задвір'я, яке також і названо тому Задвіррям. З роду в рід показують на місця, де колись стояли поміщицькі, господарські будинки. До того ж поміщикові належали всі теперішні камеральні і колгоспні ліси, а також "помірки" під Кутами.

Шляхта мала у Польщі "золоту волю", а за то простий народ був для неї бидлом, цілком природно, що дуже ворожо сприйняла вступ австрийської армії в Галичину, вона стала організовувати спротив. В цьому спротиві взяло участь багато з шляхти, взяв також і Стеткивич. Австрия ввела в Галичину сильну армію і спротив той зламала, а уряд взявся переслідувати учасників того спротиву. Шляхтичі стали скриватися, аби не попасти в руки австрийської влади. Стеткивич тогді подався на Угорщину і про него більше не було ніякої вістки. Австрийський уряд сконфіскував єго майно і воно перейшло до держави. Село наше, як і колись в шіснадцятім столітю, стало державним селом знову.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм