В історії матеріальної культури виготовлення в'язаного полотна вважають стародавнім досягненням. Прагнучи прикрасити свій побут, люди використовували найпростіші матеріали для поєднання нескладних форм і засобів з невибагливими узорами, досягнувши при цьому високої майстерності. Ручне в'язання спочатку з'явилося як проста утилітарна необхідність, а надалі перетворилося на справжнє мистецтво.
Найпершими в'язальниками були пастухи-кочівники Древнього світу. Вони заклали основи сучасного в'язання.
Мистецтво в'язання, потрапивши у Європу з країн Древнього світу, залишалось привілеєм чоловіків. Благородні лицарі, повернувшись з турніру, не вважали принизливим для себе проводити довгі зимові вечори в своїх замках за в'язанням. Високим мистецтвом славились іспанці, шотландці, французи. Національний шотландський в'язаний берет налічує кілька століть.
У Франції ручне в'язання з XIII ст. стає дуже прибутковою справою. Цим способом виготовляли капелюхи, берети, безрукавки, рукавички, шкарпетки, накидки. Стати в'язальником було непросто. Учнів набирали з обдарованих хлопчиків, вони шість років опановували секрети майбутньої професії.
З другої половини середніх віків в'язання одержало новий розвиток. У 1589р. в Англії з'явилася перша плоска в'язальна машина з тачковими голками, яку створив священик Вільям Лі. З цього часу в'язальні машини використовували для в'язання панчіх та рукавиць. У 1798 р. французи створили першу круглу трикотажну машину.
Поряд з відомими розвиненими промислами впродовж XX ст. у м.Косів побутувало також в'язання, яке з кінця XIX ст. привернуло увагу як оригінальний вид декоративно-ужиткового мистецтва.
Яскраві космацькі капчури, вив'язані дротами, та прикраси нараквиці, виготовленні гачком, були та є невід'ємною частиною гуцульського народного вбрання. Ручний спосіб виготовлення невеликих виробів, які виконували декоративну функцію у святковому вбранні та утилітарну - в повсякденному, став традиційним домашнім ремеслом - плетінням.
На початку XX ст. виникають нові засоби виготовлення в'язаних виробів. Віяння моди, нові технічні засоби виробництва проникають у віддалені карпатські села,м.Косів та його околиці .У 1912-1917 рр. у Косові працювала трикотажна майстерня Станіслави Гуляницької, яка виготовляла на приватні замовлення панчохи та різноманітні «штильни» (гетри) на в'язальних машинах.
У 20-30 рр. зростає кількість дрібних трикотажних мануфактур та робітень, де використовували машинне та ручне в'язання, а також виробляли шалі, светри, жіноче та дитяче вбрання, «штуци» (чоловічі гетри), панчішний асортимент, запаски, в'язані на ручних машинах.
Спілка «Гуцульське мистецтво» (заснована в 1922 році) під керівництвом Михайла Кириленка у невеликій кількості виготовляли плетені светри ручної роботи з високоякісної вовни з Англії, жінки - в'язальниці працювали вдома. Светри були «ажурної роботи», дорогі, користувалися попитом.
У повоєнний час поступово розширюється технологічна база швейного та трикотажного виробництва, збільшуються обсяги продукції, асортимент виробів, створюються додаткові робочі місця та механізується велика частина ручної праці. У Косові, при художньо-виробничому комбінаті Спілки художників та художньо-виробничому об'єднанні «Гу- цульщина» виникають в'язальні осередки.
В 1980-90 рр при ХВК діяли два в'язальні цехи, устатковані плоскофанговими машинами, в яких працювали майже 180 працівників. Ручним в'язанням займалися і поза межами комбінату - надомники. Більшість в'язальниць не мала професійної освіти, хоча володіли ремеслом досконало. Розквіт трикотажного промислу ХВО «Гуцульщина» припадає на 1982—1992рр., коли у ньому було майже 500 працівників.
У с.Соколівка та с.Яворів плели з овечої вовни шарфи, рукавиці, дитячі джемпери.
У Косові вив'язували речі «ажурної роботи» - більш вишукані та делікатні. Простіша, «груба» в'язка була характерна для с.Космач.
Асортимент надзвичайно різноманітний: светри, дитячі вироби (плаття, сарафани, шапочки, шарфики), капчури, рукавиці, джемпери, футляри для чорнильниць, пеналів, на кермо автомобілів тощо. Вироби експонували на всесоюзних та міжнародних виставках у 18 країнах світу (Єгипет, Німеччина, Бразилія, Франція), отримуючи високу оцінку за використання народних традицій.
На початку 1990-х рр. в'язальний промисел припинено, а в 2004 р. художньо-виробниче об'єднання «Гуцульщина» перестало існувати.
Щодо фахової освіти, то у ХХст. її ум. Косів не було. Задіяні у трикотажному виробництві працівники здебільшого були «самоучками», вони навчалися або удосконалювали знання у процесі виробництва.
Сучасний трикотаж не тільки доповнення до одягу: рукавиці, берети, жилети, джемпери, жакети та інше.
Сучасний трикотаж - це сукні і костюми, комплекти («двійки», «трійки»), пальта, жакети, спортивні костюми. Це одяг для роботи, вулиці, спорту, святковий та елегантний. Зараз людину можна одягнути в трикотаж з ніг до голови, не використовуючи ткані вироби, при чому, підібрати одяг за сезоном та до будь-якого випадку. Трикотажний одяг не тільки гарний, але зручний та практичний. Завдяки трикотажу, модний одяг вдалося зробити яскравішим та різноманітнішим. Основними факторами, які визначають моду в трикотажі, є переплетення та орнаменти трикотажних полотен, колір, силует і форма виробів, пропорції, характер деталей та оздоблень.
Трикотаж має чудові гігієнічні властивості: гігроскопічність, теплопровідність, не мнеться, здатний витримати довготривале використання, не змінюючи зовнішнього вигляду. Враховуючи ці особливості, стає зрозумілим, чому трикотажний одяг такий популярний. Мода в трикотажі розвивається з врахуванням загальних тенденцій моди в одязі, представляє у наш час самостійний розділ мистецтва моделювання й не так часто змінюється, як одяг у цілому. Вона більш стабільна, більш гнучка. Нова мода логічно виходить з попередньої, розвиває та доповнює вже існуючі форми, деталі, лінії, зберігає найбільш цікаві. Основні риси сучасної моди в трикотажі — це елегантна простота та зручність, краса та утилітарність.
Не дивлячись на те, що на Косівщині трикотажний промисел занепав, вміння виробляти гарні в'язані речі власноруч залишилось. Сучасні ринкові відносини відкривають нові можливості для самореалізації жінок. Малий бізнес в Україні дедалі більше стає переважно жіночою справою. Жінка, вміючи в'язати, може залишатися вдома, в колі сім'ї, заробляти додаткові гроші, мати задоволення від своєї праці.