Четвер, 28 вересня, 2023

Блискавка влучила в прикарпатця в... його хаті

Навряд чи це була кульова блискавка, бо в той момент падав дощ. Родина Самашків із села Великого Рожена Косівського району ввечері 29 червня перебувала в літній кухні. Дружина готувала їсти на плиті, неподалік сидів на табуретці син. Також тут були ще дочка та глава сім’ї — 61-річний Юрій Михайлович. Він стояв неподалік від зачиненого вікна. Єдине, що пам’ятає з подальших подій, — надзвичайно сильний гуркіт, ніби грім вдарив у хату, пише газета "Галичина".

В літню кухню влучила блискавка. Вона, так би мовити, поцілила у вікно, розтрощивши його разом із рамою на друзки. Загуркотіло так, що, наприклад, син оглух на обидва вуха, як розповідає Юрій Михайлович, і лише наступного дня до нього поволі почав повертатися слух.
Що стосується старшого Самашка, то він і досі на одне вухо не чує. Та це ще не біда. Біда в тому, що саме Юрій Михайлович став безпосередньою ціллю блискавки, яка влучила йому у праве передпліччя і пройшла по діагоналі через тіло, перш ніж піти у землю. Та, на щастя, чоловік залишився живий. Рідні одразу надали першу допомогу. Винесли батька надвір, поклали на землю, щоби вивести з тіла електричний розряд.

Наразі Юрій Самашко лежить у лікарні з опіками правого передпліччя, лівого стегна та гомілки. Лікарі кваліфікують стан його здоров’я як задовільний. Юрій Михайлович навіть зумів дійти з палати до телефону в коридорі лікарні, щоби поспілкуватися з автором цих рядків. Щоправда, жалівся на постійні головні болі та що не може ступати на уражену ногу.

Власне, лікарі сказали, що його ще не обстежили до кінця. Зокрема, будуть з’ясовувати, чи не пошкодив струм внутрішні органи, коли блискавка пройшла через тіло чоловіка. Можемо собі уявити, що то було, коли, як розповідав сам Юрій Самашко, з нього частково зірвало, а частково згорів увесь одяг. Залишилася лише румка від трусів.

Щиро кажучи, з таким випадком зустрічатися не доводилося. Як відомо, блискавка частіше влучає в людей, коли вони перебувають просто неба. Ми повідомляли, що на Прикарпатті вже цього літа від ураження нею загинуло двоє людей. У Богородчанському районі блискавка влучила в трьох людей, батька та двох його синів, коли вони стояли на подвір’ї. Один із синів загинув на місці, у батька — незначний опік руки, а другий син, здається, фізично не постраждав. Також жертвою блискавки стала  й жителька Городенківського району, котра працювала на полі. Та це було раніше. Що стосується саме цих днів, то всім відома трагедія на Луганщині, коли від ураження блискавки загинув один і травмовано вісім юнаків, які грали у футбол на відкритій місцевості.

Можемо згадати й трагічний випадок 28 червня в африканській країні Уганді, де внаслідок влучання блискавки у будинок школи, в якій переховувалися від грози діти, 18 із них загинуло, а 35 травмовано.

Як правило, блискавка влучає в будівлі, не обладнані громовідводами. Її можуть, так би мовити, «притягувати» включені електроприлади — телевізор, комп’ютер, навіть стільниковий телефон. «Блискавка йде по каналу найменшого опору», — каже кандидат фізико-математичних наук заступник декана фізичного факультету Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника ігор Ліщинський. — Навіть дим із комина під час приготування їжі чи опалення хати може стати своєрідним «магнітом» для неї».

Але в косівському випадку блискавка влучила у людину через вікно. Тому, за браком даних, якісь висновки з цього ще рано робити. Та ми обов’язково повернемося до цієї теми. Тим більше, що попереду ще буде стільки гроз та блискавок, що не зайве буде нагадати, як треба поводитися в таких ситуаціях.

Косівщина - Новини Гуцульщини

Косівські новини

  • Данина пам’яті +

    Данина пам’яті Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашій історії кривавих Детальніше
  • Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка +

    Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка Косів - районний центр Івано- Франківської області та адміністративно - торговий центр галицької Гуцульщини, а недавно ще й став відомим карпатським курортом. Детальніше
  • Відзначили професійне свято +

    Відзначили професійне свято «До міліції, як і до Бога, люди, зазвичай, звертаються тоді, коли їм тяжко, коли потрапляють у біду, коли потребують допомоги; Детальніше
  • 1