П'ятниця, 19 липня, 2024

с. Кобаки

Косівщина - село Кобаки, Косівського району.

 

 

 

Село Кобаки Косівського району – одне з наймальовничіших сіл Гуцульщини. Від Буковини відділене неспокійним Черемошем, а від с.Кобакисусіднього села Рожнів притаєно мирною Рибницею, обступлене зусібіч горами, яблуневими садами закосичене.

Перша письмова згадка про Здвижин (так до 1620 року називалося село Кобаки на Косівщині) датується у історика І.Крип'якевича 1450 роком. Напевно, існувало воно ще задовго до цієї згадки, бо невдовзі знаходимо відомості, що мало воно спочатку 26, а через деякий час 40 дворів, ділилося на дві парафії, тобто утримувало 2 храми.

Було воно три рази вщент кочівниками знищене, три рази на новім місці, все ближче до гостинця, перебудовувалося... Перекази стверджують, що приходив у село з опришками Олекса Довбуш, та й лишився по тім Ватажківський вивіз та бочівочка-дарунок з пам'ятним написом, що і дотепер зберігаються.

Кобаки росли, будувалися, мали найчисельнішу серед сіл України партійну та комсомольську організації. В 1818 році в селі було збудовано школу, одну з перших на Покутті. Першим учителем у ній був справжній ентузіаст шкільної освіти Антон Кропильницький.  У 1849 році школу було добудовано, вона стала двоповерховою. На той час в село приїхав ще один учитель Микола Колдуняк. Разом з Антоном Кропильницьким він зробив багато корисного для поширення освіти і культури села. У 1900 році в селі Кобаки, на Гуцульщині,  була заснована читальня «Просвіта», у 1907 році було побудовано Народний дім, тут діяли гуртки художньої самодіяльності: хоровий, інструментальний та драматичний, а сільська бібліотека стала вогнищем культури. В 1911 році учитель Василь Царинюк організував хор.

У 1947 році в Кобаках був заснований колгосп - мільйонер названий іменем письменника-земляка Марка Черемшини. Мало село також лікарську амбулаторію, механізоване тваринницьке містечко-комплекс, потужний машинно-тракторний парк. Повністю електрифіковане, завершило газифікацію ще на початку 70-х , і тоді ж пустило в дію АТС на 500 номерів.с. Кобаки

Сьогодні Кобаки – красиве гуцульське село на Косівщині. Прикрасилося найбільшим в області Народним домом, будинками - котеджами для спеціалістів, казковою будівлею дитячого садка, добудувало ще в два рази школу, має відомий в Україні хор, центр дитячої творчості.

У 2006 р. тут збудовано церкву – капличку Покрови Пресвятої Богородиці, яка має чудотворну силу. В липні того ж року Владика Коломийсько – Косівської єпархії УПЦ КП Іоан відправив тут Богослужіння, освятив у церкві престол, іконостас і підкупольні ікони. Тут вперше створено духовно – екологічний центр християнської злагоди і любові “Здвижин”.

Офіційний сайт села Кобаки

Путівник - Села Косівського району