Четвер, 28 вересня, 2023

с. Микитинці

Косівщина - село Микитинці, Косівського району.

 

"Микитинці — в ямі,
в Микитинцях такі дівки,
як намальовані"

Село Микитинці з самого початку існування належало до Косівського повіту Коломийського округу.Розташоване воно по обидва боки річки Пістинька, яка впадає в Прут неподалік від Коломиї.
Північна частина села межує зі Спасом Горішнім, а західна — з царинами Стопчатова, присілком Борисівкою і Вербізьким лісом. Межує також з селами Пістинь, Спас, Уторопи, Ковалівка Коломийського району, Кривоброди, Хімчин. Відстань від Косова 12 км.
За Австрії в селі не було читальні Просвіти, клубу чи Народного дому. Але люди сходилися по хатах і там читали газети, в основному "Громадський голос" — орган Радикальної партії. Ця газета була в селі улюбленою. Крім того читали різні книжки.
Прихильники Радикальної партії заснували в селі Народну Спілку, яка мала свій фонд збіжжя, щоб позичати, кому не вистачало. Цей фонд успішно проіснував  до 1939р.

Люди, в основному, жили зі своїх невеличких земельних ділянок, які потребували багато праці, а прибутки давали мізерні. Багатьом родинам доводилося жити впроголодь, а в неврожайні роки голодувало неодноразово ціле село. Дехто з микитинських, намагаючись якось поправити господарку, виїжджав на заробітки до Канади, Америки, Німеччини, Франції, Румунії.

Перша церква в Микитинцях збудована 1764 року.Стару церкву перетворили у 1859 р. на дзвіницю й збудували нову церкву, теперішню.
Кам’яний хрест в пам'ять скасування панщини збудовано у 1848 р., Воздвиженську церкву у 1859 р.
Пам’ятник Т.Г.Шевченку відкрито у 1989р. – скульптори Галина та Володимир Римар….. Підчас відкриття вперше на Косівщині вільно піднято національні прапори.
Пам’ятник полеглим у роки Другої Світової війни – 26.06.1968р.
Хрест, поставлений громадою УГКЦ на честь суверенності України 16 липня 1991р.
Хрест, поставлений громадою УАПЦ на честь незалежності України 27 вересня 1991р.
Символічна могила «Борцям за волю України» – 1991р.
Меморіальна дошка, встановлена у 1993р. на честь Якова Головацького (1814-1888 рр.) – письменника, вченого і громадського діяча, члена «Руської трійці», який у Микитинцях в 1842-1846рр. жив і працював священиком.
14 травня 1994 р. встановлено хрест на місці загибелі сотника УПА Ю. Долішняка – Білого від рук НКВдистів.

Офіційний сайт села Микитинці

Путівник - Села Косівського району