Стеф'юк Марія Юріївна, народна артистка України, народна артистка СРСР, народилася 16 липня 1948 року в селі Рожнові Косівського району. Після закінчення семи класів Рожнівської школи поступила на диригентсько-хоровий відділ до Снятинського культурно-просвітницького училища, яке закінчила в 1967 році. Після закінчення училища поступила на вокальний факультет державної консерваторії ім. П.Чайковського, яку закінчила в 1972 році.
У нарисі про себе пише: «Я просто жінка. Мало хто з шанувальників театрального мистецтва всерйоз припускає, що життя артистів, зокрема і найвидатніших, — суцільне свято, навіть якщо абстрагуватися від проблем матеріальних, не можна забувати щоденну душевну і фізичну напругу, виснажливі репетиції, роботу над ролями. Для іншого мистецтва артистові потрібно самому пережити і сльози, і зраду. І самотність. А сцена - це така отрута, що кожен, хто виходить на неї, хоче бути неперевершеним. І коли хтось кращий за тебе у театрі, це дуже важко переживається. Тому й живуть у його стінах і заздрість, і недоброзичливість. Але вони ніщо з миттю натхнення й творчості. Натхнення — це така річ, за яку можна віддати життя. Не знаю, скільки разів я співала свою Віолетту. Але тільки після власних утрат, болю, тільки переживши зраду близьких людей, я так глибоко почала відчувати страждання цієї жінки. І мої сльози в заключних сценах — це не акторський прийом, я по-справжньому плачу, ризикуючи зірватися, бо знаєте, як сльози перетискають горло.»
На вечорі з нагоди 30-річчя творчої діяльності вона говорить: «Коли я співала українську народну пісню «Закувала зозуленька», раптом не стало сцени, глядачів, а було лише рідне село і старенька мама біля хати.»
Марія Стеф'юк прийшла до уславленої Київської опери одразу після столичної консерваторії, коли там на повну силу творили такі майстри як Євгенія Мірошниченко, Белла Руденко, Гізела Ципола.
Деб’ютувала Марія Стеф'юк на оперній сцені ще студенткою п'ятого курсу партією Марфи в опері «Царева наречена». Вона говорить: «Я вдячна долі за те, що вона мене звела з таким талановитим митцем як Степан Турчак, який на роль Антоніди з «Івана Сусаніна» М.Глинки взяв молоду невідому виконавицю».
В театрі Марія Стеф'юк раз і назавжди зробила свій вибір — обрала оперний спів і жодного разу не зрадила, хоч у молоді роки їй пропонували для виконання свої пісні такі майстри української естради як Олександр Білаш та Ігор Шамо.
На жаль, немає серйозних досліджень її творчості. Немає також грамзаписів на сучасних носіях. Марія Стеф'юк була другою після Соломії Крушельницької українською співачкою, яка не стажувалася, а з величезним успіхом співала в Міланському «Ла Скала» 1991 року в опері Мусорського «Сорочинський ярмарок».
«Я просто жінка до кінчиків волосся, і якби я мала достатньо грошей, я б двічі на рік їздила на море, навіть узимку. Не знаю нічого прекраснішого за його безмежну стихію — хіба що мої Карпати.»
Вона виконувала партії Марильці з опери «Тарас Бульба» М.Лисенка, нової русалки з опери «На русалчин Великдень» Леонтовича, Милуші з «Ярослава Мудрого» Г.Майбороди, Па- расі з «Сорочинського ярмарку» Мусорського та багато інших.
За виконання головних партій в операх Царева наречена М.Римського-Корсакова, Риголетто Джузеппе Верді в 1998 році їй присвоєно Державну премію імені Т.Г.Шевченка. За заслуги перед Батьківщиною в 2003 році нагороджена орденом княгині Ольги.
Р.S. 23 січня 2005 року при інавгурації Президента України Віктора Ющенка Марія Стеф'юк разом з народним артистом України Дмитром Гнатюком та зведеним хором відкривали святковий концерт піснею «Чом, чом, земле моя».