Вівторок, 16 квітня, 2024

Гуцульщина літературна

М.Ленерт (Марійка Підгірянка) - поетична творчість

   Уторопчани мають всі підстави гордитися тим, що ця земля дала натхнення для творчого злету багатьом талановитим людям. Саме в наше село переїхала сім'я лісничого Омеляна Ленерта з Білих Ослав у 1888 р. Марійка Ленерт народилася 29 березня 1881 року в селі Білі Ослави.
   М.Ленерт самотужки оволодівала програмою першого класу, а в Уторопську двокласну школу вступила до другого класу. Після її закінчення дівчина знову навчається вдома, бо батько п'яти дітей не мав змоги утримувати їх всіх у школах. Тому Марійка склала екстерном іспити за восьмикласну виділову жіночу школу в Коломиї, а згодом - і за курс учительської семінарії у Львові.
  З 1900 по 1905 рік Марійка учителює в Уторопах. Саме в нашому селі, десь у 1894 році, почалася поетична творчість дівчини; саме тут вона придбала своє нове поетичне ім'я - Підгірянка. Молода вчителька працювала під впливом творчості Т.Шевченка, класиків української літератури. Особливо на юну поетесу впливав гуцульський фольклор. Сама вона про себе писала : «Я самоук, несміле дитя Підгір'я. Списувала, що мені старі ліси розказували. Та не знаю, чи розуміла добре смерекову мову. А писала, бо чула душевну потребу вилити на папір ті враження, якими напувала мене краса природи ».
   В Уторопах написаний один з кращих віршів Марійки Підгірянки «Ой не нам, та не нам в кайданах ходити ».
   Не обмежуючись навчанням сільських дітей, учителька гуртувала і селянську молодь, і поважних газдів.
   Уторопчани шанують пам'ять Марійки Підгірянки. 21 квітня 1991 року з нагоди 110-річчя від дня народження поетеси відбулося урочисте відкриття художньо-меморіальної дошки на фасаді будинку Уторопської середньої школи. Та найкращим пам'ятником нашій землячці є добра, велика слава Уторопської школи, в якійМарійка Підгірянка і вчилася, і вчителювала, і творила свої поезії.

Книга Гуцульщина літературна - Уторопське навчально-виховне об'єднання

Бібліотека порталу Косівщини та Гуцульщини пропонує переглянути не тільки твори косівських авторів. До вашої уваги книга "Гуцульщина літературна", книга Марії Равшер "Здвиженський храм" та інші твори про Косів, Косівщину та Гуцульщину.

Ласкаво просимо в місто Косів, Косівщину та Гуцульщину!