Понеділок, 04 листопада, 2024

Гуцульщина в українських подіях та творах мистецтва

 

Краю мій карпатський,
світку мій чудесний,
дай тебе любити
за чудові весни...

 

♦ В історичному плані про Карпатський край і Гуцульщину написано чи не найбільше з-поміж інших українських земель. Згадаймо славних Захара Беркута, Олексу Довбуша, Семена Височана і багато, багато інших з тих давніх часів.

У новітній час були бойові дії у Карпатах Українських Січових Стрільців, Карпатські епізоди боротьби за волю України. Австрійський Архикнязь Вільгельм Габсбурґ став полковником армії УНР Василем Вишиваним. До речі, Габсбург-В. ВишиванийВишиваний завдяки гуцулам став українським патріотом і навіть у 1919 році, ховаючись від румунських окупантів, як він згадує, у травні перебував в останній хаті під верхом гори Ґрегіт. Потрапивши до румунського полону, він у неволі написав вірш "На полонині", який було опубліковано в газеті "Стрілець" 1 листопада 1919 року у Києві.

Після захоплення Австрії радянськими військами, у 1947 році Габсбурга-Вишиваного підступно заарештували спецслужби, привезли до Львова, а далі до Києва, де у 1948 році його засудили на 25 років ув'язнення "...як видатного українського націоналіста", він часто наголошував, що вважає себе українцем. Помер Габсбурґ-Вишиваний у Київській тюрмі МДБ у серпні 1948 року, місце поховання невідоме.

На полонині

(Спомин з Маґури)

Здалека чути звуки тихі,

Несуться тихо і поволі.

Звучать вони, як рідна пісня,

Якої ніе не чув ніколи...

З верхів далеких ген несеться

Глибоко в серце залягає -

Весь рідний Край у ній я бачу,

Вона весь біль мій проганяє.

Солодко так звучить і мило,

В краю гуцулів, - в полонині -

І повна радощів для тебе

Звучить у серці, Батьківщино...

Василь Вишиваний 

♦ Карпатські події міжвоєнного часу привели до проголошення державності Карпатської України 14 березня 1939 року. Після цього угорські війська напали на незалежну Карпатську Україну за згоди гітлерівської Німеччини та санаційної Польщі. Це був фактичний початок Другої світової війни тут у Карпатах, а не 1 вересня, коли Німеччина напала на Польщу, яка перед тим була співучасницею в  "розборі" Чехії. Військова формація - Карпатська Січ, утворена в той час, виступила на захист своєї держави, в її складі були представники різних регіонів України і, зокрема, значна кількість галичан. Це перший в Європі збройний опір, по суті, гітлерівській Німеччині, маріонеткою якої була гортистська Угорщина. Окупанти розпочали у Карпатській Україні широкомасштабний терор, знищено понад 115 тисяч карпатських українців, але опір завойовникам тривав.

♦ Через певний час українські військовики у 1942 році утворили Українську Повстанську Армію (УПА), у Карпатах діяла УПА-Захід. Дії УПА у 1944-45 роках на Гуцульщині були широкопланові проти московських окупантів. Відомо, що Василь Кукв УПА, згідно з даними останнього командувача УПА генерала Василя Кука, було близько 500 тисяч чоловік. Важливим центром УПА на Гуцульщині стало село Космач, в якому, зокрема, організовано вишкіл і створено структуру управління УПА, добре забезпечено оборону всієї території, прилеглої до Космача. Це була своєрідна територіальна фортеця, куди недобралися каральні большевицькі загони.

  • Мальовнича Гуцульщина справедливо викликала захоплення видатних українських малярів. Гарною пам'яткою є картина "Недільна вулиця" у Космачі маляра Григорія Смольського з 1960 року, вона дуже характерна для того часу. Антін Манастирський ще у 1956 році відтворив початок або ж по-гуцульськи головицю знаменитого Пруту під природним убранством, яке з часом зазнало значних антропогенних змін. Однією з найкращих мистецьких робіт Вітольда Манастирського є картина "Квітуча Картина Г. СмольськогоДземброня" з 1967 року. Омелян Ліщинський у 1971 році чудово відтворив тогочасний Яворів у картині "Вечірній мотив".

    Центр Гуцульщини з Чорногорою є дорогим для кожного українця, бо тут відбувалися знакові події не тільки для цього краю. Мистецькі роботи українських малярів засвідчують красу, якою захоплювалися багато видатних діячів, за яку боролися і оберігали від окупанта. На жаль, упродовж десятиліть багато пам'яток природи, а також лісових масивів було знищено. І сьогодні необхідно зберегти у Карпатах все те цінне, що ще залишилося, виявити і впорядкувати пам'ятні місця, пов'язані з історичними подіями новітнього часу, які привели до відновлення української державності у кінці XX століття.
    Пам'ятки історії, як зрештою, і красу, потрібно  захищати.

Косівщина - Косів, Косівщина, Гуцульщина

Косівські новини

  • Данина пам’яті +

    Данина пам’яті Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашій історії кривавих Детальніше
  • Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка +

    Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка Косів - районний центр Івано- Франківської області та адміністративно - торговий центр галицької Гуцульщини, а недавно ще й став відомим карпатським курортом. Детальніше
  • Відзначили професійне свято +

    Відзначили професійне свято «До міліції, як і до Бога, люди, зазвичай, звертаються тоді, коли їм тяжко, коли потрапляють у біду, коли потребують допомоги; Детальніше
  • 1