Жити — значить працювати.
Праця є життя людини.
Художня обробка виробів із шкіри на Гуцульщині здавна стояла на високому рівні. Ще в XVII—XVIII ст. в побуті карпатських мешканців відомі були «ташки», «табівки», «тайстри» (шкіряні торбинки прямокутної, квадратної та півкруглої форм), «череси» (широкі шкіряні чоловічі пояси), «киптарі» (чоловічі та жіночі безрукавки із овечої шкіри), «постоли» (чоловіче і жіноче взуття), гаманці, обкладинки для книг, документів і цінних паперів, футляри для бритв, складаних ножів та багато інших предметів господарського та культурно-побутового призначення з художніми оздобами.
У результаті багатовікових традицій і величезного досвіду було вироблено багато способів художнього оздоблення виробів із шкіри.
Найбільшого поширення набула техніка гарячого і холодного тиснення. Дерев'яні та металеві форми-штампи майстри виготовляли самі. Крім того, жителям Прикарпаття відомі були гравірування по шкірі, ажурно-прорізне вирізування, аплікація кольоровими шкірами, художнє плетіння із тоненьких різноколірних шкіряних ремінців.
В оздобах виробів народні майстри вживали різноманітні металеві прикраси — «бовтиці» (круглі плоскі бляшки), «цяточки» (маленькі цвяшки з випуклою круглою формою головки), «бобрики» (форми прикрас, подібні до «бовтиць», з випуклим рельєфом), «колосочки», «зернятка», деталі із кольорового металу, що нагадують формою пшеничні зерна, різноманітні металеві дета-лі у вигляді опуклих і плоских кружечків, кіл, овалів, квадратиків, прямокутників, трикутників і т. д.
Шкіряні вироби прикарпатських умільців відомі були далеко за межами України. Нерідко вони ставали вигідним товаром у руках ділків і комерсантів, які вивозили їх в Західну Європу і навіть за океан.
Мистецтво художньої обробки шкіри було поширене на територіях сучасного Косівського, Верховинського, Яремчанського та інших районів Івано-Франківської області.
Крім того, косівські, кутські та пістинські майстри уславились виготовленням шкіряних безрукавок-киптарів. На жаль, імена народних майстрів, що займалися цією справою, майже не збереглись.
З другої половини XIX ст. ця галузь народного мистецтва набирає широких масштабів. Розширюється асортимент побутових шкіряних речей, предметів мисливського призначення.
Одним із народних умільців, чиї вироби славились по всьому Прикарпаттю, був Федір Васильович Якиб'юк (1877—1959) із села Снідавки Косівського району. З його іменем пов'язані великі досягнення у цій галузі народної творчості. Вироби Ф. Якиб'юка зберігаються в музеях Києва, Львова, Івано-Франківська, Коломиї, Косова.
Відомі українські письменники І. Франко, М. Коцюбинський, Г. Хоткевич, О. Кобилянська, В. Стефаник та інші, які перебували на Гуцульщині, з глибокою повагою та розумінням вивчали культуру, побут і звичаї гуцулів, високо цінили їхнє самобутнє мистецтво, піклувались про його розвиток. Вони особисто були знайомі з багатьма народними майстрами, в тому числі і з Ф. Якиб'юком.
Провідними майстрами кінця XIX і першої половини XX ст., зусиллями яких розвиток цього виду народного мистецтва піднісся на вищий ступінь, були: Лукин, Якиб'юк із с. Снідавки, Юліан Варивода із с. Уторопи, Іван Калиновський з Івано-Франківська, Іван Рубинович із с. Угново, Іван Пасічняк із Стрия, Теодор Мегединюк, Василь Розвадовський, Михайло Мартищук, брати Стефан і Дмитро Пітеляки, Ілько Кіщук, Михайло Петрич, Микола Медвідчук із с. Річка, Михайло Феркуняк і Микола Вінтоняк із Косова та багато інших.
Твори майстрів художньої обробки шкіри побували на багатьох вітчизняних і зарубіжних виставках. Ще в 1909 році на першій українській виставці (Стрий) більшість з них були удостоєні високих нагород.
Слід сказати, що серед декоративних мотивів, які прикрашають різні предмети і вироби із шкіри, переважають елементи, які становлять арсенал традиційних суміжних видів народного мистецтва. Геометричні мотиви в більшості використовуються при способах гравірування, холодного і гарячого тиснення. В кольоровій аплікації, якою прикрашали костюми та інший одяг, широко розповсюджені елементи геометричного орнаменту, а також стилізовані мотиви рослинного характеру. В орнаментальних прикрасах виробів із шкіри багато спільного з елементами і характером композицій, вживаних у різьбі та випалюванні по дереву, із узорів ткацтва і вишивки, перероблених у відповідності з властивостями матеріалу.
Характерною особливістю орнаментів на виробах із шкіри є строга симетрія і ритм. Рідше зустрічаються композиції з асиметричним розміщенням орнаменту. Досить часто в декоративних прикрасах використовуються кольорові металеві деталі, які органічно вплітаються в ансамбль усього декору. Вони оживляють і посилюють загальне враження від орнаментальних мотивів.
Як правило, по краях кожного виробу виконується шов вузенькою шкіряною смужкою, який править за кріплення. Оскільки смужка буває завжди іншого кольору, шов створює декоративний узор, що замикає загальну композицію. В інших випадках замість такого шва застосовують ажурні круглі металеві кнопки — капелі, які являють собою одночасно і орнаментальні прикраси.
Якщо в минулому всі процеси виготовлення виробів із шкіри виконувались кустарним способом, то з появою нових технічних удосконалень праця майстрів значно полегшилась.
Заслуговує на увагу творчість майстра старшого покоління Миколи Васильовича Вінтоняка з Косова. Творча практика майстра, спираючись на художні традиції минулого, розвивається дещо своєрідно. Позитивним треба вважати те, що він у своїх роботах намагається звільнити декор від зайвого навантаження, знаходить більш удосконалені форми виробів, максимально наближує їх до сучасних естетичних смаків. Іноді він звертається навіть до асиметричних рішень декору. Такі вироби створюють приємне враження, форма їхня дуже проста і в той же час національна.
М. В. Вінтоняк єдиний майстер у Косові, який і досі займається цим чудовим самобутнім мистецтвом. В даний час він виконує окремі замовлення державних музеїв, театрів, ансамблів пісні й танцю УРСР та інших організацій, для яких виготовляє комплекти гуцульського одягу.
Безумовно, такі замовлення мають скоріше епізодичний або приватний характер і не можуть бути визначальними для розвитку цього виду мистецтва в масштабах державного значення.
До недавнього часу чудове народне мистецтво обробки шкіри на Гуцульщині, яка мала свої багаті традиції, було незаслужено забуте. І дуже добре, що в Косівському училищі було відкрито спеціальне відділення по художніх виробах із шкіри.
Це відділення покликане готувати майстрів- художників, які, спираючись на мистецьку спад-
щину минулого, продовжуватимуть і розвиватимуть цей самобутній вид народного мистецтва.
Тепер на виробництво іде не тільки натуральна шкіра, а й нові її замінники, з яких молоді майстри виготовлятимуть художні речі сучасного вжитку. Асортимент їх може бути надзвичайно багатим і різноманітним. З них можна виготовляти жіночі сумочки, ридикюлі, пояси, гаманці, обкладинки до цінних книг, папки для урочистих адресів, футляри для окулярів, гребінців, складених ножів, ремінці до ручних годинників тощо.