П'ятниця, 19 липня, 2024

с. Тюдів

Косівщина - селоТюдів, Косівського району.

 

Згаса над Тюдівим моїм
Зоря в ранковому світанні,
А в небі синьо-голубім
Вже грають промені багряні.

Село Тюдів лежить на лівому березі Черемошу, за 16 кілометрів від районного центру Косів, 5 кілометрів від залізничної станції Вижниця.

Село  засноване в 1593 році. Межує з селами Малий Рожин, смт. Кути Косівського району, через річку Черемош — з селами Межиброди Вижницького району Чернівецької області. Для села типові такі прізвища: Буряк, Воротняк, Гурей, Довганюк, Миронюк, Яремчук.

Місцеві жителі  брали активну участь у боротьбі проти польської шляхти під час визвольної війни українського народу в 1648—1654 pоках.

З 1898 року в селі діяла читальня «Просвіти», заборонена була в 1939 році. В 1922 році селяни бойкотували вибори до польського буржуазного сейму. У боях з німецькими загарбниками та радянськими карателями полягли 37 вояків УПА з Тюдова. Застрелився оточений енкаведистами повстанець М. Додяк (12 вересня 1946 р.). 19 жовтня 1950 р. стрілець кущової боївки Ф. Бельмега, схоплений енкаведистами, кинувся зі скелі Сокільської і загинув. 7 жителів Тюдова загинули у радянських в’язницях та концтаборах.

11 листопада 1990 року під Сокільським урочисто відкрито пам’ятник Т. Г. Шевченкові (скульптори батько і син Одрехівські), також у селі встановлено пам’ятник Р. Шухевичу.

25 січня 1951 року в с.Тюдів народилася Марія Іванівна Голянич - професор, доктор філологічних наук.

У селі поширене лозоплетіння та вироблення ужиткових речей з дерева. Тут є восьмирічна школа, Народний дім, бібліотека, медпункт, магазини, побутові майстерні. Храмове свято 4 грудня (Введення в Храм Пресвятої Богородиці).

Офіційний сайт села Тюдів

Путівник - Села Косівського району