Понеділок, 27 травня, 2024

Водохреща на Гуцульщині

В багатоманітній різдвяно-новорічній обрядовості українського народу яскраво виступає третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу Водохреща. Його відзначають 19 січня і з ним пов'язують хрещення на Йордані Христа.

Напередодні Водохреща святкується другий Святий Вечір "Голодна кутя". На вечерю подають пісні страви – смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар.

З давніх давен церемонія освячення води відбувалася під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер. Напередодні з льоду вирубували великий хрест і ставили його поруч з ополонкою. Прикрашали хрест барвінком і гілками сосни.Водохреща

До місця освячення влаштовували велелюдні хресні ходи. Окрім ікон і церковних хоругв, учасники процесій несли в руках запалені трійці – це три свічки, перевиті зіллям васильків, чебрецю та інших квітів.
Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.
Повернувшись з освяченою водою додому, господар давав її пити членам родини, кропив усі житлові і господарські будівлі, двір, худобу. З свяченої води починається сніданок і кожен член родини випиває по ковтку, потім господар обприскує водою хату. Це робиться для того, щоб відігнати нечисту силу. Дівчата вмиваються свяченою водою для того, щоб личко було білим і рум’яним.

Люди зберігають освячену воду протягом року біля образів й користуються нею як оберегом та лікувальним засобом. На диво багатьом - вона не псується і не втрачає "чудодійні" властивості.

Існують прикмети:
- на Водохреща день ясний – хліба будуть чисті
- день похмурий – буде у хлібі повно "сажки"
- іде лапатий сніг – на врожай
Водохреща- на Водохреща дерева вкриті інеєм, то навесні у відповідний день треба сіяти ярову пшеницю: "вродить, як гай!"
– На Водохреща день теплий – буде хліб темний
– на Водохреща зоряна ніч – вродяться горіхи і ягоди

Після освячення води дівчата і хлопці, старі і малі хто не боїться холоду купаються у воді під відкритим небом. До речі, вважається, що ті, хто наважується на подібне купання цього дня, впродовж всього наступного року можуть забути про всі хвороби та болячки і перебувати в незмінному піднесенні духу.

Путівник - Культурні родзинки краю