Декоративний текстиль для заміського будинку можна створити своїми руками. Різноманітні в'язані накидки з розпущених старих светрів, вишиті серветки та подушки, панно і фіранки в техніці макраме, панно, накидки і подушки у стилі печворк чи гобелени прикрасять інтер'єр і додадуть йому затишну домашню атмосферу.
Макраме
Макраме - один з видів декоративно-прикладного мистецтва, основою якого є плетіння (зав'язування) вузликів. Припускають, що до Європи мистецтво вузликового плетіння прийшло зі сходу, де воно було відомо ще в глибоку давнину. Техніку макраме знали в Древньому Єгипті, Ассирії, Іраку, Перу, Китаї, Стародавньої Греції.
Макраме періодично забувалося, потім відроджувалося заново, техніка його переходила в інші види творчості людини. Великого розквіту досягло вузликове плетіння в Європі в епоху Ренесансу. Плетеним мереживом прикрашали одяг. Використовуючи техніку макраме, створювали різні вироби. Багато старовинних речей, що зберігаються в музеях, і зараз вражають своєю вишуканістю. Останні роки старе мистецтво макраме переживає чергове відродження. І це не випадково.
Панно, килимки, скатертини, газетниця, кашпо, абажури, виконані в техніці макраме з шнурів, мотузок, бавовняних, лляних і синтетичних ниток, можуть додати інтер'єру заміського будинку оригінальність і особливий затишок.
Інтерес до макраме зумовлений ще й тим, що прийомами вузликового плетіння може оволодіти кожен, можливості ж макраме безмежні, як і необмежений простір для фантазії.
Плести можна з усього, на чому можна зав'язати вузлики. Виходити необхідно з того, який виріб ви збираєтеся плести, а також з вашого почуття міри і смаку. Для плетіння варто брати туго скручену і рівну нитку. Тоді вузли вийдуть рельєфні і чіткі, а вироби краще перенесуть носку і не деформуються при пранні.
З тонких ниток (котушкових) краще плести ажурні вироби типу серветок.
Вовняні або лляні нитки, нетовсті шнури і мотузки (товщиною 1 - 3 мм) підійдуть для дуже багатьох речей: серветок, панно, фіранок і т. д. З цією ж метою можна використовувати нитку в кілька додавань.
Якщо у вас «паперовий» шнур, то вироби з нього будуть гарні, але, на жаль, їх не можна буде прати.
Товсті шнури і мотузки (товщиною 3-8 мм і більше) підходять для панно на стіну.
Підійдуть для макраме і синтетичні шнурки для взуття, які продаються на метри. Також, дуже красиві речі виходять з шкіряних шнурків.
Вузли макраме краще видно на світлих нитках. Тому при виборі кольору для основного фону виробу намагайтеся підбирати світлі тони. Дуже красиво виглядають так звані природні кольори - льон, беж, солом'яний.
З вузлами макраме дивовижно поєднуються різноманітні підвіски з дерева, глини, пластмаси, металу, шкіри.
Кімната прикрашена виробами, виконаними в техніці Макраме.
У техніці макраме можна зробити оригінальне ажурне полотно. Воно може бути як одноколірним, так і двоколірним. Виконане з ниток, воно може служити гарною шторою для вікон, в тому числі і мансардних. Якщо плести з товстих шнурів і мотузок, то використовувати таке полотно краще як «роздільник» зон.
Завіса плететься подвійними вузлами в шаховому порядку. Ширина і довжина полотна можуть бути будь-якими. Плетіння у такий спосіб - нескладний процес, цілком доступний новачкові.
Почати плетіння можна прямо від поперечини, яку потім закріплюють у потрібному місці (отворі вікна, двері, прикріплюють до стелі і т. п.). Однак практичніше почати плетіння з так званих піко - петельок, завдяки яким можна надягати штору на будь-який карниз, а потім легко знімати.
Початок плетіння - прості піко.
Закінчивши роботу, зберіть нитки в пучок. Зауважте 1-2 плоских подвійних вузла, при цьому робочими будуть крайні нитки праворуч і ліворуч, а вузликовими - залишки пучок.
Вузли зав'язуйте дуже туго. Якщо нитки слизькі (шовкові, синтетичні), то робочі нитки потрібно додатково підшити, підклеїти або підплавити.
Можна закінчити роботу, використовуючи додаткові нитки.
Закінчити виріб можна, зробивши своєрідні куточки-фестини з китицями. Якщо потрібно зробити кут, починають зменшувати кількість плоских вузлів, залишаючи по краях однакову кількість вільних ниток.
Гобелен в техніці макраме
Цей спосіб плетіння ще називається прийомом Кавандолі. Вироби, сплетені в такий спосіб, можна зробити кольоровими. Для них можна використовувати схеми вишивки хрестиком, в'язання гачком і спицями.
Виконується плетіння з горизонтальних і вертикальних репсових вузлів.
Перш ніж приступити до плетіння, на аркуші паперу в клітинку малюють схему візерунку, де кожна клітина відповідає горизонтальному або вертикальному репсовому вузла.
Для роботи потрібні нитки двох кольорів - темні і світлі. Закріпіть нитку основи. Навісьте складені вдвічі нитки темного кольору. Кінці ниток - це вузлові нитки. Їх кількість відповідає клітинам схеми.
Зліва від них прив'яжіть до основи світлу нитку, змотану в невеликій клубочок, - це робоча нитка.
Світла клітина схеми відповідає вертикальному репсовому вузлу (темна нитка - вузликова, світла - робоча). Дійшовши за схемою до темної клітини, плетіть горизонтальний репсовий вузол, використовуючи світлу нитку як вузлову, а темну - як робочу.
Техніка виконання репсових вузлів
Розрізняють 3 види репсових вузлів: горизонтальний, діагональний і вертикальний. Вид вузла залежить від напрямку вузликової нитки.
Щільний ряд репсових вузлів називається брід. Змінюючи напрям вузликової нитки, ви можете отримати практично будь-який вид бріду: горизонтальний, вертикальний, хвилястий, зигзагоподібний і т. д.
Горизонтальна Брід виходить при плетінні зліва направо.
Бріди повинні щільно прилягати одне до одного. Для цього важливо точно витримувати горизонтальний напрямок нитки.
Діагональний репсовий вузол зав'язується на вузликових нитках, які направляються під кутом до нитки основи.
Вузли зав'язуються так само, як при плетінні горизонтального бріда зліва направо.
Намагайтеся точно витримувати нахил вузликової нитки. Бріда повинна вийти рівною. У проміжках між косими Бріда робочі нитки залишаються вільними. Ці проміжки також повинні рівномірно збільшуватиметься. Продовжуючи плетіння таким чином, ви отримаєте зигзагоподібний брід.
Вертикальний репсовий вузол зав'язується на вертикально натягнутої вузликової нитки. Для цього плетіння береться довга робоча нитка. Як правило, ця нитка не навішується на основу, а приколюється збоку шпилькою.
Настінні панно
Якщо вам до душі італійське Відродження і ви хотіли б в інтер'єр своєї кімнати вплести нотку тієї вишуканості і одночасно природної гармонії, макраме дасть вам таку можливість. Поєднання елементарних прийомів дозволить виконати з будь-яких мотузок чи шнурів декоративні вироби, які прикрасять стіни не гірше картин.
Для виконання роботи вам потрібно уважно розглянути малюнки, на яких представлена вся нехитра технологія макраме. Будь-який виріб макраме - це поєднання петельних вузлів, одинарних і подвійних плоских вузлів і репсового плетіння.
Правий і лівий петельні вузли виглядають як дзеркальне відображення одне одного.
Достатньо вміти плести найпростіші вузли макраме, щоб зробити неважкі у виконанні, але дуже привабливі елементи прикраси інтер'єру.
Шнури
Шнур, сплетений китайськими вузлами, може служити підв'язкою для завіс. Щоб шнур вийшов товстий, плетуть з ниток, складених 3-5 разів.
Китайський вузол називається ще китайський ткацький, або «лотос». За допомогою цього вузла можна плести шнури самого різного призначення.
Відріжте 2 нитки по 60 см. Постарайтеся взяти нитки різних кольорів, щоб краще бачити, що з ними відбувається при плетінні.
Покладіть нитки на подушечку хрест-навхрест і приколіть перехрестя. У вас вийде 4 вільних кінця.
Підвязка для завіс, сплетена китайськими вузлами
Нитку 1 покладіть на нитку 2. Нитку 2 покладіть на нитки 1 і 3. Нитку 3 покладіть на нитки 2 і 4. Нитку 4 - на нитку 3 і пропустіть під нитку 1 (Протягніть в петлю).
Тепер одночасно потягніть за всі 4 кінці і затягніть вузол. Далі повторюйте, поки не закінчаться нитки. Це плетіння ви виконували проти годинникової стрілки, а можна ще й за годинниковою стрілкою.
Готовий шнур повинен бути рівним, злегка пружинити при натягуванні і закручуватися проти годинникової стрілки.
Якщо по черзі плести вузли то за годинниковою стрілкою, то проти, у вас вийде 4-гранний шнур.
Якщо ви взяли нитки різних кольорів, то у вашого шнура протилежні межі будуть однакових кольорів.
Не забудьте витягнути шпильку після двох-трьох вузлів!
Джерело: Авторський Гобелен