П'ятниця, 21 червня, 2024

с. Нижній Березів

Косівщина - село Нижній Березів, Косівського району.

 

Ой, не видко Березова,
не видко, не видко,
Лишилосі в Березові моє солодитко.
Ой не видко Березова
та й не видко Бані,
Лишилосі в Березові моє коханє.

Перша документальна згадка про село появилася в 1412 році.До XVII століття існувало одне село — Березів. Центр села знаходився в урочищі Попівському, де був православний монастир. Розростаючись, село поділилося на частини: східну — Долішній (тепер Нижній Березів), західну — Вижній (тепер Верхній Березів), а та територія, де були соляні джерела, дістала назву Баня-Березів.

с. Нижній БерезівСеляни займалися переважно скотарством, землеробством і солеварінням; березівська шляхта торгувала сіллю, яку вивозили на схід України, зокрема в місто Бердичів. Носили селяни саморобний одяг з конопляного волокна — сорочка, штани, киптар, зимою кожух та з сукна петик. Улітку ходили босі, а взимку у постолах. Основними продуктами харчування були картопля, кулеша, молоко, яке вживали у так звані скоромні дні. М'ясо їли тільки під час великих свят. 200 днів на рік селяни постили, а молоко і яйця продавали на ринку в Коломиї чи Яблонові. Навіть у заможних селян не вистачало хліба на весь рік.

У Нижньому Березові народився відомий польський художник і графік Северин Обст (1847—1917). Після закінчення малярської академії у Відні він працював на Гуцульщині, де на замовлення Львівського музею робив зарисовки узорів килимів, вишивок, писанок, різьби по дереву. В 1912 році на персональній виставці у Львові художник представив 200 картин, в яких відтворив природу і побут Гуцульщини.

У червні 1919 року село окупували війська королівської Румунії, а в серпні —буржуазно-поміщицької Польщі. У 1934 році в Нижньому Березові було 444 господарства і 425 га орної землі. Домашню худобу мали лише 203 господарства (всього налічувалося 375 голів великої рогатої худоби, в т. ч. 206 корів; 63 коней), один кінь припадав на 7 господарств.

1 липня 1941 року Нижній Березів окупували війська гітлерівської Німеччини. Запроваджуючи «новий порядок», фашисти жорстоко розправлялися з тими, хто чинив опір, насамперед з радянськими активістами. Щоб не потра­пити у фашистське рабство, молодь села переховувалась у лісах. Жителі села допомагали радянським партизанам, які діяли в районі Нижнього Березова.

В березні 1953 року більшість селян об'єдналася в сільськогосподарську артіль ім. І. Франка. Сумлінною працею колгоспники добиваються високих врожаїв зернових і тех­нічних культур.

Село Нижній Березів розташоване на Гуцульщині, в передгір'ях Карпат, по берегах с. Нижній Березіврічки Лючки, за 22 кілометри від міста Косова і за 25 кілометрів від залізничної станції Коломия. Через село проходить автомагістраль Коломия — Яблунів — Дилятин. В селі збудовано дерев’яну греко-католицьку церкву, діє Музей історії села.

23 листопада 2008 року у с.Нижній Березів відбулися урочистості з нагоди 160-ї річниці закладення наріжного каменя церкви святого Архистратига Михаїла і всіх небесних сил безтілесних. Село Нижній Березів славиться багатьма знаменитими людьми, які плідно працюють не лише в Україні, але й за кордоном.

 

Офіційний сайт села Нижній Березів

Путівник - Села Косівського району