Середа, 26 березня, 2025

Майстри Гуцульщини

Косів – центр народних художніх промислів. Щосуботи тут відбувається великий ярмарок предметів гуцульського народного прикладного мистецтва.

Балагурак Іван м.Косів
29 червня 1922р.- 13 лютого  2001р.
різьбяр, член СХУ з 1958р., заслужений майстер народної творчості з 1968р.
З 1939р. працював в артілі "Гуцульщина", брав участь у багатьох виставках. Чимало робіт присвятив Т.Г.Шевченкові.

Балагурак Марія м.Косів
3 березня 1935р. - 9 листопада 1995р. - майстер народного гуцульського мистецтва. З 14-ти років працювала килимарницею на фабриці ім.Т.Шевченка (згодом "Гуцульщина"). Удостоєна звання "Майстер "Золоті руки" та ряду державних нагород.

Аронець Василь
с. Видинів Снятин.р-ну
4 вересня 1936, - 17 листопада 1994 р. - майстер кераміки, член СХУ з 1968р. Творив у жанрі керамічної скульптури, продовжуючи традиції класиків косівської кераміки. Використовував шамот, майоліку, ангоби, кольоровий бісер. Учасник численних виставок, зокрема й міжнародних. Мав персональні виставки у Косові, Івано-Франківську, Коломиї. Найвідоміші твори - "Вечорниці", "Гуцульське весілля", "Троїста музика", "Тече вода з-під Явора", "Аркан", "Баранчики", "Гуцулка".

Корпанюк Семен
с. Яворів Косівського району
14 вересня 1894р. - 20 листопада 1970 р. - гуцульський різьбяр. Ще малим хлопчиком він уважно придивлявся до візерунків, які майстерно вирізьблювали на дерев’яних виробах його дід Юрій та вуйки Василь, Микола та Федір Шкрібляки, що вважаються засновниками Яворівської школи різьби. Взявши за покликанням різець у руки, Семен Корпанюк не розлучався з ним ніколи. У 30-х роках минулого століття його твори експонувалися на художніх виставках у Варшаві, Львові, Коломиї, Ворохті. Ім’я самобутнього митця ставало все більш і більш популярним не тільки на Гуцульщині і Прикарпатті, а й далеко поза їх межами. Але найбільш плідними в творчості Семена Корпанюка стали повоєнні роки. Мабуть не було жодної виставки творів прикладного і декоративного мистецтва, де б не були представлені його вироби. Твори гуцульського умільця репрезентували різьбу по дереву на багатьох зарубіжних всесвітніх виставках, зокрема на вернісажах у Софії, Парижі, Монреалі та інших. Композиційний лад різьблених та інкрустованих орнаментальних мотивів Семена Корпанюка наділений особливим чуттям ритму, симетрії, рівноваги. Його твори мають найвищу мистецьку вартість. Ще при житті Семена Івановича вони у вигляді різьблених та інкрустованих скриньок, декоративних тарілок, рамок, художніх меблів, обкладинок для книг та альбомів принесли йому світове визнання. Багатогранна творчість заслуженого майстра народної творчості України, члена Спілки художників нашої держави відзначається яскраво вираженою самобутністю, на якій сьогодні вчиться молоде покоління різьбярів.

Мегединюк Марко
с. Річка Косівського району
1840 р.,  - 1920 р. - народний різьбяр.
В оздобленні своїх робіт поєднував різьбу, бісер (застосував його першим) та кольоровий метал. Його вироби користувались великим успіхом на виставках у Відні, Празі, Бухаресті (1906р.), Чернівцях (1908р.), Одесі (1912р.), були відзначені золотими та срібними медалями.

Павлина Цвілик
м. Косів
22 квітня 1891 р. - 31 березня 1964 р. - майстер гуцульської кераміки. Член Спілки художників України. З сімнадцяти років почала самостійно випалювати посуд. Майстриня виготовляла миски, полумиски, глечики, двійнята, колачі, баклаги, свічники, дитячі іграшки, скульптури. Брала участь у міжнародних виставках, де нагороджувалась медалями та іншими відзнаками. Традиції майстрині продовжила її дочка - Н.Вербівська.

Василащук Ганна
с.Шешори Косівського району
25 листопада 1924р. - 27 червня 2004р. - народна вишивальниця, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка. Знаючи з дитячих років усього „Кобзаря”, на його слова створила мовою кольорів гуцульських орнаментів оригінальні і неповторні ілюстрації до поезій Т.Шевченка під загальною назвою „Вінок Кобзареві”, що експонувалися в Київських і Канівських музеях поета і були захоплено сприйняті відвідувачами і критикою та в 1968 р. відзначені Національною премією ім.Т.Г.Шевченка. Учасниця багатьох художніх виставок краю. Її твори прикрашають музеї Канади і США. У 1971р. видано „Кобзар” Шевченка, ілюстрований її рушниками. Крім того виткала рушники на тексти українських народних пісень, відомих творів українських композиторів і поетів.

Косівщина - Гордість Косівщини

Косівські новини

  • Данина пам’яті +

    Данина пам’яті Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашій історії кривавих Детальніше
  • Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка +

    Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка Косів - районний центр Івано- Франківської області та адміністративно - торговий центр галицької Гуцульщини, а недавно ще й став відомим карпатським курортом. Детальніше
  • Відзначили професійне свято +

    Відзначили професійне свято «До міліції, як і до Бога, люди, зазвичай, звертаються тоді, коли їм тяжко, коли потрапляють у біду, коли потребують допомоги; Детальніше
  • 1