Середа, 17 квітня, 2024

Літературні зустрічі: багатожанровість творів Богдана Радиша

Шекспір – авторитет незаперечний. Про нього знаємо, бо його творчість вивчають  у кожній країні. В Україні шекспірів безліч. Лише на одній Косівщині їх у мистецтві та літературі не один десяток.

Літературний критик Аделя Григорук дослідила, що наш поет Богдан Радиш за кількістю написаних сонетів перевершив Шекспіра. У нього їх 198. У Шекспіра — 154. У Петрарки – 300. Судилось би народитись Богдану Радишу в Англії чи  Італії  – був би всесвітньовідомим письменником, та ще й, напевно,  мільйонером. А в нашій країні отримує дрібоньку пенсію, та й немає гарантії, чи і ії не перестануть виплачувати.

Нещодавно в центральній районній бібліотеці відбулась презентація двох його «наймолодших» збірок: «Хто не оре – не зламає плуга» та «Вогонь опалого цвіту». Ідею провести цей захід подав директор централізованої бібліотечної системи району Ярослав Семанишин. Український філолог, косів’янин Тадей Яницький, який добре знає творчість Богдана Радиша, завжди її популяризує, детально ознайомив учасників літературного зібрання із життям і творчістю поета. Він розповів, що Богдан Радиш є автором 25 збірок. Більшість із них видані під прізвищем Богдан Радиш-Маринюк.
Богдан Ілліч — лауреат літературних премій ім. Василя Стефаника, Михайла Павлика та Марійки Підгірянки.

Тадей Олексійович лаконічно охарактеризував 23 попередні збірки та детально ознайомив присутніх із двома згаданими, продекламував окремі притчі та лапідарії. Він відзначив, що творам Богдана Радиша властиві не лише філософсько-естетичне бачення світу, національно-духовні засади, але й особлива ліричність: 50 його поезій покладені на музику. Він також звернув увагу учасників презентаційного заходу на те, що Б.Радиш вільно почуває себе  у всіх літературних жанрах. Написав сім вінків сонетів та чималу кількість окремих віршів-сонетів. Випустив книжку призабутих віршових форм «Притчі», за яку отримав премію В.Стефаника. Пише байки, лапідарії, рубаї, власні прислів’я та приказки, афоризми, коломийки, дитячі поезії, сказання. Збірка «Вогонь опалого цвіту» якраз і багата на віршові форми. ЇЇ перший розділ складають притчі та лапідарії, другий — поезії, серед яких чимало  віршових сказань. У книжці «Хто не оре – не зламає плуга» надруковані лапідарії.

Чимало творів поета декламували працівники центральної районної та інших бібліотек, на зустріч під час проведення семінару з якими і був запрошений Богдан Радиш. Від щирої душі привітала його як свого земляка завідувач Рожнівської бібліотеки Марія Левко.
— Богдан Ілліч – надзвичайно скромна людина, хоча і є зіркою першої величини. Його поезія багатогранна, їй притаманні філософія і лірика, — сказала Ганна Димніч.

Свої захоплення творчістю Б.Радиша висловили Володимир Моравський та Зеновій Библюк.

Василь ГЛІБЧУК.

Портал Косівщини : За матеріалами Гуцульського краю

Косівщина - Новини Гуцульщини

Косівські новини

  • Данина пам’яті +

    Данина пам’яті Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашій історії кривавих Детальніше
  • Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка +

    Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка Косів - районний центр Івано- Франківської області та адміністративно - торговий центр галицької Гуцульщини, а недавно ще й став відомим карпатським курортом. Детальніше
  • Відзначили професійне свято +

    Відзначили професійне свято «До міліції, як і до Бога, люди, зазвичай, звертаються тоді, коли їм тяжко, коли потрапляють у біду, коли потребують допомоги; Детальніше
  • 1