Понеділок, 02 жовтня, 2023

Шануймо минуле заради майбутнього: 770-річна Коломия у ювілейних листівках

Шануймо минуле заради майбутнього: 770-річна Коломия у ювілейних листівках

Новини та події | 2011-08-04 12:00:52

Культурологічний проект “Наше місто”

Шануймо минуле заради майбутнього…

Коломия у ювілейних листівках із серії :

“Коломия – наше місто”. 770-років першої літописної згадки про Коломию”

Культурологічний проект “Наше місто” (засновник адвокат Михайло Петрів) на відзначення 770 - річчя міста Коломиї заснував серію ювілейних листівок під назвою: “Коломия – наше місто”. 770-років першої літописної згадки про Коломию” в якій видано 24 листівки.

Авторами ювілейних листівок виступили коломийські художники, архітектори, дизайнери та фотографи: Андрушко Василь, Базак Марта, Бартєнєв Віталій, Бежук Ігор, Вінтоняк Галина, Венц Юлія, Ганущак Микола, Друляк Михайло, Зотова Олена, Кочержук Роман, Ніколенко Володимир, Семеняк Микола, Проців Ярема, Ясінський Мирослав а також художниця із Севастополя Кавулич Надія.

Колекція відкривається 7-ма листівками із графіками знакових для нашого міста будівель, без яких Коломия не буда-б тією Коломиєю, яку знають та люблять коломийці та безліч закоханих в неї подорожуючих: Ратуша (1877), Національний музей Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського (1902), Музей історії міста Коломиї (др. пол. ХІХ ст., Коломийський академічний обласний український драматичний театр ім. І. Озаркевича (поч. ХХ ст.) та Міський будинок культури “Народний дім” (1892), церква Благовіщення Української Православної Церкви (XVI ст.) та Римсько-Католицький костел св. Ігнатія Лойоли (1897).

На титульній стороні листівок міститься назва будівель української та англійською мовами. На звороті цими-ж мовами подаються історичні довідки про ці будівлі, час побудови, власників, інформація про меморіальні дошки на будівлях, історичні події, які в них відбувалися, що розміщалося в них та що тепер в них розміщується, автором яких є науковий співробітник Музею історії міста Коломиї Мирослава Кочержук. Зворот кожної з листівок прикрашений світлинами сучасного вигляду цих будівель. Автором дизайну цих листівок є Оленка Ясінська.

Графіку старовинних будівель виконав коломийський художник і архітектор Роман Кочержук на замовлення адвоката Михайла Петріва. Принагідно хочемо зазначити, що громадськості міста дана колекція графік була представлена 31 березня 2011р. на виставці: Коломия у графіці Романа Кочержука (з колекції адвоката Михайла Петріва), що була присвячена 770 – річчю першої писемної згадки про Коломию та яка передана Музеєві історія міста Коломиї для постійного експонування. Ці-ж графічні зображення поміщені в нещодавно виданому альбомі “Коломия”.

Листівка №8 є унікальною за своїм задумом, оскільки чи не вперше на листівці зображено будівлю в якій від 1997 року розміщується Музей історії міста Коломиї. Зазначимо що на старих австрійських та польських листівках ця будівля не була зображена. За задумом дизайнера Ювії Венц фасад будівлі переплетено в мережеві оригінальних вітражів, які гордовито прикрашають споруду ось уже більше століття. На звороті листівки зображено фрагмент будівлі у вікнах якої власне і розміщені вітражі та подається історична довідка про будівлю автором яких Мирослава Кочержук. Стара та нова Коломия на перехресті епох такий сюжет листівки №9 за дизайном Юлії Венц.

Наступна листівка (№10) за дизайном Юлії Венц, присвячена 200 – річчю німецького поселення Маріягільф (1811-1940 рр.) в Коломиї (Zur 200-jährigen Gründung der deutschen Siedlung Mariahilf (1811-1940) in Kolomyja).

На титульній стороні листівки зображено притаманні цьому поселенню будівлі: 2-класова школа ім. Розеґґера з німецькою мовою викладання (1910), тепер житловий будинок (Die zweiklassige deutschsprachige Roseggerschule (1910), jetzt Wohnhaus); церква німецької общини Маріягільф, відбудована 2004 р. на фундаменті римсько-католицького костелу Божої Матері Помічниці вірних (1853), зруйнованого в роки Другої світової війни (Kirche der Deutschen Gemeinde Mariahilf, wiederaufgebaut auf den Fundamenten des römisch-katholischer Klosters Mariahilf der Kristen, vernichtet im zweiten Weltkrieg); пам’ятний хрест, встановлений на цвинтарі поселення Маріягільф (Gedenkkreuz, errichtet auf dem Friedhof der Siedlung Mariahilf).

Цьому ж ювілею присвячена і наступна листівка (№11): Німецькі поселення Коломиї 1811-1940 рр. (Deutsche Siedlungen in Kolomyja 1811-1940). На титульній стороні листівки зображені характерні для німецьких поселень культові та інші споруди: Маріягільф (1811): Церква німецької общини Маріягільф, відбудована 2004 р. на фундаменті римсько-католицького костелу Божої Матері, Помічниці вірних (1853), зруйнованого в роки Другої світової війни (Mariahilf (1811): Kirche der Deutschen Gemeinde Mariahilf (2004), wiederaufgebaut auf den Fundamenten des Römisch-katholischen Klosters Mariahilf der Kristen (1853), vernichtet im zweiten Weltkrieg); Баґінсберґ (1818): Євангелистська кірха (1875), тепер церква св. Миколая Української Греко-Католицької Церкви (Baginsberg (1818): Evangelische Kirche (1875), jetzt Kirche des Heiligen Nikolaus der Ukrainischen grichisch- katholischen Kirche); Славці (1820): Житловий будинок (Slawitz (1820): Wohnhaus); Флєберґ (1842): Римсько-католицький костел св. Яна Непомука (1911), тепер Дім молитви церкви Християн Адвентистів Сьомого Дня. (Flehberg (1842). Johann Nepomuck Römisch-katholischer Kloster (1911). Jetzt Gebetshaus der Kirche von Adventisten des Siebenten Tages); Розенгек (1866): Житловий будинок (Rosenheck (1866): Wohnhaus). На звороті листівки подано історичну довідку про згадані будівлі.

Принагідно зазначимо, що листівки №8, 10 та 11 видані у творчій співпраці між культурологічним проектом “Наше місто” та Музеєм історії міста Коломиї, а автором історичних довідок до цих листвок є науковий співробітник музею Мирослава Кочержук.

Картина Мирослава Ясінського “Зі світлом віри” передається на листівці №12 та зображує, як Боже Благословіння спускається на Кафедральний собор Преображення Господнього Коломийсько-Чернівецької єпархії Української Греко-Католицької Церкви, а через нього на усю коломийську громаду.

Картина Галина Вінтоняк “Сон” передає на листівці (№13) авторське бачення старовинного виду Церкви священомученика Йосафата Української Греко-Католицької Церкви. На звороті листівки подано фрагмент картини та історичну довідку про будівлю автором якої є Мирослава Кочержук.

Церква св. Архистратига Михаїла Української Греко-Католицької Церкви (1864), в цьому році відзначає ювілей – 140 років освячення (1871), якому і присвячена листівка №14. Оригінальна картина Олени Зотової передає авторське бачення цієї культової споруди. На звороті листівки подано фрагмент картини та історичну довідку про будівлю автором якої є Мирослава Кочержук.

Микола Семеняк продовжує серію листівок (№15) та в притаманній йому техніці графіки зображує Церкву Благовіщення Української Православної Церкви, яка розташована на українському цвинтарі Монастирок. На звороті листівки подано фрагмент картини та історичну довідку про будівлю автором якої є Мирослава Кочержук.

Художник із Севастополя Надія Кавулич приєдналася до ідеї видання листівок (№16) та напередодні передала на своїй картині вид на вулицю Театральну.

Графік Ігор Бежук у намальованій для цієї серії листівці (№17): “Вітання з 770-річчям Коломиї” вдало поєднав історичний дух старовини - зустріч в Коломиї австрійського імператора Франца Йосифа 1, який приїздив до міста на етнографічну та господарсько-промислову виставки в вересні 1880 року та 770 - річний ювілей міста. На фоні сьогоднішньої міської Ратуші над якою майорить український прапор гарцює на коні боєць Гуцульської дружини, яка зустрічала імператора, але уже відзначаючи ювілей міста та стверджуючи те, що Коломия була, є і буде українським містом.

“Коломия у вирі коломийки” так образно названо композицію на листівці доктора Миколи Ганущака (№18), яка вдало та граціозно передає дух танцю та заворожує коломийців та гостей нашого міста.

“Зимова Коломия” одна з найулюбленіших світлин фотографа Михайла Друляка, яку він надав для цієї серії листівок (№19). Музей писанкового розпису, який так велично прикрашає наше місто, ніби побратавшись з готелем “Писанка” на фоні старовинних будівель центральної частини міста – фотопанорама Яреми Проціва, відображена на листівці (№20). “Коломия в обіймах гір”, так впіймав мить фотограф Володимир Ніколенко, яка представлена на листівці №21.

Василь Андрушко напередодні завершив працю над листівкою (№22) створеною для цієї серії. Однією з найулюбленіших місць автора в місті є будинок на вул. Театральній, який збудований у стилі – віденської сецесії, який так нагадую красу української жінки, перегукуються із гуцульським орнаментом та мотивами гуцульської вишивки. Це і стало темою кольорової графіки автора для цієї листівки під назвою: “На вулиці Театральній”

Марта Базак у роботі “Коломийське подвір’я” (№23) передає свою закоханість у місто, а Віталій Бартєнєв в котре змушує нас помилуватися красою вузьких та коротких коломийських вулиць передаючи її у своїй картині “Вулиця Головацького” (№24). Листівки №12-24 виконані за загальним дизайном Юлії Венц.

Наприкінці висловлюю сердешну подяку усім авторам, які погодилися надати свої твори чи створити нові для серії листівок: “Коломия – наше місто”. 770-років першої літописної згадки про Коломию”, що дало можливість у дуже короткий проміжок часу спільно створити цей проект: Андрушко Василеві, Базак Марті, Бартєнєву Віталію, Бежуку Ігору, Вінтоняк Галині, Венц Юлії, Ганущак Миколі, Друляку Михайлові, Зотовій Олені, Кавулич Надії, Кочержуку Роману, Ніколенко Володимиру, Семеняку Миколі, Проціву Яремі та Ясінському Мирославу; дизайнерам Оленці Ясінській та Юлії Венц, які так мистецьки поєднали коломийський дух старовини та сучасності в дизайні листівок; директору Музею історії міста Коломиї п.Михайла Арсака за співпрацю та працівнику музею Мирославі Кочержук за підготовлені історичні довідки для листівок; моїм натхненникам дружині Ользі та донечці Анничці, без підтримки яких не було б здійснено все задумане в цьому проекті.

З правдивою повагою,

Засновник культурологічного проекту “Наше місто”

Адвокат 

Михайло Петрів

 

Перелік листівок

із серії : “Коломия – наше місто”. 770-років першої літописної згадки про Коломию”,

виданих Культурологічних проектом “Наше місто”

з нагоди відзначення 770- річчя Коломиї.

18 серпня 2011 р.

 1. Роман Кочержук. Коломия. Ратуша. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010 р.

 2. Роман Кочержук. Коломия. Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

 3. Роман Кочержук. Коломия. Музей історії міста Коломиї. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

 4. Роман Кочержук. Коломия. Коломийський академічний обласний український драматичний театр ім. І. Озаркевича. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

 5. Роман Кочержук. Коломия. Міський будинок культури «Народний дім». Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

 6. Роман Кочержук. Коломия. Церква Благовіщення Української Православної Церкви. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

 7. Роман Кочержук. Коломия. Римсько-Католицький костел св. Ігнатія Лойоли. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

 8. Юлія Венц. Музей історії міста Коломиї. Поштова листівка. 2011 р.

 9. Юлія Венц. Стара та нова Коломия на перехресті епох. Поштова листівка. 2011 р.

 10. Юлія Венц. Коломия. 200 років німецького поселення Маріягільф. Поштова листівка. 2011 р.

 11. Юлія Венц. Коломия. Німецькі поселення Коломиї. Поштова листівка. 2011 р.

 12. Мирослав Ясінський. Зі світлом віри. Полотно, олія, 60х50, 2007 р.

 13. Галина Вінтоняк. Сон. Церква священомученика Йосафата Української Греко-Католицької Церкви. Полотно, олія, 60х40, 2011 р.

 14. Олена Зотова. Коломия. Церква св. Архистратига Михаїла Української Греко-Католицької Церкви. Батік холодний, 70х50, 2011 р.

 15. Микола Семеняк. Коломия. Церква Благовіщення Української Православної Церкви. Папір, паста, 25х29, 2004 р.

 16. Надія Кавулич. Коломия. Вулиця Театральна. Полотно, олія, 70х50, 2011 р.

 17. Ігор Бежук. Вітання з 770-річчям Коломиї. Графіка, туш, папір, 30х20, 2011 р.

 18. Микола Ганущак. Коломия у вирі коломийки. Графіка, папір, олівець, 20х15, 2000 р.

 19. Михайло Друляк. Зимова Коломия. Світлина.

 20. Ярема Проців. Панорама Коломиї. Світлина.

 21. Володимир Ніколенко. Коломия в обіймах гір. Світлина.

 22. Василь Андрушко. Коломия. На вулиці Театральній. Папір, кольорова графіка, 42х30, 2011 р.

 23. Марта Базак. Коломийське подвір’я. Картон, олія, 85х50, 1991 р.

 24. Віталій Бартєнєв. Коломия. Вулиця Головацького. Полотно, олія, 80х80, 2008 р.

Косівщина - Новини Гуцульщини

Косівські новини

 • Данина пам’яті +

  Данина пам’яті Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашій історії кривавих Детальніше
 • Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка +

  Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка Косів - районний центр Івано- Франківської області та адміністративно - торговий центр галицької Гуцульщини, а недавно ще й став відомим карпатським курортом. Детальніше
 • Відзначили професійне свято +

  Відзначили професійне свято «До міліції, як і до Бога, люди, зазвичай, звертаються тоді, коли їм тяжко, коли потрапляють у біду, коли потребують допомоги; Детальніше
 • 1