Косів виник як село з часів Галицько-Волинського князівства на початку XIV ст., а як місто - в 1565 році. Саме цього року біля солеварні, що знаходиться неподалік міста, снятинський староста Панчинський заснував містечко Риків, зруйноване згодом паном Язловецьким, власником Кут. Через деякий час містечко відновили вже під назвою Косів. З 1867 р. - центр Косівського повіту, з 1939 р. - районий центр. У ХХ ст. до складу міста увійшли с. Монастирське та Москалівна. Збереглися назви кутків: Осики, Полякове, Романовий горб, Лази, Панська Долина, Ковалове та ін.
З 1891 - по 1939 рр. в Косові жив Тарнавський, засновник санаторію, лікар. Помер в Єрусалимі.
У Косові народився М. Павлик (1853 - 1915) - письменник, громадський діяч, публіцист, та його сестра Анна (1855-1928).
У цьому місті народився й жив М. Горбовий (1896-1941) - один із керівників гуцульського повстання 1920 р. проти польських окупантів, організатор «Пласту» на Косівщині.
У 40-х роках ХІХ ст. священиком і вчителем у Москалівці був Й. Кобринський (1818-1901), відомий громадський діяч, автор новаторських на той час підручників для початкових шкіл.
У різний час Косів відвідували І.Франко, Г. Хоткевич, В.Шухевич, В.Гнатюк, В.Стефаник, М. Черемшина, М.Підгірянка, О.Кульчицька, Г.Труш, М.Грушевський, М.Рудницький, Г.Огієнко, О.Луцький, М.Стельмах, М.Рильський, А.Кос.-Ана-тольський, В.Атаманюк.
Над своїми творами у Косові працювали видатний учений і церковний діяч, митрополит Іларіон (І.Огієнко) та Степан Скрипник - майбутній Патріарх Мстислав.
У Косові жив і працював Василь Романюк, обраний у 1993 році Патріархом УАПЦ, священий іменем Володимир. Тривалий час у Косові в 60-х роках працювали відомі тепер письменники С. Пушик, М. Влад, Т. Мельничук.
Чарує нас своєю поезією житель Косова Б.Радиш, лауреати премії ім. Т. Шевченка, уродженці Косівщини Г. Василащук, Д. Павличко, В. Шевчук, В. Лукашко, Р.Іваничук, Т.Мельничук, В.Гарасим'юк, М.Влад.
Інтернет версія книги Infoland © Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати
Книга Гуцульщина літературна - Косівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1
Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.
Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!