Хранителями пам’яток є музеї.Вони завжди залишатимуться тим місцем,де людина шукатиме відповіді на численні запитання свого минулого і теперішнього.
23 травня 1999 року, спільно з районною організацією Конгресу Українських Націоналістів та згідно рішення V сесії Косівської районної ради, було створено музей визвольних змагань Карпатського краю.Він став філією Івано-Франківського музею визвольних змагань.
Документальні матеріали спростовують міфи, створені радянською історичною школою і проливають світло на події, що замовчувались, або трактувались як ворожі та небезпечні для СРСР.
Його експозиція,яка поступово поповнюється новими документами, адже велика кількість недосліджених першоджерел міститься у фондах архівів як в Україні, так і за кордоном, розповідає про участь жителів Косівщини в збройних формуваннях УПА та підпіллі ОУН. У своїх екскурсіях працівники музею, спираючись тільки на документальні, перевірені історичні джерела, доносять до гостей з усієї України та зарубіжжя правду про нашу історію.
Велику увагу музей приділяє освітній роботі з молоддю.Часто організовує мандрівки,які проходять місцями,пов’язаним з героїчною боротьбою УПА.Чудові краєвиди,повітря,просочене свободою,незалежним духом тих,хто вважав”за волю смерть нам не страшна” залишають незабутні враження,будять патріотичні почуття у юнаків та дівчат.
Завдяки директору Людмилі Луканюк всі зібрані матеріали усистематизовано,поділено на окремі розділи експозиції.У музеї можна отримати цікаву документальну інформацію про події,національно-визвольну боротьбу,відомості про життя і діяльність М.Міхновського,Є.Коновальця,Я.Стецька,С.Бандери та інших видатних постатей України.