Микола Онуфрійович КОРНЕЛЮК. Наш краянин, власник приватного музею справжніх гуцульських скарбів, витворених його незвичайно умілими руками, руками усіх членів його численного і дуже дружного сімейства. Живе і продовжує творити справжні мистецькі шедеври в місті Косові, на Москалівському пагорбі, котрий височить над Рибницею.
Здавалося б, родина як родина. З багатьма клопотами, радощами. У свій час тут одружувались, народжувались діти, а згодом онуки. Будували оселі, облаштовували кожну кімнату так, щоб вона відповідала своєму призначенню - якщо для розміщення частини експозиції, то заздалегідь визначалось, які експонати тут будуть виставлені, якщо ж для проживання і праці, то - нічого зайвого, лише все необхідне: ткацький верстат, наприклад, за яким працює Микола Онуфрійович, займає окреме місце в прибудові. І тут майстер проводить години невтомної творчої праці. Але не менш натхненно працює над створенням головних уборів, яких назбиралась ціла колекція і привертає увагу відвідувачів музею з перших хвилин їх перебування у цій, можна б сказати, казковій оселі. Крисані різних гатунків і часів, від довбушанок- закочєнок до сучасних корон для молодят, і навіть корони для нашого українського Президента і глав урядів багатьох країн...
Дивно?
Авжеж.Звідки нехай і дуже талановитому майстрові відомо, яка корона прикрасила б голову президента однієї із скандинавських країн? Що, він там бував? Одержав зразок і замовлення?
А як дізнався про головні убори опришків? Ото ж то. Невідоме стає відомим, коли до нього наближатися на відстані серця. Коли уявляти себе і тим легендарним Олексою, якого ніяка ворожа куля не брала, чи Баюраком, чия слава гуляла колись по горах. І коли чогось дуже прагнути, обов'язково здобудеш. І знання, і вміння, і засоби.
Та все ж таки, все ж таки, звідкись все це почалося...
Може, із захоплення вправністю маминих рук, що снували метеликами за човником на ткацькому верстаті, а чи тією неповторною красою витворених нею ж таки узорів на вишивках?
А може... Може, саме йому, тоді такому молодому і впевненому у своїх силах, хотілося здивувати світ і ту молоду вчительку, що волею долі опинилася в Перехресному, щоб навчати маленьких гуцулят не тільки грамоті, а й всіляким життєвим премудростям.
- Микола вирізнявся з-поміж сільських парубків не дорогими костюмами, гонористою безтурботністю, а якоюсь особливою гідністю, умінням говорити і мислити. Кожне його слово було виважене, добірне, як зерно перед посівом. А одяг... Ганна Іванівна (дружина) і тепер не може забути, яке замилування викликала тоді в її очах краватка, яку Микола вишив своїми руками.
Так від зустрічі до зустрічі дочка землі чернігівської пізнавала того, хто мав стати її судженим на все життя. Дуже швидко освоїлась у тому незвичайному гуцульському світі, у якому жив Микола. Серед незвичних узорів, кольорів, серед таких захоплюючих задумів... Непомітно вона теж у вільні години сідала за ткацький верстат, бралась за голку й нитки, щоб витворити неповторне. А коли вони оселились уже в Косові, забрали й матусю з Чернігівщини - Надію Петрівну, яка, залишившись дуже рано без чоловіка, все життя присвятила дочці, а згодом її родині, онукам і правнукам. Не дивлячись на вік, без вишивання не може прожити і дня. Вишиває фіранки і рушники, подушки і простирадла. Та з особливим, можна б сказати, молитовним настроєм, вишиває божники - рушнички, призначені для того, щоб обрамляти образ, ніби ще однією, усипаною вишитими квітами, рамкою. Можна лише подивуватися, як краса і творчість заполонили усіх, хто опинявся поруч з Миколою Онуфрійовичем.
Ставши видатним майстром, членом Спілки художників України, цей невтомний трудар на ниві гуцульського прикладного мистецтва, не перестає працювати так само натхненно, на єдиному творчому подиху, як і тоді, коли лише ставав на цю свою трудну й тернисту дорогу.
- Було так, що забував про існування дня і ночі. Іноді руки відмовлялися тримати голку, сидіти було незмога, але я не міг відірватись від тієї речі, в яку, сказали б поети, вдихнув свою душу.
У Корнелюковому музеї можна знайти все для того, щоб одягтись по-гуцульськи. Як чоловікові чи парубкові, так і жінці чи дівчині. Його крайки мають, за самим його визнанням, оздоровлюючу силу. Бар- шівки - додають чоловічої гідності. Сорочки, запаски - це те, що захищає і оберігає від усякої нечисті... Наслухаєшся розповідей Миколи Онуфрійовича і мимоволі подумаєш - а даремно ми так призвичаїлись до всього стандартного... У гуцульському одязі людина захи- щеніша, самобутніша.Та це, мабуть, окрема тема для роздумів.
Знаючи, що Микола Онуфрійович визнає за свого головного учителя тільки самого Господа Бога, вже не дивуюсь, коли він впівголосу промовляє свою особливу молитву:
Во славу нашого наймилішого, найріднішого, мого і вашого найдорожчого Спасителя Ісуса Христа...
Там, де в своєрідному Святилищі зібрані ікони, вкладено стільки творчих сил у кожну річ гуцульського одягу, побуту, у писанку і таріль, тобівку, мимоволі приходиш до думки, що нічого випадкового немає під цим високим, тепер вже осіннім небом. Людина, яка прагне досконалості і досягає її, повторює Творця Небесного на землі, має право називатися також творцем. І всі ці дива, які неможливо, як у казці мовиться, пером описати, створені не для того, щоб їх побачити і оцінити. А щоб переконатись, яка це незбагненна планета Гуцульщина. Насамперед, у духовному і мистецькому плані. І якщо одна родина зуміла відтворити її у власному мікросвіті, то всі ми, хто спроможний на творчість і труд, повинні не шкодувати життя, щоб відроджувати Гуцульщину у набагато ширших, справжніх її обширах. В міру своїх сил і талантів, здібностей та інтелекту. Не марнуючи їх на дріб'язкове й минуще.