Четвер, 28 вересня, 2023

с. Текуче

Косівщина - село Текуче, Косівського району.

 

Село Текуче засноване в 1648 році, розкинулось у передгір'ї чудових і мальовничих гір Карпат. Попередня назва - Красногородка. Перші поселення на даному місці датуються кам'яною добою.

Село Текуче межує з селами Акрешори, Космач, Микуличин, Вижній Березів, Середній Березів, Нижній Березів. Відстань від районного центра Косів 28 кілометрів, від залізничної станції Коломия 30 кілометрів. Висота над рівнем моря більше 400 метрів, а окремі вершини перевищують 1000 метрів.

Через селом протікають річки Плішава та Варіятка.

У 1832 - 1833 роках у селі збудовано церкву, біля церкви похована сестра Папи Римського графиня Марія Мастай де Феретті. З нею одружився і привіз сюди наполеонівський легіонер ротмістр Стрельбицький, родом із Стрільбич на Ходорівщині.

З 1907 року у селі Текуче діяла читальня «Просвіти», заборонили в 1939 році.

У селі збудовано пам’ятник односельчанам, які загинули під час Другої світової війни. Німецькі окупанти вбили 53 текучан, з них 52 євреїв. На радянсько-німецькому фронті полягли 6 жителів Текучі, в УПА — 23 чоловік, 11 текучан загинули у в’язницях та концтаборах НКВС.

В Текучі, в період Київської Русі був потужний центр солеваріння. На початку 1980-х років біля села було розкопано п'ять солеварінь.

У селі є загальноосвітня школа І-ІІ ступенів.

Офіційний сайт села Текуче

Путівник - Села Косівського району