П'ятниця, 21 червня, 2024

Свято Івана Купала

Вінок купальський, сплетений тобою,
Прикрашений намистом зір та мрій,
Поплив собі за тихою водою,
Що розділила берег твій і мій.

Косівщина - край, при згадці якого, не в однієї людини заб'ється радісно серце, а все тому, що у горах Косівщини, здається, відступають всі проблеми, а з Вами залишаються тільки висота і простір,гори і полонини, вершини, оповиті таємничими давніми переказами і легендами… Цей прекрасний край чарує людей своєю загадковістю і неповторністю.

Свято Івана Купала святкують на Косівщині з давніх-давен - це містичний, загадковий і разом з тим, веселий день... Назву свята пов'язували з іменем Купайла - божества родючості, урожаю, добробуту та лікарських рослин, а обряди приурочували вшануванню молодості, краси, кохання й очищення.
Перед заходом сонця дівчата плетуть вінки з польових квітів, збираються на вигонах біля річок, а вночі пускають на воду сплетені вінки з прилаштованими запаленими свічками. Існує така прикмета: якщо вінок пливе добре і свічка горить, то дівчина впродовж року вийде заміж, а якщо крутиться на місці — доведеться їй ще трохи дівувати. Якщо вінок відпливе далеко й пристане до якогось берега, з тієї сторони й прийде наречений дівчини.

Головна характерність купальської ночі - ватра. Вона, згідно з переказами, має велику міфічну силу. Навколо неї танцювали, через неї стрибали: хто вдаліше і вище, той буде щасливіший. У купальських ватрах матері спалювали зняті з хворобливих дітей сорочки, щоб разом з цією білизною згоріли і хвороби. Молодь і діти, Настрибавшись через багаття, влаштовували гучні веселі ігри і біг наввипередки. Танцююче полум'я цього літнього вечора виглядає казково.
Особливо загадковими були розповіді про цвітіння папороті в ніч на Купала.
Існує повір'я, що в купальську ніч з'являється цвіт папороті. За легендою, папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої у році ночі під Івана Купала. Знайти цю квітку дуже важко, тому що її береже від людей нечиста сила. Той, хто знайде цвіт папороті, може розуміти мову будь-якого створіння, може бачити заховані в землю скарби. Володар заповітної квітки також може у ніч напередодні Івана Купала бачити, як ходять лісом дерева й стиха розмовляють між собою.
Кажуть люди, що зібрані в ніч на Івана Купала чи вранці з «іванівською» росою лікарські рослини мають особливу, надзвичайну лікувальну та магічну силу.
Примічали в цей день і погоду:
зоряна Купальська ніч - на грибне літо,
велика роса - вродять огірки та горіхи,
дощова погода - на неврожайний рік.

Путівник - Культурні родзинки краю