Мандарини-використовують при лікуванні астми і бронхітів.
Мандариновий сік є корисним дієтичним і лікувальним напоєм. Особливо він рекомендується дітям (навіть немовлятам) і хворим. Для очищення легенів від слизу рекомендується кожен ранок випивати по стакану мандаринового соку.
Пом'якшують кашель і надають відхаркувальну дію при бронхітах і трахєїтах настої і відвари з сухої шкірки на воді (1:10). Мандаринова шкірка входить до складу суміші лікарських рослин для отримання гіркої настоянки, яка застосовується в медицині для підвищення апетиту і поліпшення травлення, її приймають по 10-20 крапель за 15-30 хвилин до їжі.
Для стимуляції апетиту рекомендують в тих же дозах настоянку сухої шкірки мандарина. Від гельмінтів позбавляє рясне вживання мандаринового соку. Плоди мандарина застосовують як цінний дієтичний продукт, що насичує організм вітамінами в зимовий час. Вони володіють антицинготною дією, підвищують апетит, покращують обмінні процеси.
Ефірне масло мандарина піднімає настрій. При діабеті відвар з шкірки мандаринів сприяє зниженню рівня цукру в крові. Шкірку 3 плодів кип'ятять 10 хвилин в 1 л води. Відвар потрібно тримати в холодильнику непроцідженим і приймати щодня. Мандарини і мандариновий сік завдяки фітонцидним властивостям надають антимікробну дію.
Зовнішнє застосування мандаринового соку допомагає в боротьбі з молочницею. Сік і плоди мандарина ефективно діють при дизентерії.
При шкірних захворюваннях дія фітонцидів, що містяться в мандарині, настільки сильно, що свіжий сік вбиває деякі грибки (трихофітію, мікроспорію і ін.). Щоб вилікувати шкіру і нігті, уражені грибком, слід багато разів втирати в них сік з часточки або шкірки мандарина. В той же час мандарини можуть дратувати нирки і слизисту оболонку шлунку і кишечника. Тому їх не рекомендують при виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки, при гастритах з підвищеною кислотністю шлункового соку, ентеритах, коліті і загостреннях запальних захворювань кишечника, а також при холециститі, гепатиті і гострому нефриті.
Гранати - плоди розміром приблизно з апельсин з шкіркою червоного кольору з жовтим "рум'янцем". Усередині безліч насіння, оточені рубіновою соковитою кисло-солодкою м'якоттю, такі, що розділяються плівкою. Існує два основні різновиди гранатів, але на ринку зазвичай пропонують лише Punica granatum, тобто пунічний зернистий.
Гранат родом з Азії, це один з найперших фруктів, що вживаються людиною. Раніше його вважали плодом пристрасті. З численними насіннячками, гранат довгий час був символом родючості, достатку і вічного життя. У Греції гранат був символом подружньої вірності. Греки вважали, що гранат з'явився з крові Діоніса, а на гранатових деревах живуть особливі німфи. У грецькій міфології, проковтнувши гранатові зерна, Персефона стала дружиною Аїда - і, поки вона дві третини року залишається в підземному царстві, на Землі наступила осінь і запанувала зима... На Близькому Сході, звідки гранат родом, його звали "королем всіх плодів". Є думка, що хвостик на вершині граната став прообразом королівської корони. А в Давньому Єгипті померлих ховали з плодом граната, що символізував надію на повернення. Народжений на сході гранат став національною емблемою Іспанії. І навіть дав назву цілому місту: Гранада названа так по алеї гранатів, посаджених маврами.
У соку граната міститься від 8 до 20% цукру, до 9% лимонної і яблучної кислоти, трохи вітаміну С і інші корисні речовини.
Щоб легко дістати зернятка, потрібно зрізати верхівку граната, надрізати шкірку і замочити в мисці з холодною водою на 5 хвилин. Потім, тримаючи плід під водою, акуратно розламати на шматочки, зернятка самі впадуть на дно. Викинути все, окрім зерен, злити і обсушити їх.
Гранатовий сік можна отримати також, як завжди видавлюють апельсиновий - порізати навпіл і видавити сік з половинок за допомогою цитрусової соковижималки.
У народній медицині сік солодких гранатів використовується при хворобах нирок, а кислих - як засіб від каменів в нирках і жовчному міхурі. Сік гранатів добре угамовує спрагу при гарячкових станах, діє як жарознижуюче. Кірки від плодів граната використовують як терпке при проносах, а також як засіб від глистів.
Подавайте гранат з морозивом, перемішайте з густими сливками і з роздробленим безе для чудового десерту або посипайте салати.
Малина - ягода,яку цінують не тільки за смак і аромат, але і за її дивовижні цілющі властивості.
Що в ній такого незвичайного?
1. Вона містить саліцилову кислоту - що основне становить більшості протизапальних і жарознижуючих засобів.
2. Вона зберігає молодість: вітаміни А, Е, РР, В2 відповідають за життєвий тонус, пружність шкіри і рівний колір особи.
3. Вона містить багато міді, а мідь входить до складу більшості антидепресантів. Тому є малину жменями корисно тим, хто знаходиться на межі стресу.
4. Вона сприяє поліпшенню кровотворенія, оскільки в ній міститься багато заліза.
5. Вона підтримує потенцію, оскільки містить вітамін С.
6. Вона украй корисна для вагітних і тих, хто тільки збирається завести дитину, оскільки містить фолієвую кислоту.
7. Вона покращує роботу нирок і знімає набряки, оскільки відвар з її листя володіє легкою сечогінною дією.
8. Вона містить дубильні речовини, тому нею корисно полоскати горло при ангіні.
9. Вона на відміну від аспірину не провокує виразку шлунку.
10. Вона просто смачна!
Помело - один з найбільших цитрусових, азіатський аналог грейпфрута, вирощується в Південній Азії і в Таїланді. Батьківщиною цього фрукта вважається Китай.
Помело їдять як легку і апетитну закуску, мочаючи шматочки фруктів в цукровий соус. Шкірку помело можна висушити і зацукрувати, щоб приготувати прекрасні солодощі .
Помело в західній кухні використовується для приготування начинки пиріжків, мармеладу, а також фруктових салатів. Оскільки цей фрукт володіє сильним і відмінним від інших фруктів смаком, його можна додавати в гострі і солодкі соуси до риби і м'яса. Проявите трохи уяви, і з шкірки помело вийдуть витончені ємкості, в які можна покласти салат або налити соус. Це легко зробити, зрізавши верх плоду і видаливши м'якоть за допомогою гострого ножа. Верхню частину фрукта можна зрізати у вигляді трикутника.Цей фрукт дуже багатий вітамінами A і C.
Свіжі фрукти можна зберігати при кімнатній температурі протягом місяця. Очищений від шкірки помело слід зберігати в холодильнику не більше трьох днів.
Буряк - це справжнісінький зимовий овоч, який можна порівняти з коморою корисних речовин. Рубіновий колір буряка прикрашає будь-яке блюдо, а високий вміст цукру робить її найсолодшим овощем.
Диво-овоч буряк можна по праву назвати вітамінною бомбою, захищений шкіркою буряк зберігає свої корисні властивості аж до нового урожаю. Буряк містить вітаміни А, В1, В2, В6, які необхідні для кровотворення і зміцнення нервової системи. "Кривава ріпка" є джерелом вітаміну С, а також фолієвой кислоти, ніацину, багата клітковиною і антиоксидантами. Буряк багатий мінералами і містить фосфор, калій, кремній, бор.
Завдяки всьому цьому багатству буряк є відмінним борцем проти інфекцій і хвороботворних бактерій. Буряк володіє загальнозміцнюючими властивостями, а також стимулює роботу жовчного міхура і печінки, покращує травлення.
Буряковий відвар використовувався ще в Стародавньому Римі одночасно як жарознижуючий, послаблюючий і сечогінний засіб. Гіппократ радив накладати листя буряка на рани і запалення, а сік свіжого буряка вважався афродізіаком (завдяки вмісту бору, який необхідний для утворення гормонів).
До речі, якщо ви раптом підхопили простуду, спробуйте випити стакан свіжого бурякового соку - зніме як рукою! Буряк володіє і чудовими косметичними властивостями, наприклад, маска зі свіжого натертого буряка з додаванням сметани чудово освіжає і укріплює шкіру людини.
Молоде бурякове бадилля містить всі корисні речовини коренеплоду.
При вариві частина вітамінів втрачається, але можна використовувати і сирий буряк в салатах.
Найпростіший варіант: натріть сирий буряк на терці і змішайте з апельсиновим соком (заглушає земляний присмак).
Буряк вариться досить довго, тому підготувати її краще заздалегідь. Не намагайтеся скоротити термін варива, розрізає буряк на шматочки, інакше корисні речовини просто витечуть у воду. Гарненько помийте буряк, відірвіть бадилля, у жодному випадку не можна порушувати цілісність шкірки.
Варять буряк на повільному вогні 45 хвилин - 1,1/2 години залежно від розміру. Сіль додавати не обов'язково, оскільки буряк багатий натрієм. Готовий буряк відразу промийте під холодною водою, тоді шкірка відставатиме сама. При вариві до буряка можна додати 1/2 ч.л. тмину.
Можна буряк запекти в духовці.
Розігрійте духовку до 170°с, покладіть буряк у вогнетривкий посуд або просто на деко і накроюйте алюмінієвою фольгою, щоб зменшити випаровування вологи. Запікайте 1-2 години. Залиште остигати в духовці.
Виноград - найбільш стародавній, поширений на всіх континентах, корисний фрукт. З давніх часів виноградний сік пов'язували з божественним благословенням і користю для здоров'я. Це відмінний загальнозміцнюючий і тонізуючий засіб. У нім міститься понад 150 біологічних речовин.
Стакан виноградного соку забезпечить Ваш організм вітаміном В, який робить шкіру гладкою, волосся блискучими, нігті міцними, поліпшить настрій, допоможе подолати депресію. Причому у любителів виноградного соку аскорбінова кислота разом з вітаміном Р особливо добре засвоюється і захищає від мікробів і вірусів.
Вміст антиоксидантів перешкоджає передчасному старінню, а також володіє антибактеріальними, протизапальними і антиалергенними властивостями.
Для профілактики серцево-судинних захворювань необхідно щодня випивати стакан виноградного соку.
Виноградний сік - хороше джерело калія, який необхідний для нормальної роботи серцевого м'яза. Здатність соку винограду очищати організм від токсинів і шлаків робить його надійним союзником в боротьбі із зайвою вагою.
Вважається, що виноградний сік виводить з організму шкідливий холестерин і перешкоджає закупорці судин. А значить, у його любителів є всі шанси уникнути атеросклерозу і зберегти відмінну пам'ять до глибокої старості.
Плоди винограду містять фруктозу, глюкозу (до 27% ), органічні кислоти, дубильні, фарбувальні і пектинові речовини, ефірне масло, каротин, вітаміни С. групи В, калій, кальцій, магній, марганець, кобальт Листя винограду багате вітаміном С.
Ягоди винограду покращують обмін речовин і організмі. володіють легкими проносним, потогінною, відхаркувальною дією, аніскільки знижують артеріальний тиск.
Ягоди і сік винограду застосовуються як загальнозміцнюючий засіб при анемії, туберкуліні, трахеїті. бронхіті, бронхіальній астмі, а також при захворюваннях печінки, замках, зниженій кислотності шлункового соку, атеросклерозі, нефриті, подагрі, початкових стадіях гіпертонічної хвороби.
Проте виноград протипоказаний хворим, страждаючим цукровим діабетом, панкреатитом, виразковою хворобою шлунку і дванадцятипалої кишки, при проносах, виражених процесах бродіння в кишечнику.
Ягоди винограду використовуються в раціональному і лікувальному харчуванні в свіжому, сушеному (родзинки), замороженому вигляді, з них готують соки, сиропи, компоти, варення. Листя винограду ранньою навесні використовує для приготування голубців.
Чорниця - вважаються елітною ягодою. Останнім часом були отримані докази того, що ця ягода несе в собі безліч унікальних властивостей і головна з них - здатність відновлювати багато функцій організму і могутньо протидіяти старінню.
У народній медицині чорниця відвіку відома як універсальна лікарська рослина. Наприклад, найефективнішим від розладу шлунку вважається такий засіб "бабусі", як кисіль з чорниці, що володіє терпкою дією завдяки великій кількості дубильних речовин, що містяться в ягодах. Сік стиглих плодів чорниці народні цілителі рекомендують при гастриті із зниженою кислотністю, при гепатиті, а також при проносах. Цей сік містить особливий рослинний секретин, тобто фермент, сприяючий перетравлюванню їжі.
У листках чорниці є органічні кислоти, вітамін С, дубильні речовини, ефірні масла. Саме тому настій з них здатний надавати антисептичну дію і відвіку успішно застосовується для лікування запальних захворювань шлунково-кишкового тракту, слизистої оболонки рота, сечового міхура і сечокам'яної хвороби.
Ягоди чорниці багаті пектиновими речовинами. Вони допомагають швидко виводити з організму токсини, солі важких металів, а також радіонукліди.
Особливо корисна чорниця людям з порушеним обміном речовин.
Унікальні цілющі властивості чорниці можуть принести полегшення діабетикам, оскільки чай з листя чагарника надає цукрознижуючу дію і може використовуватися в комплексній терапії цукрового діабету.
Застосовують чорницю і як зовнішній засіб. Густу кашку із зварених ягід наносять на шкіру при лікуванні екземи, опіків, прищів і виразок.
Порівняно недавно відкрита біологічна роль цілої групи рослинних пігментів чорниці. Виявилось, що її біофлавоноїд вибірково діє на функцію сітківки ока і сприяє виробленню білка, необхідного для адаптації зору в темноті. Крім того, чорниця надає виражену лікувальну дію при захворюваннях, які викликають ураження судин очного дна, - зокрема, при глаукомі. Вченими на основі отриманого сухого екстракту чорниці створений лікарський препарат міртілене форте, який допомагає при нічній сліпоті, зниженні гостроти зору і діабетичної ретинопатії.
Груша - лікарська рослина,яка багата біоактивними речовинами.
Плоди груші містять цукру (глюкозу, фруктозу, сахарозу), вітаміни А, В1, В2, Е, Р, РР, З, каротин, фолієвую кислоту, катехіни, азотисті речовини, пектини, мінеральні солі заліза, марганцю, йоду, кобальту, міді, калія, молібдену, кальцію, дубильні речовини, клітковину.
Оскільки в груші фруктози більше, ніж глюкози, цей фрукт корисний при порушенні функції підшлункової залози. Тому свіжі і сушені груші, а також напої з них включають в дієти при ожирінні і цукровому діабеті. У плодах груш містяться унікальні ефірні масла, біологічно активні речовини, які здатні підвищувати захисні сили організму, протистояти інфекційним захворюванням, надавати протизапальну дію і навіть боротися з депресією. Багато в груші макро і мікроелементів: наприклад, заліза, необхідного для синтезу здорових кров'яних кліток.
Одна з особливостей груш полягають в тому, що вони дозрівають не на дереві, а вже будучи зірваними. Перевірити грушу на стиглість можна таким чином: злегка натиснути великим пальцем на підставу плода у живця. Якщо м'якоть піддається натисненню, означає груша стигла і соковита. Якщо немає, покладіть її в пакет, закрийте і залиште в теплому приміщенні. Якщо ж ви, навпаки, хочете припинити дозрівання плоду, покладете грушу в холодильник. Прагніть вибирати не пом'яті і не дуже м'які плоди, які вже починають втрачати вітаміни. Нарізані груші на повітрі швидко темніють. Щоб цього не відбулося, їх занурюють в холодну воду, що злегка підкисляє лимонною кислотою або однопроцентним розчином солі.
Полуниця - ягода, яка корисно впливає на серцево-судинну систему, нормалізує обмін речовин в організмі, укріпляє імунну систему і володіє могутньою протизапальною дією.
Крім того, в полуниці містяться активні речовини (кумаріни), які сприяють попередженню тромбозу, і фолієвая кислота, що підтримує роботу серцевого м'яза. А ще в ній міститься велика кількість міді, стимулюючої вироблення колагену (ця речовина робить шкіру ніжною і пружною).
От чому цю ягоду добре застосовувати ще і в косметичних цілях: всілякі маски і креми з неї благотворно впливають на шкіру.
Полуничні маски добре тонізують і вибілюють шкіру, роблять її м'якою і гладкою. Але, якщо накладати її на зволожену шкіру, користі від неї буде більше.
При вугровому висипі корисно протирати шкіру соком полуниці, змішаним з гліцерином. Для цього сік свіжій полуниці змішайте з гліцерином в пропорції 3:1 (3 ст. л. соку ягід на 1 ст. л. гліцерину). Просочіть цією сумішшю серветку і накладете тонким шаром на обличчя, виключаючи область навколо очей. Через 15-20 хвилин зніміть маску і обполосніть особу теплою водою.
Для більшого ефекту полуничні маски краще робити 2-3 рази на тиждень, при цьому кашку з полуниці можна накладати прямо на шкіру, а можна спочатку на марлю.
У полуниці багато цукру, вітамінів групи В, є каротин і марганець, яблучна і саліцилова кислоти, тому маски з полуниці надають не тільки очищаючу, але і антисептичну дію.
Тим, кому не лінь слідкувати за собою, радимо приготувати полуничний крем. Ягоди потрібно гарненько розім'яти і змішати з невеликою кількістю дитячого крему, додати до суміші 1 ст. л. меду, потім нанести маску на обличчя на 15 хвилин, а потім змити її холодним молоком.
А можна і зовсім приготувати полуничний лід, заморозивши сік з полуниці, а потім масажувати кубиком льоду лице і залишити цей сік на 15-20 хвилин. Потім змийте все холодною водою і нанесіть будь-який живильний крем. Така процедура чудово тонізує і освіжає будь-яку шкіру, що важливо в жаркі літні дні.
Оскільки в полуниці міститься саліцилова кислота, яка чудово відшолушує відмерлі клітки, то зараз самий час зробити не тільки полуничну маску, але і пілінг всього тіла.
Не багато хто знає, що крихітні насіннячка на полуничній шкірці теж приносять організму чималу користь: у них міститься рослинна клітковина, яка благотворно впливає на травлення. А недавно учені довели, що диво-ягода багата і мікроелементами, що підсилюють сексуальний потяг. Після цього полуницю почали називати «ягодою любові».
На думку дієтологів, полуниця корисна людям різного віку - її включають в меню хворих цукровим діабетом, оскільки сік плодів володіє цукрознижувальною дією. Діабетикам його необхідно пити по 4-6 ст. л. у день. Єдиним людям протипоказана вона - це алергікам, у яких спостерігається непереносимість організмом цієї ягоди, і людям,які страждаючим гастритом з підвищеною кислотністю.
Ця ягода і в кулінарії грає не останню роль. Так, полуниця чудово поєднується з молочними продуктами, чому тільки посилюються її цінні якості; включають її і в салати з морепродуктами і м'ясом птиці; служить вона і прекрасним доповненням до білих ігристих вин і, звичайно, додає особливу красу фруктовим салатам, випічці, муссам і кремам.
Грейпфрут - плодове дерево роду цитрусових. Шкірка плоду товста, гладка, блискуча, ясно-жовта, така, що погано відстає від м'якоті, із специфічним запахом. Плоди грейпфрута мають велике дієтичне і лікувальне значення, використовуються в свіжому вигляді, для приготування соку, варення, компотів.
Ці цитруси містять корисні речовини інозитол і пектин. Пектин нормалізує обмін речовин, усуває відчуття голоду і стабілізує рівень інсуліну. Крім того, в грейпфрутах багато лікопену, що допомагає виводити шкідливі речовини з організму. Найбільша кількість цієї корисної речовини міститься в рожевих плодах. Один плід грейпфрута покриває добову потребу людини у вітаміні С. Но ще більше значення для підвищення еластичності кровоносних судин має високий вміст в його плодах біофлавоноїда. Ці речовини підсилюють дію вітаміну С, укріплюючи крихкі капіляри, що запобігає появі кровоїзліяній. Грейпфрути також називають природними ліками для боротьби із стресами і поганим настроєм. Плоди грейпфрута і свіжовичавлений сік надає організму тонізуючу дію.
Вони особливо корисні в період одужання після хвороби; у здорових людей грейпфрут знімає відчуття втоми і додає сили після фізичної і розумової перевтоми.
Колір грейпфрута - це показник того, наскільки він солодкий. Якщо ви любите солодкий грейпфрут, вибирайте червоний або рожевий; білий грейпфрут володіє найкислішим смаком. Вибирайте пружні фрукти з шкіркою яскравого кольору - чим вони важчі, тим вони повинні бути соковитіші.
Журавлина - найкорисніша зі всіх лісових ягід. Збирають її восени, а ще навесні, прямо з-під снігу.
Вона унікальна, містить такі корисні речовини, яких немає ні в одній іншій ягоді. Тому журавлинний морс - прекрасний засіб для лікування багатьох хворіб, зокрема простуди і грипу. Він знижує жар, виводить шлаки і, що саме головне, підсилює дію ліків (антибіотиків і сульфаніламідов), у декілька разів, тому так корисно запивати ці ліки журавлинним морсом.
А все тому, що журавлина - чемпіон за змістом таніну. Він володіє особливою здатністю збирати в організмі різні хвороботворні бактерії і виводити їх назовні. Медики довели, що, чим частіше ви п'єте журавлинний сік, тим рідше хворієте.
До складу ягоди входить і бензойна кислота, вона також корисна для здоров'я. Крім того, в журавлині міститься лимонна і хінна кислоти, вітамін С Е Р. Допомагає ця ягода при атеросклерозі і гіпертонії, захищає від раку.
Свіжі ягоди, сік, морс, сироп, кисіль і варення підсилює виділення шлункового соку. Тому їх часто використовують для лікування гастритів із зниженою кислотністю і при запаленні підшлункової залози. Вони попереджають утворення каменів в нирках. Сік журавлини з медом приймають при ангіні і бронхіті з кашлем.
Ексклюзивний рецепт від простуди.
1 стакан журавлини ретельно розтовкти, пропустити через друшлаг, додати 0,5 стакана цукру і довести суміш до кипіння. Залити стаканом горілки.
Дати настоятись і пити по 50 гр. 3 рази на день до їжі.
У журавлині міститься:
глюкоза (2,4%),
фруктоза (0,3%),
органічні кислоти - лимонна, хінна яблучна - 2,4-3,3%,
клітковина (2%),
білки (0,5%).
Горобина - символ сімейного щастя. Тому раніше під час весіллів її ягодами прикрашали столи, посипали наречених. Вважається, що засушені гілки і яскраві нарядні кетяги - відмінна прикраса для спальні. Поставте декілька засушених гілочоку вазу біля ліжка і ваше подружнє життя буде довгим і щасливим.
З'їдайте всього 10 ягід горобини протягом дня, і ви надовго забудете про головні болі, безсоння і підвищений артеріальний тиск.
Горобину відвіку цінували в народі як лікувальний засіб, перш за все жовчогінний. Недавно учені з'ясували, що багато її "чарівних" властивостей пов'язано з великим змістом сорбіту, який знижує вміст жиру в печінці і холестерину в крові.
Терпкі ягоди горобини рятують і від авітамінозу. У них є вітаміни С, Р, В2, Е, каротин, фолієвая кислота, органічні кислоти, цукру, дубильні гіркі речовини, ефірні масла.
Сухі і свіжі ягоди горобини використовують як вітаміни у поєднанні з кропивою і шипшиною. Для цього беруть 7 частин ягід горобини і 3 частини листя кропиви або плоди горобини і шипшини в рівних частинах.
Багато в горобині і мікроелементів, особливо йоду, кальцію, магнію, марганцю, фосфору, а залоза - в 4 рази більше, ніж в яблуках. З горобини готують цілющі настої, напої, чай, варення, желе, соки. Так, сік зі свіжих ягід рекомендують при зниженій кислотності шлункового соку - по 1 чайній ложці перед їжею.
Оскільки ягоди горобини багаті йодом, їх слід приймати при деяких захворюваннях щитовидної залози і гіпертонії.
Існує народний засіб для виведення бородавок, на них наносять масу з сирих ягід горобини, перев'язують на ніч, а вранці ретельно промивають шкіру. Такі процедури проводять 8-10 разів.
Горобина допомагає справитися з токсикозом майбутнім мамам. Розітріть 2 чайних ложки горобини з цукром і їжте при нудоті.
А ось людям із зниженим тиском горобиною захоплюватися не варто.