Юрій Миколайович Сеньковський - видатний український вчений - геолог, член - кореспондент Національної академії наук України, професор, доктор геолого-міне- ралогічних наук, лауреат премії ім. акад. В.І. Вернадського НАН України, член Наукового товариства ім. Шевченка, член Регіонального об'єднання дослідників Гуцульщини, народився 1931 р. у Львові у сім'ї інженера фотограметриста, патріарха української класичної етнографо - географічної фотографіки, видатного мистця і художника, родового шляхтича Миколи Івановича Сеньковського, із Пирятина, що на Полтавщині. Мати - Поліщук Євгенія Петрівна вчителювала в гуцульських селах.
Дитинство та шкільні роки провів Ю. Сеньковський у місті Косів і Коломиї Івано-Франківської області. Середню освіту здобув, навчаючись у Коломийській гімназії (середня школа № 1) та у музичних навчальних закладах Коломиї і Львова. Під час навчання в школі та Інституті, протягом 1947—1950 рр., працював у геологічних партіях об'єднань "Укргаз" і "Укрнафто- газрозвідка", що проводили геологічне картографування території Карпат. У 1950 р. він вступив на навчання до Львівського політехнічного інституту на геологорозвідувальний факультет, який закінчив у 1955 р., отримавши спеціальність гірничого інженера-геолога. Далі - праця у Львівському політехнічному інституті, на кафедрі мінералогії, якою керував відомий вчений геолого-петрограф академік АН України Л.Г. Ткачук. У 1959 р. Ю. Сеньковського переводять до Інституту геології корисних копалин (з 1963 р. - Інститут геології і геохімії горючих копалин) АН УРСР, де в різні роки він обіймає посади старшого інженера, молодшого та старшого наукового співробітника, вченого секретаря Інституту, а з 1980 р. і до сьогодні очолює відділ седиментології провінцій горючих копалин.
У березні 1962 р. у Львівському державному університеті Ю.М. Сеньковський захистив кандидатську дисертацію "Літологія верхньокрейдових відкладів Середнього Придністров'я". У 1975 р. в Інституті геохімії, мінералогії та рудоутворення АН УРСР Ю.М. Сеньковський захищає докторську дисертацію "Літологія силіцитів мезокайнозою південного заходу Східноєвропейської платформи". Дослідженнями автора охоплено чималу територію Центральної Європи (Польща, Литва, Латвія, Україна, Білорусія, Румунія, Чорноморський басейн, Захід Росії"). Фундаментальні теоретичні та експериментальні роботи Ю. Сеньковського заклали наукові підвалини розвитку в Україні нового наукового напрямку "Геологічна палеоокеанографія давніх континентальних окраїн, їх корисні копалини", що є пріоритетним для вітчизняної науки.
Фундаментальні геологічні розробки Ю. Сеньковського стали підставою для пошуків та освоєння покладів цілого ряду корисних копалин на території України і суміжних її регіонів. Обгрунтована ним концепція про широкий розвиток палеошельфових епіпелагіальних нашарувань під насувом Карпат стала науковою основою для розробки важливої народногосподарської проблеми " Піднасув Карпат і його нафтогазоносність ".
Уважно спостерігаючи вже протягом багатьох років за науковими досягненнями Ю. Сеньковського, масштабом охоплення і опрацювання ним найважливіших наукових проблем, слід відзначити його постать як великого вченого - літолога, і великого мінералога. Його видатні піонерські дослідження в галузі палеоокеанології давніх морських басейнів океану Тетіс, зокрема Подоло - Карпатського ме- зопелагічного, Східноєвропейського епіпелагічного сегментів, процесів біогенної та теригенної седиментації, аутигенного мінералогенезу, літогенезу та осадового рудоутворення, збагатили геологічну науку. Ці наукові дані сприяли пізнанню умов формування та закономірностей розміщення таких важливих для народного господарства корисних копалин як нафта, газ, самородна сірка, фосфатна,карбонатна, опал-кристобалітова, кварц-халцедонова сировина.
Глибока ерудиція вченого дає змогу йому у різні часи плідно працювати керівником української частини багатьох проектів Міжнародної програми геологічної кореляції (ЮНЕСКО), Міжнародного союзу геологічних наук, бути членом і національним представником Седиментологічної комісії Карпато-Балканської геологічної асоціації, членом Експертної малої ради Вищої атестаційної комісії при Кабінеті Міністрів України, членом багатьох оргкомітетів з проведення наукових конференцій, нарад та симпозіумів.
Ю. Сеньковський не тільки відомий вчений зі світовим іменем, але й активний громадський діяч. Він є одним із засновників громадської наукової організації " Регіональне об'єднання дослідників Гуцульщини " у 1993 році, очолює відділення природничих наук і бере активну участь в її діяльності, виступає на наукових конференціях та семінарах, є членом редакційної колегії та автором статей збірника Праць " Краєзнавство " Косівського осередку Наукового товариства ім. Шевченка " Гуцульщина ".
Юрій Миколайович широко популяризує творчий здобуток свого батька, неповторного фотолітописця Гуцульщини. Зокрема, Юрій Сеньковський нещодавно опрацював і перевидав унікальну роботу Миколи Сеньковського, відому під назвою " Східні Карпати - Чорногора ". Вона була надрукована типографським способом у 1931 р. (Косів, Коломия) багатотисячним тиражем і не має аналогів серед фотометричних описів решти регіону Карпат.