П'ятниця, 19 липня, 2024

2.2.1. В глибині тисячоліть

Археологи виявили, що найдавніші сліди перебування людини на Прикарпаттю належить до кінця старокам'яного віку, то є 40-42 тисячі літ тому. На це вказують стародавні стоянки людини та ріжноманітні примітивно виготовлені кістяні та крем'яні знаряди праці, виявлені в селах Незвиско, Буківка, Вовчків, Ганусівка, Маринопіль і в інших селах нашої області. Основним заняттям того часу було полювання на великих тварин, мамонтів, носорогів, оленів, кістки яких часто знаходять в ріжних місцях Прикарпаття.

Можна, не сумніваючись, бути певним в тому що, люди перебували і в наших околицях і також на териториї нашого села вже в старокам'яному віку. Наші околиці, а в тім і територия нашого села, дуже пригожі для життя, то не могли-ж люди, живучи десятки тисяч літ в інших околицях Прикарпаття, обминаючи наші околиці, а в тім і територию нашого села, не заходити сюди. Беручи це під увагу, можемо твердити, що люди перебували в наших околицях, а тимчасом на териториї нашого села вже в старокам'яну епоху.

В околицях Коломиї і Снятина виявлено кам'янні знаряди праці. Такі-ж предмети, вже більше удосконалені, знайдено в Городенці, Голоскові, Коршеві, Косові та інших околицях Прикарпаття. В Рожнові знайдено кам'янний гріб і кам'янний ніж, в Шешорах кам'янну сокиру, якої отвір на топорище є вигладжений, шліфований. Ці предмети походять з новокам'янного, віку який був 4-6 тисяч літ тому.

На териториї нашого села теж знайдено кам'янну сокиру. Знайшов єї гром. Марфей Михайло Ів. на Пнях над Глібокім в окопі, де вода знесла землю. Сокира та є з синюватого, дуже твердої породи, каменю. Отвір на топорище дуже вигладжений, шліфований. Сокири з шліфованими отворами вміли люди виробляти в новокам'янну епоху і очевидно сокира та походить з новокам'янного віку.

Окрім сокири знайшов гр. Марфей камінь сильно вижолоблений людською рукою. Камінь цей, правдоподібно, теж походить з дуже давних епох, єго призначення, для чого він служив колись людям, нам невідоме.

В голові одної лісової балки знайшов Марфей велику кількість попелу, присипану землею. Можливо, що тут було житло людини в давних віках.

Оцці знахідки є наявним доказом того, що на териториї нашого села перебували люди вже в кам'янну епоху.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм