Косівщина - село Космач, Косівського району.
Як добре,
що на світі є Космач,
Крім Києва, крім Харкова,
крім Львова...
Село Космач - одне з найвідоміших на Гуцульщині. Напевне, за територією це одне з найбільших сіл на Україні, як і за кількістю жителів. Розташовані 32 присілки Космача на берегах річки Пістинька та її багатьох притоках - гірських потічках.
Своєю історією, неповторним мистецтвом Космач, як Криворівня, Нагуєвичі, Кирилівка, може стати одним з перших в Україні сіл- музеїв під відкритим небом.
Багато видатних особистостей відвідували це село, творили його історію. Багато в цьому селі є пам'яток історії.
Але, на жаль, однієї вже не побачимо ніколи. Мається на увазі церкву святої Параскеви, спорудження якої було завершено у 1718 р. її ще називали 'довбушівською" церквою. Після Другої світової цю святиню закрили. Де ж комуністичний режим міг допустити, щоб в одному селі було аж дві діючі церкви? В центрі села є церква Святих верховних апостолів Петра і Павла, яка була споруджена в 1904-му.
Відомі люди зі Львова, щоб врятувати цю святиню, як архітектурну пам'ятку, спробували організувати в її приміщенні філіал Львівського музею атеїзму. І навіть була спроба її капітально відремонтувати, замінити покрівлю. Але місцева і косівська влади зробили все, щоб церква руйнувалася. Пропав з церкви іконостас, який використовували при зйомках "Тіней забутих предків". Й інші цінні речі з церкви були розкрадені. Але будівля церкви, яка руйнувалася, мозолила очі войовничим атеїстам. І в один день, уже у 80-х роках, церква згоріла дотла. Є в Космачі люди, які знають або догадуються, чия злочинна рука спалила святиню. Прикро і гірко, що немає сьогодні церкви Святої Параскеви у Космачі. Але є спроби відновити на цьому місці церкву і за такою ж технологією (без цвяхів), і таких же розмірів. Богу слава, збереглися десятки фотографій цієї пам'ятки. Але справа відновлення цієї будівлі через відсутність коштів практично стоїть на місці. На жаль, наприкінці 80-х років Космач не обминула міжконфесійна війна. Добре постаралися певні сили, щоб посварити людей на релігійному ґрунті в Галичині.
Церква верховних апостолів Петра і Павла колись була споруджена греко- католиками. Після сумнозвісного псевдособору 1946 року стала парафією Російської православної церкви, а на початку 90- х років перейшла до Української автокефальної православної церкви. Цій громаді належить вона й сьогодні.
Греко-католицька громада села вирішила будувати свою церкву. На свято Трійці в 1995 році був закладений і освячений наріжний камінь під новий храм. З Божою поміччю і завдяки старанню багатьох людей новий храм Святої Трійці прикрасив село.
Віриться, що постане у Космачі церква й на місці знищеної пожежею, яка не ділитиме гуцулів на конфесії. Виродиться з попелу "довбушівська" церква і високий дух предків.
Космач - велетенське гуцульське село в Карпатах. В ньому у всі часи розквітали народні ремесла- писанкарство, кушнірство, мосяжництво, ткацтво, вишивка, різьбярство, бондарство, ліщиноплетіння, виготовлення музичних інструментів - одним словом, усі види народної творчості, окрім кераміки.
Село Космач розташоване за 30 км. від міста Косів, 32 км. від міста Коломиї. Огорнене зі всіх сторін горами, полонинами, вічно зеленими лісами, неймовірною красою Карпат.