Вівторок, 29 квітня, 2025

Геннадій Кіндратович Малявський.

 

Геннадій Кіндратович Малявський народився  7 січня 1926 р. в с.Рудка Кременецького району на Тернопільщині. Дитячі і шкільні роки пройшли в Кременці. А після війни, влітку 1945 року Г.Малявський вступив до Львівського художньо-промислового училища на відділення декоративного розпису, де опановував живопис у відомого художника Григорія Смольського, перейняв у нього кращі риси художника-пейзажиста і по закінченні училища Г.Малявський працював портретистом у Львівському художньому комбінаті, виконував творчі замовлення.

АвтопортретУ 1952 році вступив до Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва, де його педагогами були Вітольд Манастирський, Роман Сельський, Йосип Бокшай. Співучнями по інституту були Е.Мисько, Ю.Лащук, С.Серветник, Й.Бокшай. Одночасно вчилася на відділі художнього ткацтва і косівчанка Анастасія Юсипчук — майбутня дружина художника.

По закінченні інституту, Г.Малявський приїхав на Косівщину. Спочатку працював у керамічному цеху селища Кути, а 1961 року був запрошений в Косівське училище прикладного мистецтва вести уроки живопису, композиції і художньої кераміки. Працюючи в училищі, художник водночас виконує серію акварельних портретів народних майстрів Гуцульщини на замовлення Косівського музею народного мистецтва.



З пропозицією виконати аналогічну портретну галерею до нього звертаються Коломийський музей народного мистецтва та Івано-Франківський художній музей. Протягом 1962-1964 років Геннадій Кіндратович виконує ці замовлення. В підборі матеріалів художникові допомагає косівський мистецтвознавець Олексій Григорович Соломченко.

У цю акварельну серію входять зокрема портрети відомих різьбярів Юрія Шкрібляка, Юрія та Семена Корпанюків, Марка Мегединюка, Василя Девдюка, Миколи Медвідчука, майстрів гуцульської кераміки - Олекси Бахметюка, Петра Кошака, Павлини Цвілик, майстра художньої обробки виробів зі шкіри -Федора Якіб'юка, майстрині народної вишивки - Ганни Герасимович. Портрети виконані в акварельній техніці.

Надалі у своїй творчості Геннадій Кіндратович менше звертатиметься до портретного жанру, а все більше малюватиме краєвиди Гуцульщини.

Художник періодично влаштовує персональні виставки, представляючи кожного разу нові роботи.

Поряд з акварелями Геннадія Кіндратовича на виставках експонувалися вишивані серветки, доріжки, рушники дружини Анастасії Миколаївни.

Церква Різдва у ВорохтіСеред робіт Геннадія Малявського можна виділити серію краєвидів з архітектурними мотивами. Акварель «Церква Різдва у Ворохті» (1961) - одна з кращих робіт цієї серії. Г.Малявський зосереджує увагу на самій споруді церкви. Церква Різдва у Ворохті - пам'ятка дерев'яної архітектури XVII ст. Ця гуцульська церква визнана найдосконалішим витвором народної архітектури.



Своєрідну сторінку творчості Геннадія Кіндратовича розкриває серія акварелей «Стежками Івана Франка». Художник фіксує місця перебування великого українського письменника, громадського і політичного діяча. До згаданої серії входять «Свято сторіччя І.Франка в Криворівні» (1956), «Хата Параски Харук. Криворівня», «Готель у Вижниці», «Будинок в Одесі» (1986).



Уже в передостанні роки життя Геннадій Кіндратович втілює виношуваний роками свій творчий задум , виконуючи надзвичайно цікаву роботу — портрет. В овалі, змонтованому з мідних пластин.
Тепер  ця унікальна робота зберігається у фондах Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського.

В нагоди 80-річчя від дня народження Г.Малявського відкрито виставку його творів у музеї «Писанка» в Коломиї, а наступна планується в обласному центрі.

Геннадій Кіндратович Малявський постає тонким і проникливим пейзажистом, співцем чарівної гуцульської природи, закоханим у красу гір і полонин, річок і лісів.



15 жовтня 1998 року Геннадій Кіндратович помер.





Косівщина - Гордість Косівщини

Косівські новини

  • Данина пам’яті +

    Данина пам’яті Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашій історії кривавих Детальніше
  • Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка +

    Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка Косів - районний центр Івано- Франківської області та адміністративно - торговий центр галицької Гуцульщини, а недавно ще й став відомим карпатським курортом. Детальніше
  • Відзначили професійне свято +

    Відзначили професійне свято «До міліції, як і до Бога, люди, зазвичай, звертаються тоді, коли їм тяжко, коли потрапляють у біду, коли потребують допомоги; Детальніше
  • 1