Субота, 23 вересня, 2023

Послання нащадкам від ''гуцулів-індіанців''

Послання нащадкам від ''гуцулів-індіанців'' У Чернівцях знайшли записку столітньої давності з посланням до нащадків від людей, які через волелюбність називали себе індіанцями.

У Чернівецькій гімназії №5 під час ремонтних робіт знайшли схованку, а в ній - послання від предків майже столітньої давності. Записка датується двадцятими роками минулого століття, коли місто було окуповане румунами, інформує Бі-Бі-Сі.

Чернівецькій гімназії №5 - 115 років. Споруджувалась будівля спеціально як навчальний заклад ще за часів Австрійського імперії. Кожного року, роблячи ремонт у школі, працівники наштовхуються на цікаві знахідки.

Викладачка біології в гімназії Галина Абрам'юк перша побачила у своєму кабінеті за знесеною стіною зім’яті клаптики паперу:

"Коли ми їх почали розгортати, то частина паперу просто розсипалася в руках. Але це нам не завадило розшифрувати суть листа. І полягає вона в наступному - знайте, як ми жили, любили Україну і були волелюбними, як гуцули-індіанці. І навіть намалювали такого індіанця з ірокезом, але видно, що це і гуцул – по одязі та кушчі – сумці, куди гуцули ставлять брусок, щоб нагострити косу", - розповідає пані Галина.

Послання написане німецькою мовою. Історики розповідають, що у двадцяті роки минулого століття Чернівці були окуповані Румунією. Тоді закривались українські школи, розмовляти рідною мовою було суворо заборонено, а тому таке патріотичне послання було продиктоване часом, каже декан історичного факультету Чернівецького національного університету, професор історії Олександр Добржанський:

"Мені сподобалася фраза, яку вдалося розшифрувати. Вона дуже показова і свідчить про той патріотизм учнів, що в них був. І пов’язана вона із тими подіями, які тоді відбувалися в Румунії. Я думаю, що переховування такого послання могло навіть нести певну небезпеку для гімназистів того часу".

Історики кажуть, що раніше в Чернівцях вже знаходили подібні послання від предків, щоправда, радянської епохи, і тому вони не такі цікаві й цінні. Окрім останнього послання, вартий історичної уваги і паркет у Чернівецькій гімназії – тут кожна дощечка датована 1853 роком і таврована фірмою-виробником. Також у гімназії реставрували столітній мідний умивальник. Ним користуються зараз у кабінеті фізики.

Косівщина - Новини Гуцульщини

Косівські новини

  • Данина пам’яті +

    Данина пам’яті Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашій історії кривавих Детальніше
  • Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка +

    Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка Косів - районний центр Івано- Франківської області та адміністративно - торговий центр галицької Гуцульщини, а недавно ще й став відомим карпатським курортом. Детальніше
  • Відзначили професійне свято +

    Відзначили професійне свято «До міліції, як і до Бога, люди, зазвичай, звертаються тоді, коли їм тяжко, коли потрапляють у біду, коли потребують допомоги; Детальніше
  • 1