Вівторок, 25 червня, 2024

Путівник

с. Космач

Косівщина - село Космач, Косівського району.

 

Як добре,

що на світі є Космач,

Крім Києва, крім Харкова,

крім Львова...

Село Космач - одне з найвідоміших на Гуцульщині. Напевне, за територією це одне з найбільших сіл на Україні, як і за кількістю жителів. Розташовані 32 присілки Космача на берегах річки Пістинька та її багатьох притоках - гірських потічках.

Своєю історією, неповторним мистецтвом Космач, як Криворівня, Нагуєвичі, Кирилівка, може стати одним з перших в Україні сіл- музеїв під відкритим небом.

Багато видатних особистостей від­відували це село, твори­ли його історію. Багато в цьому селі є пам'яток історії.

Але, на жаль, однієї вже не побачимо ніколи. Мається на увазі церкву святої Параскеви, споруд­ження якої було заверше­но у 1718 р. її ще назива­ли 'довбушівською" цер­квою. Після Другої світо­вої цю святиню закрили. Де ж комуністичний ре­жим міг допустити, щоб в одному селі було аж дві діючі церкви? В центрі села є церква Святих вер­ховних апостолів Петра і Павла, яка була споруд­жена в 1904-му.

с. КосмачВідомі люди зі Львова, щоб врятувати цю святиню, як архітектурну пам'ятку, спробували організувати в її приміщенні філіал Львівського музею атеїз­му. І навіть була спроба її капітально відремонту­вати, замінити покрівлю. Але місцева і косівська влади зробили все, щоб церква руйнувалася. Пропав з церкви іконос­тас, який використовува­ли при зйомках "Тіней забутих предків". Й інші цінні речі з церкви були розкрадені. Але будівля церкви, яка руйнувалася, мозолила очі войовни­чим атеїстам. І в один день, уже у 80-х роках, церква згоріла дотла. Є в Космачі люди, які знають або догадуються, чия злочин­на рука спалила святиню. Прикро і гірко, що немає сьогодні церкви Святої Параскеви у Космачі. Але є спроби відновити на цьому місці церкву і за та­кою ж технологією (без цвяхів), і таких же розмірів. Богу слава, збе­реглися десятки фото­графій цієї пам'ятки. Але справа відновлення цієї будівлі через відсутність коштів практично стоїть на місці. На жаль, на­прикінці 80-х років Космач не обминула міжкон­фесійна війна. Добре по­старалися певні сили, щоб посварити людей на ре­лігійному ґрунті в Галичині.

Церква верховних апос­толів Петра і Павла колись була споруджена греко- католиками. Після сумноз­вісного псевдособору 1946 року стала парафією Російської православної церкви, а на початку 90- х років перейшла до Ук­раїнської автокефальної православної церкви. Цій громаді належить вона й сьогодні.

Греко-католицька гро­мада села вирішила бу­дувати свою церкву. На свято Трійці в 1995 році був закладений і освячений наріжний камінь під новий храм. З Божою по­міччю і завдяки старанню багатьох людей новий храм Святої Трійці при­красив село.

Віриться, що постане у Космачі церква й на місці знищеної пожежею, яка не ділитиме гуцулів на конфесії. Виродиться з по­пелу "довбушівська" цер­ква і високий дух предків.

Космач - велетенське гуцульське село в Карпатах. В ньому у всі часи розквітали народні ремесла- писанкарство, кушнірство, мосяжництво, ткацтво, вишивка, різьбярство, бондарство, ліщиноплетіння, виготовлення музичних інструментів - одним словом, усі види народної творчості, окрім кераміки.

Село Космач розташоване за 30 км. від міста Косів, 32 км. від міста Коломиї. Огорнене зі всіх сторін горами, полонинами, вічно зеленими лісами, неймовірною красою Карпат.

Офіційний сайт села Космач

Путівник - Села Косівського району