Середа, 17 квітня, 2024

1.01.2012 - Косівський район Івано-Франківської області

Косівський район - Косівщина – один з наймальовничіших куточків Гуцульщини, край родючих полів, луків – сінокосів, високих гір, стрімких потоків, чистого цілющого повітря, повсюдна наявність чистої води (питної), в т. ч. джерел мінеральної води. Своєрідність цього краю, краса його природних ландшафтів, багатий тваринний і рослинний світ, унікальна скарбниця природних екосистем, де збереглися рідкісні, реліктові види флори і фауни і як ніде в Україні, народні звичаї, традиційна побутова культура, народні ремесла та невичерпні багатства фольклору в усі часи приваблювали і приваблюють нині до себе численних туристів не лише з України, а й багатьох зарубіжних країн світу. Обжитість усієї території роблять її надзвичайно привабливою для мандрівок людям будь-якого віку і в будь-яку пору року.

Площа Косівського району – 986 кв. км. (6,5 % території області), в тому числі:

- сільськогосподарських угідь – 39607 га
з них: ріллі – 11512 га.

- лісів – 43461 га.

За попередніми даними чисельність наявного населення на 1.01.2012 року становить 88 392 особи, що складає 6,4 відсотки від загальної чисельності населення області. Чисельність міського населення – 14 681 особи (16,6 %), сільського – 73 711 осіб (83,4 %).

Середня щільність населення складає 89 осіб на 1 кв.км.

Народжуваність на 1000 жителів у 2011 році – 13,6 осіб; смертність - 12,8; природне скорочення - 0,8.

Вікова структура постійного населення (осіб) :

молодшому за працездатний вік – 17965 (20,3 %);

працездатному – 50260 (56,9 %);

старшому за працездатний вік – 20043 (22,8 %).

Район розташований на передгір’ї і низькогір'ї Покутських Карпат. Межує із Снятинським, Коломийським, Надвірнянським, Верховинським районами Івано-Франківської області та Вижницьким і Путильським районами Чернівецької області. Крайня північна точка Косівського району - c.Трач, південна - с.Розтоки, західна - с. Космач, східна - с.Рибне.

Більшу частину району займає гірський рельєф Покутських Карпат, хребти яких, Сокільський, Хотинський, Голиця, Буківець, Ріцький, Карматура, Брустурський, Каменистий простягаються з північного заходу на південний схід. Рівнинна частина – 300-450 м. над рівнем моря, гірська – 700-1000 м. У західному та південно-західному напрямках висоти збільшуються і сягають понад 1000 м. (г.Грегіт – 1472 м., г. Лисина Космацька – 1464 м., г. Ігрець – 1374 м.).

Лісові масиви більші та менші за площею, переліски, чагарники чергуються з полями (сінокоси, пасовища) на яких розташовані садиби гуцулів.

Місцевість відзначається м’яким кліматом: середня температура січня -5,40 С, липня +18,6 0С. Річна кількість опадів 787 мм, річна сума активних температур 22000С. Середня тривалість безморозного періоду 160-170 днів. Кліматичні умови на території району сприяють відпочинковому туризму в усі пори року: в літній період – для пішохідного, автомобільного та водного, у зимовий – для гірськолижного та інших видів спорту.

Гори вкриті лісами, площа яких складає більшу половину території району.

На висотах 500-800 м н. р. м. переважають букові та ялицево-букові ліси з домішкою смереки, де основними лісоутворювальними породами є бук та ялиця.

На висоті 800-1000 м н. р. м. – це зона мішаних смереково-ялицево-букових лісів, де основними лісоутворюючими породами є смерека, ялиця та бук. На висоті 1000-1200 м н. р. м. переважають смерекові ліси з невеликою домішкою бука та ялиці, з основною типоутворювальною породою – смерекою.

На території району збереглися представники фауни та флори, занесені до Червоної книги, наприклад: саламандра плямиста (Salamandrа), полоз лісовий (Elaphe longissima), беркут (Aguila chrysatens), олень карпатський (Cerpus elaphus carpaticus), плаун-баранець (Lycopodium selago), любка дволиста (Platanthera bifolia), гніздівка звичайна (Neottia nidus-avis), арніка гірська (Arnika montana) та багато інших.

Значна частина території району належить до національного парку “Гуцульщина”. Тут охороняються близько 60 геологічних гідрологічних пам’яток природи, десятки видів тварин і рослин цінні ландшафти.

 

Адміністративно-територіальний устрій Косівського району

міст 1

селищ міського типу 2

всього населених пунктів 45

місцевих рад:

районних 1

міських 1

селищних 2

сільських 37

60 % населених пунктів району мають статус гірських.

Косівщина - Косів, Косівщина, Гуцульщина

Косівські новини

  • Данина пам’яті +

    Данина пам’яті Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашій історії кривавих Детальніше
  • Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка +

    Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка Косів - районний центр Івано- Франківської області та адміністративно - торговий центр галицької Гуцульщини, а недавно ще й став відомим карпатським курортом. Детальніше
  • Відзначили професійне свято +

    Відзначили професійне свято «До міліції, як і до Бога, люди, зазвичай, звертаються тоді, коли їм тяжко, коли потрапляють у біду, коли потребують допомоги; Детальніше
  • 1