Не такою вже й довгою і трясучою виявилася дорога з Косова до Космача. Не такими й темними були небесні хмари, що на початку грозилися весняним дощем, а як тільки на горизонті, поміж зелених гір, замайоріли білолиці гуцульські оселі космацьких родин, весело привітало усіх гостей села ясне сонце.
Ближче до самого центру вишикувались у довжелезні ряди різноманітні автівки, а ще ближче до центральної святкової сцени, де вже грайливо акомпанували гуцульські музики, – простяглися по обидва боки дороги багаті прилавки з дерев’яними, керамічними і кованими виробами, вишитими рушниками і сорочками тощо. Серед усіх цих прикрас, сувенірів і пацьоркованих вишиванок на ярмарку народних ремесел не можливо було оминути поглядом і найкращі традиційні гуцульські смаколики – сирні коники. А їх тут було, як то кажуть, від кольору до вибору, різних розмірів, навіть у кілька разів більших за долоню. Кожен охочий також міг купити космацькі писанки, поласувати будзом, банушем з бринзою чи варениками.
Місцеві ґазди та ґаздині вражали перехожих не лише смачними стравами, оригінальними композиціями, мистецькими роботами, а й колоритністю і барвистістю гуцульського строю: яскравими помаранчевими хустками і запасками, багацькими вишиванками, сардаками і кептарями, і передусім своєю співучістю, музикальністю і танцювальністю. Перебуваючи серед усього цього гуцульського багатства, як ніколи відчувається справжній дух нашого роду, нашого краю, карпатської землі. Бо саме в цьому зберігаються традиції і звичаї, спогади про минуле, відчуття рідного і святого. В цьому і є наша сила, воля і слава. Чого тільки вартують традиційні мелодії гуцульських рогів і карпатських трембіт? Саме цими прадавніми музичними інструментами 1 травня розпочали фольклорний фестиваль «Великдень у Космачі».
Кожного року Космач збирає на своїй землі багатьох земляків, приїжджих гостей з усієї України та з-за кордону, талановитих майстрів і майстринь, людей, які сьогодні вже вп’яте допомагають фестивалю відбутися, сприяють тому, щоб ця, ще зовсім нова традиція продовжувалася і з часом набула не лише всеукраїнського, а й міжнародного значення. Хтось, певно, неодноразово потайки подумає чи на людях скаже, що до цієї мети ще так далеко, а то й взагалі «Великдень у Космачі» зникне з «карти» одних із кращих етно-фольклорних фестин України, та спільними зусиллями всього можна досягти, все можна зробити, щоб ця сьогоднішня космацька традиція довго жила поміж людей і не вмирала. Цьому нині сприяють і наші очільники влади, які завітали на свято.
На відкритті фестивалю були присутні: всечесні отці, народний депутат України Василь Чуднов, голова обласної ради Олександр Сич, перший заступник голови обласної ради Василь Гладій, начальник головного управління культури облдержадміністрації Володимир Тодорак, голова Косівської районної ради Андрій Клуб, заступники голови Косівької РДА Іван Грималюк і Володимир Совіздранюк, голови Коломийської, Верховинської і Снятинської райдержадміністрацій, Космацький сільський голова Дмитро Пожоджук і директор фестивалю «Великдень у Космачі» Василь Остафійчук.
Перед початком святкового заходу учні місцевої школи поклали квіти шани до пам’ятників Т.Г.Шевченкові, борцям за волю України та полеглим у Другій світовій війні.
Невдовзі до урочистого слова запросили Василя Чуднова. З приємним хвилюванням народний депутат України привітав земляків-космачан і гостей мальовничої землі зі святом і подякував усім людям, які долучилися до організації цього дійства, зібрали в одному місці таку велику скарбничку гуцульського ремесла, запросили так багато гостей, учасників фестивалю. Зі слів нардепа, немає у світі більшої сили і більшої потуги як поклик рідної землі. Приємно, що щороку: на Різдво, Великдень, Петра Космач збирає усіх разом у дружньому та теплому колі великої родини, біля батьківських порогів у рідному селі. Адже космацький край завжди буде єднати серця, як робив це всі віки.
У цей великий день приєдналося до привітань і побажань духівництво. Владики поблагословили фестиваль на довге продовження, а благословенням Господа на щастя та успіх став короткочасний, майже не помітний травневий дощ.
«У цьому розмаїтті гір, вишивок, настроїв потрібно побувати, щоб винести із собою ті враження, які щороку дарує космацька земля, – звернувся до присутніх голова облради Олександр Сич. – Пам’ятаймо, що не тільки треба милуватися усім цим, а потрібно цінувати, оберігати і примножувати таке велике багатство краю, бо саме в цьому закодовано нашу пам’ять, нашу культуру, історію, традиції… Нам потрібно зберегти атрибути ідентичності, те що віками передавали нам діди і прадіди». У своєму виступі представник обласної влади закликав громаду села зберегти все те, що подарувало їм життя, що дісталося у спадок, що змайстрували власними руками, щоб через сотню років, коли побудують омріяні лікарні і школи, «виростуть» хмарочоси, зроблять такі ж, як у Європі дороги, не зникли з полиць і прилавків, українських осель вишиті сорочки, гуцульські запаски, глиняні мисники та дерев’яні різьблені вироби, різнобарвні килими та ліжники.
Вітання від Міністра культури України зачитав начальник культури ОДА Володимир Тодорак. Він привітав усіх присутніх з відкриттям фестивалю, який популяризує народне мистецтво, побут, звичаї і традиції. До привітальних слів і подяк приєднався голова Косівської районної ради Андрій Клуб, а від сільської громади зі щирими словами вдячності виступив сільський голова Дмитро Пожоджук і додав, що вже п’ять років поспіль Космач простягає руку дружби, руку єднання, добра та злагоди усім землякам зі Сходу і Заходу, до всіх українських земель і до народів сусідніх держав, що, без сумніву, збагачує і в деякій мірі возвеличує село, район і загалом усе Прикарпаття.
Серед усього урочистого дійства, колоритних гуцулів, серед гостей, які метушилися біля ярмаркових столів, обдумливо купуючи на згадку або в подарунок той чи інший сувенір, серед численних глядачів і слухачів готувалися десь збоку сцени до своїх виступів ті люди, без яких не було б святкового настрою, запальних танців, тихих наспівів, гучних оплесків і вигуків, щирих усмішок і такого видовищного святкового концерту. Серед виконавців були народні аматорські ансамблі, вокально-інструментальні колективи, гурти і вокалісти села Космача, з міста Косова, Рожнова та інших сіл нашого району, гості зі всієї Івано-Франківщини, зокрема калуського краю, учасники з Львівщини та інших областей України. Саме вони полонили душі, дарували тепло своїх голосів і сердець, захоплювали виконанням народних пісень, коломийок і запальних гуцульських танців.
Незабутній фестиваль «Великдень у Космачі» – це свято гармонії людей із природою, це поєднання чистого карпатського повітря з відлунням співучих голосів гуцулів, з відлунням мелодій цимбалів і трембіт, це такий собі стан «нірвани», коли душа відлітає далеко за гори, натомість, відкриваючи серце для гуцульського родинного тепла, сімейного затишку, насолоди від мистецького багатства, радості від людей і добра від Бога. І так задумуєшся, а що ще потрібно для щастя? Можливо, зовсім трішки, для прикладу, приїхати до цього села наступного року, щоб відчути все те, що цьогоріч відчули ми, простягаючи свою руку дружби до Космача, такого, яким він повинен бути насправді.
Мирослава ДОЛИНЧУК
Портал Косівщини : За матеріалами Гуцульського краюПортал Goroskopov.net предлагает ежедневный гороскоп на сегодня для всех зодиакальных знаков.