Мистецтво художнього випалювання на дереві має свою багатовікову історію. Народилось воно за часів появи металевих знарядь, які могли бути використані як інструмент для нанесення перших примітивних рисунків — позначень на дереві.
У минулому люди використовували залізо для нанесення окремих знаків, які нерідко мали геральдичний характер. Такі знаки наносились і на дерев'яні стовпи, що визначали межі земельних наділів. Подібні штампи виготовлялись з металу способом ковки або відливки.
Дещо пізніше техніку випалювання, як і різьбу, народні майстри почали використовувати для декоративних прикрас дерев'яних предметів домашнього вжитку, предметів господарського інвентаря, деталей житлової архітектури. Поскільки дерево як матеріал за своїми фізичними властивостями недовговічне, то багато давніх виробів із фрагментами випалювання до нас не дійшли. У музейних збірках збереглися окремі зразки орнаментальних прикрас, виконаних способом випалювання, що відносяться до XIX— XX століть.
На Україні мистецтво художнього випалювання було поширене в районах, багатих на ліс,— основний матеріал для виготовлення різноманітних предметів домашнього та господарського вжитку. Нерідко дерево заміняло метал, глину, камінь та інші матеріали.
Народні майстри виготовляли миски, ложки, коновки, бербенички, діжечки, барильця, мірки, куфелі, куделі, ракви, відра, цебрики, корита, вози, сани, віялки, млинки, ярма, сідла, ліжка, столи, стільці, лавки, мисники, полиці, скрині, днища, гребені, прядки, ковші й багато інших необхідних для домашнього господарства предметів. Кожна річ була не лише зручною для користування, а й, що не менш важливо, красивою.
Основоположниками мистецтва були і гончарі, ковалі, ткачі, муляри, теслярі, різьбяріпо дереву і кості, зброярі, кравці й взагалі люди, чиї артистично зроблені речі і досі втішають наші очі...
Художнє випалювання — один із способів художнього оздоблення виробів із дерева. Особливого поширення цей вид народного мистецтва набув у мешканців гірських районів Івано- Франківської, Закарпатської, Чернівецької та інших областей, де здавна розвиваються деревообробні промисли. Найчастіше випалюванням прикрашали вироби із смереки, сосни, ялини чи берези. І це цілком зрозуміло, адже ці породи дерев мають у собі смоляні складники. Під дією розпечених на вогні металевих писаків, смоляні компоненти ніби скипаються на випаленій поверхні, не дають повного обвуглення деревини, ісоковитого темного тону. Скипання смоли виконує й іншу корисну роль при випалюванні. Смоли водночас діють як фіксаж, тобто закріплюють випалений рисунок, роблять його більш довговічним і стійким. У такому стані значно обмежується вплив вологи на деформацію випалених взірців.
У тих випадках, коли для випалювання використовують інші породи дерева, які мають менший процент смоляних складників, рисунок на них буде закріплюватися слабіше, вигляд його буде значно сухішим і менш виразним.
Народні майстри завжди цінили саму текстуру дерева. Кожне дерево відрізняється своїм природним кольором і тональністю, має своєрідну будову волокон, які самі по собі створюють відповідний декоративний ефект. Справжній майстер завжди використовує цю якість, домагається найбільшого вияву її звучання. Ось чому орнаментальні прикраси способом випалювання наносяться на чисту нефарбовану поверхню дерев'яних виробів. Білосніжна або золотиста текстура дерева чудово контрастує з чорно-коричневим соковитим випаленим рисунком, посилює декоративну виразність виробу, а випалений орнамент у свою чергу активізує сприйняття форми і підсилює її красу і пластику.
На Гуцульщині художнє випалювання з успіхом застосовують майстри декоративно-прикладного мистецтва у створенні сучасних українських сувенірів, а також у виготовленні дитячих іграшок. Воно вже давно поєднується з художньою різьбою в прикрасі внутрішніх приміщень та зовнішніх деталей архітектури, а також у художній оздобі меблів.
Деякі майстри Івано-Франківської області застосовують художнє випалювання в дерев'яному точеному і різьбленому намисті, брошках, кулонах, браслетах, шкатулках і т. п. Немала роль його в оздобленні гуцульських топірців, палиць, портретних рамок, в декоруванні народних музичних інструментів — сопілок, флояр. Найновіші творчі експерименти майстрів декоративногомистецтва м. Косів підтверджують можливості художнього випалювання і сфери щодо його застосування в сучасних умовах надзвичайно великі.
Починаючи з минулого століття, відомі різьбярі Юрій, Василь та Микола Шкрібляки, В. Девдюк (м. Косів), В. Тіотяк (с. Криворівня), майстри із села Річка, Брустур, Саджави, Рунгур вдало поєднували в своїх виробах випалювання з різьбою.
Традиційне мистецтво художнього випалювання стало надбанням промислових виробництв. Орнаменти художнього випалювання використовуються народними майстрами також у прикрасі предметів культурно-побутового призначення. Прикладом цього є творчість одного із відомих майстрів Гуцульщини Івана Юрійовича Грималюка із села Річка Косівського району.
У сім'ї Грималюків мистецтво художнього випалювання стало спадкоємною професією. Воно переходило з покоління в покоління. Сьогодні мистецьку естафету дідів і прадідів продовжують їхні нащадки — Іван і Василь Грималюки.
Іван Юрійович Грималюк. Його вироби користуються великою популярністю, реалізуються художніми салонами багатьох міст Івано-Франківська, Львова, Києва, Москви, Ленінграда, а також експортуються в різні країни світу.
Техніка виконання орнаментальних оздоб способом випалювання проста і доступна кожному, хто зацікавиться і полюбить цю галузь народної творчості.
Важливо підкреслити, що будь-який вид народного мистецтва успішно розвивається і освоюється тільки тоді, коли він органічно поєднується з життєвими потребами людини, служить задоволенню цих потреб і відповідає її естетичним вимогам.
У 1958—1959 роках молоді майстри Прикарпаття почали використовувати випалювання в декоруванні меблів. Вихованці Косівського училища прикладного мистецтва першими розробили проекти меблів, де вдало застосували декорування випаленими орнаментами. Тоді ж способом художнього випалювання косівські майстри М. Тимків, М. Медвідчук, І. Грималюк, В. Гуз, В. Довбен- чук, С. Сахро прикрасили ряд архітектурних споруд, у тому числі й ресторан-павільйон у м. Яремча Івано-Франківської області.
Крім орнаментальних прикрас, цей спосіб з успіхом застосовується тепер і для створення сюжетно-тематичних композицій.
Перші спроби в цьому напрямку належать також учням Косівського училища прикладного мистецтва в 1964—1965 роках. Так, дипломант Дмитро Коцемюк провів вдалий експеримент, застосувавши випалювання в створенні великого панно на тему «Гуцульське весілля». Для виконання фігур людей юнак сам зробив потрібні форми писаків зі штампами. Зображення людей стилізовані. В цьому випадку всі другорядні деталі відкидаються, підкреслюється тільки основне, найбільш характерне. Рисунок виконано контурними лініями, без передачі світлотіні чи об'єму, а також без передачі перспективних скорочень. У сюжетних зображеннях або пейзажах техніка випалювання вимагає спрощеного рисунка, без будь-якого натуралістичного трактування, яке збіднює художній образ.
Відомо, що при нанесенні орнаментальних прикрас випалюванням майстри використовують різноманітні взірці. Серед них ми зустрічаємо не лише геометричні елементи, а й рослинно-квіткові мотиви, що віддалено нагадують нам форми квітів, галузок чи дерев. Так, наприклад, у зображенні дерева майстер ніколи не намагається передати всі листочки чи гілочки, які є в дійсності на ньому. Він зупиняється тільки на загальній його формі. Кожна порода дерева відрізняється від інших загальним обрисом крони. Наприклад, силует крони ялинки нагадує видовжений по вертикалі трикутничок з гострими зрізами на боках. Яблуня в силуеті має кулеподібну форму. Те ж саме ми побачимо і в зображеннях квітів чи рослин.
Останнім, часом майстри почали застосовувати художнє випалювання для настінних плакеток. Плакетки — це невеличкі за розміром дощечки різних форм і величин (квадратні, прямокутні, овальні, дископодібні), на які наносять малюнок випалюванням. На плакетках зображують і орнаментальні й сюжетно-тематичні композиції. Такі плакетки добре вписуються в сучасний інтер'єр.
Випалені прикраси, зображення на дерев'яних побутових виробах не покривають ніякими лаками. 1 це цілком природно. Випалений орнамент дуже добре гармонує з природним рисунком текстури. Декоративний ефект досягається за допомогою чорно-білих контрастів.
Сучасні молоді майстри декоративно-прикладного мистецтва Гуцульщини — Іван Смолянець, Остап Гнатюк, Олександр Іщенко, Михайло Андрусів, Ярема Полтайко, Василь Шевчук, Олександр Хованець, Іван Савченко та інші — роблять вдалі спроби художнього випалювання в жіночих і чоловічих прикрасах, плакетках, декоративних панно і т. п. Їхній мистецький талант високо оцінений художньою громадськістю.
Уже сьогодні багато майстрів при виконанні рисунків технікою випалювання замість металевих писаків-штампів, що розігріваються на вогні, використовують електрописаки. Такі прилади можна вже називати електроолівцями. Отже, відкриваються нові перспективи в розвитку цього оригінального виду мистецтва.