ЖНИВО ЖИТТЯ
Дивна таємничо-жіноча посмішка, не втрачена через листопади літ жіноча цнотливість і скромність? Будучи сильною, навіть де треба, владною, займаючи помітне і життєво вагоме, життєво потужне місце у суспільстві, Катерина Романівна залишається цільною особистістю, не розгубивши по літах і посадах таких людських цінностей, як простота і скромність, висока людяність і унікальна інтелігентність. У неї кожне сказане слово, наче виважене на дивних терезах мудрості. Та ще вагоміше вона може сказати, підкреслити, заперечити поглядом своїх глибоких добрих очей, своєю милою усмішкою, які не образять, не відкинуть, а все по- доброму, по-материнському розставлять на місця..
Сьогодні перед нами виринає красива інтелігентна жінка, особистість, яка створила не лише себе, свою долю, але й, власне, створила цілий пласт унікальної у своєму роді педагогіки, на якій виросла і виховалась ціла плеяда майстрів прикладного та декоративного мистецтва України.
Катерина Романівна чомусь не прагнула кар'єри, а доля силоміць виштовхувала, вихлювала її, наче на береги, на ведучі ділянки, на ведучі місця. Так, лише на рік її умовили очолити Косівський технікум прикладного та декоративного мистецтва, а повелителька Судьба категорично сказала: на усе життя! Так і сталося: з сходинки молодого директора стрімко вийшла на сходинку ректора інституту, який, до речі, створено її потужною працею, її силою духу, силою устремління і розумінням, що технікум на тих засадах, на яких існував, уже існувати не може. Вона і тут перемогла, бо перемога любить цю красиву жінку. За що? Ну... не тільки за красиві очі... Її люблять і шанують люди, колеги, усі, хто торкався хоч краєчком серця її справи, її таланту бути людиною, професіоналом, педагогом, жінкою. Її люблять перемога і судьба за унікальну працелюбність, за вічний пошук, відродження і утвердження у нашому житті краси, отих сокровенних родинних оберегів, які ніколи не умирають і які кожного з нас тримають міцно на цьому світі. Але які дуже легко загубити, затоптати, як на стежині цвіт. Отож і державні нагороди, які ступали услід за зібраними урожаями життя Катерини Романівни, сприймались, як належно оцінена плодотворна праця. Орден Дружби народів, Заслужений працівник освіти України... І ось у наші дні - орден Княгині Ольги. Цю високу нагороду ця унікально красива, унікально працьовита, унікально інтелігентна жінка з міста Косів, що на Гуцульщині заслужила гідно і сповна.
Найпершими і впродовж всього життя найщирішими і найвимогливішими вчителями у неї були батьки. Виросла і виховувалась Катерина Романівна у сільській сім'ї, де змалечку привчали до праці, до пошанівку традицій, поваги до людей, яких не можна ніколи ні за що осуджувати.
По-особливому в батьківському домі відносились до сімейного побуту. Все було дуже скромно, але велично. Скромна оселя вишукано прибиралась традиційними уборами до кожного свята по-іншому, готувались своєрідні страви, відповідно одягались. Це створювало святковість, яку не можна передати словами. Воно глибоко запало в душу ласкою, добротою, любов'ю, залишило сонячний відблиск на усе життя. Все це залишилося жити в мені і я зберігаю ці традиції в своїй сім'ї. Високо ціную людей, які цінують свої одвічні традиції.
Школу закінчувала в повоєнні роки. Було надзвичайно важко. Але хотілось вчитися, бути подібними на своїх вчителів. Катерина Романівна відвідувала гуртки художньої самодіяльності. Виступали по селах, а також на районній, обласній сценах. Вчителі проводили цю роботу виключно на ентузіазмі, а батьки всім селом допомагали, чим могли.
В університеті ( закінчила я Чернівецький ДУ) її навчали професори, науковці, серед них ще випускники Віденського університету, які мали широкий діапазон предметної підготовки. Завідувачем кафедрою, керівником дипломної роботи був сам ректор університету. Завдячує Вона Господу Богу за спілкування із цими людьми. Вони не просто давали знання, а вчили, як їх здобувати. Сформували у свідомості розуміння фундаментальної основи знань у різних галузях науки. Саме це сформувало в ній особистість вчителя, педагога.
Після закінчення пішла працювати у Косівський технікум. Саме Косівська мистецька школа, школа-геноаналогія, яка формувалась понад сто років у тісному сплетінні діяльності професійної школи і народних та професійних майстрів на теренах Гуцульського регіону дала світові відомих художників, художників-майстрів, твори яких щорічно експонуються на регіональних, всеукраїнських та міжнародних виставках, прикрашають інтер'єри та екстер'єри жилих і громадських приміщень, зон відпочинку в різних регіонах України та країнах зарубіжжя.
Багатогранна, яскрава особистість Катерини Сусак формувалася, вигранювалася в основному в інституті. Але будемо відвертими - особистість завжди викликає роздратування у будь-якому колективі, у будь-якому соціальному середовищі...
Кожна людина є особистістю. Може життя так складається (відсутність того, що називають судьбою, щастям), що людина не може себе розкрити, реалізувати свій дар Господній, а тому виникають різні негативи, а інколи і моральні збочення.
Упередженого ставлення своїх колег, працівників до себе вона ніколи не відчувала. А якщо і були незадоволення, непорозуміння, ставила себе на їх місце, старалася усвідомити своїм єством суть його. Намагалася не викликати конфлікту, переконати іншу особистість в неправоті, а при потребі відступити, навіть з посади, щоб дати можливість переконатися «незадоволеному», чи може він зробити те, чого вимагає від неї. І все ставало на свої місця. Просила вона прощення, просили і в неї, навіть привселюдно.
Вона щиро любить людей. В кожному баче красу його душі, при спілкуванні відчуває, що доброго може зробити людина. Здається, люди завжди були щирими з нею, відкривали переді нею свою душу. Не пам'ятає випадку відмови виконати роботу, навіть найскладнішу, таку, що не входить в обов'язки викладача чи працівника. У відповідь на її «... щиро дякую, що ви послухали і ми зробили для колективу, навчального закладу таку-то роботу», вона чула відповідь: «Катерино Романівно, вас не можна не послухати».
Вона ніколи не вимагала від життя більше, ніж їй належало, але себе завжди заставляє робити більше, ніж може.
З дитинства мріяла стати вчителькою. Мрії збулися. Життя поставило навіть на вищу ступінь - бути учителем учителів. Це дуже відповідально.
Самий точний прогноз погоди на nowyny.eu