Вівторок, 25 червня, 2024

Гуцульщина літературна

Пістинь - Історико-літературне краєзнавство

Перша згадка про Пістинь (1375 року) пов'язана із правом власності на соляні джерела, що тут знаходились. Король Владислав Ягайло подарував Пістинь Василькові Тептуковичу.

У 1756 році Пістинь одержує Магдебурзьке право і село стає містечком.

У 1794 році у селі відкривається початкова народна школа.

У 1870 році в Пістині нараховувалось 2976 мешканців. В селі процвітало кушнірство, ткацтво, вишивка, різьбярство, килимарство, кераміка, писанкарство.

У 1857 році жителі Пістиня приватно засновують лікарню.

За часів панування Австро-Угорщини та панської Польщі освіта в селі стояла на низькому рівні. З 1884 -1936 рік школа мала 5 класів. Тягнучись до освіти, люди викупили приміщення школи, що належало судді, для своїх дітей.

До 1939 року в селі були суд, жандармерія, 16 шинків, 2 церкви, костьол, синагога, уральня і 3720 мешканців.

Пістинь - колиска творчості П.Г.Кошака, майстра художньої кераміки кінця 19- поч. 20 ст.

Пістинь має багату культурно-просвітницьку, літературну, політичну та релігійно-духовну спадщину. Найбільш видатною фігурою був Кирило Блонський - громадський діяч, посол до австрійського парламенту 1848 року, організатор шкіл, збирач фольклору та матеріалів до словника народних творів, перекладач з латинської та німецької мов. Блонський був добре знайомий з членами "Руської трійці". Я.Головацький, що був священиком в сусідніх Микитинцях, часто гостював у пароха Блонського в Пістині.

Другою неординарною особистістю був о.Августин Арсенич (1872 -1939 рр.). Дочка Августина Ірина була нареченою січового стрільця Андрія Баб'юка, який називав її Ірчик, і від її імені взяв свій літературний псевдонім Мирослав Ірчан.

В домі о.Арсенича перебували українські січові стрільці - відомі композитори Купчинський, Гайворонський, Л.Лепкий, Я.Баранич та І.Сімович.

У домі Бурачинського була написана пісня "Гуцулка Ксеня", присвячена Ірині, дочці о.Августина.

Село Пістинь тісно пов'язане із постаттю В.Стефаника. Тут Стефаник мав товариські зв'язки з Ф.Котюком. Родинна трагедія Котюків стала основою новели Стефаника "Лист" (1897р.).

H.Кобринська (Озаркевич) неодноразово була в Пістині, де написала твір "Янова".

В Пістині народився письменник В.Костинюк, автор "Громової бартки".

Село Пістинь не минали І.Франко, М.Павлик, О.Кобилянська.

I.Вільде часто приїжджала на літо в Пістинь. Художник П.Головатий змальовував красу навколишньої природи, а картини дарував І.Вільде.

В Пістинській школі навчався Микола Яновський - відомий письменник.

Р.Горак і Р.Федорів приїжджали в гості до І.Вільде в Пістинь.

І сьогодні наша старенька школа, якій минуло 100 років, є кузнею всього світлого, доброго, гуманного. Директором школи працює Сліпанюк Г.Д., заступником директора Мосейчук М.Я., які ведуть за собою весь згуртований, великий колектив. Багато учнів пішло у світ з-під крила рідної школи, стали вчителями, лікарями, юристами, бухгалтерами і просто хорошими людьми.

Серед наших пістинчан є свої поети, композитори. Це В.Вольський, пісні якого знають не лише в районі, але і в області: "Пістинській вальс",  "Полеглим за Україну". Гаврилків О.М. вчитель математики Пістинської школи, видала збірки "Барвінкова осінь", "Дорога", Костинюк С.І., Лаврук С.В., Лаврук В.М., Греметчук В.В., П.Третяк, І.Якібчук, О.Слюсарчук та інші.

З 1991 року в школі працює літературний гурток "Ластівка". Поетичне слово допомагає учням формувати в собі любов до рідної мови, до людей, до України. Виховує в них кращі людські якості: чесність, доброту, працелюбність, високу естетичну культуру.

Члени літературного гуртка, хоч і не стали поетами, але стали високоосвіченими спеціалістами і порядними людьми.

Мосейчук Р.В. закінчила Івано-Франківську медичну академію - лікар, проживає в Криму. Стоїть на сторожі здоров'я людей.

Костинюк В.Ю. - закінчила Чернівецький державний університет, працює викладачем ПТУ №33 м.Городенки, друкує свої поезії в районній газеті "Рідний край", випустила збірку "Провесінь".

Гринюк Т.І. - закінчує Тернопільський інститут, вона майбутній вчитель рідної мови і літератури.

Корнят Ю.В. - навчається в Івано-Франківському університеті на філологічному факультеті.

Баранецька С.Г. - закінчила філіал Київського юридичного університету в м.Коломиї, стала юристом. Про неї йдуть гарні відгуки, як про людину справедливу, що стоїть на сторожі закону.

Багата земля пістинська талантами, багата і щедра на людей, які своєю працею, піснею, поезією прославляють її на всю Україну.

Книга Гуцульщина літературна - Пістинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів 1

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!