Гірське село Брустури на Івано-Франківщині розташоване в мальовничій місцевості недалеко від Косова. Різьбярство стало тут, як і в селі Річка, традиційною професією багатьох сімей.
Серед тутешніх умільців є багато таких, що однаково вправно володіють різьбою по дереву і мосяжництвом, тобто художньою обробкою металів.
У Брустурах, як і всюди на Прикарпатті, народне мистецтво особливо розвинулось на протязі XIX і XX сторіч. Перевага віддавалась різьбярству, художньому випалюванню, інкрустації.
Перша різьбярська майстерня відкрилась у Брустурах в 1920 році, коли її організатор Федір Дручків після навчання у Вижницькій школі деревного промислу і металевої орнаментики повернувся в рідне село. Науку різьблення і художньої обробки металів він вивчав під керівництвом відомих майстрів.
Опанувавши техніку різьбярства і вивчивши кращі зразки виробів видатних майстрів, Дручків почав працювати над власними творами і одночасно навчав ремеслу своїх синів і земляків.
Таким чином, у брустурівській майстерні здобували собі фах сини Дручківа — Микола і Василь, брат майстра Кирило Дручків, Андрій та Ілько Габораки, Федір Чернявський, річківці Яків та Микола Тонюки та інші.
Крім художнього різьблення вони вивчали художнє точіння, столярство та інкрустацію перламутром, кольоровим металом і деревом.
У Брустурах на протязі XIX і XX століть жили і працювали кілька поколінь різьбярів. До старшого належали Йосип Палійчук, Лукин Петра- щук, Юрій Ванжурак, Роман Петрів, Дмитро Пітеляк, Степан Вазарук, Федір Боринський, Петро Габорак, Ілько Габорак, Андрій Габорак та інші.
Трохи пізніше почали працювати Пилип Дручків, Володимир Дручків, Кирило Дручків, Федір Ванжурак, Олексій Ванжурак, Василь Бойчук, Василь Грепиняк, Іван Грепиняк, Василь Кіщук, Петро Ткачук, Олекса Мартищук, Василь Га- сюк, Павло Петращук, Петро Мартищук.
Різьбярством у Брустурах займалися і жінки. Саме в їхніх роботах помітне високе мистецьке чуття декоративності, витонченості в художньому оформленні виробів. Серед брустурівських жінок-майстринь, мистецтво яких заслужено займає почесне місце в розвитку різьбярства на Гуцульщині, широко відомі імена Катерини Га- сюк, Марії Петрів, Євдокії Петрів, Ганни Грепиняк, Оксани Габорак, Параски Ігнатюк.
У радянський період у ряди народних умільців влилася талановита молодь. Узагальнюючи багатовіковий творчий досвід майстрів минулого, прагнучи до створення нових художніх форм, співзвучних сучасності, молоді митці домоглися серйозних успіхів, заслужили схвалення і визнання широких кіл любителів мистецтва.
Одним з найталановитіишх представників творчої молоді є Микола Грепиняк. Ще змалку хлопець виявив неабиякі здібності. Найперші навики з художньої різьби Микола дістав від свого батька Івана Семеновича Грепиняка, який крім столярства досконало володів токарною справою, ковальством, слюсарством, бондарством. Тяжка праця підірвала фізичні сили старшого Грепиняка, і він зайнявся різьбярством, художнім випалюванням по дереву, мосяжництвом.
Малий Микола захоплено спостерігав, як під батьковими руками народжується барвиста казка орнаментального розпису і які чудові візерунки з'являються на писанках під вправним пензликом матері. Йшли роки. Весною 1944 року Радянська Армія визволила Станіславщину від ненависних окупантів.
Микола мав велике бажання вчитись у Косівському училищі прикладного мистецтва, але на перешкоді стало слабке здоров'я. Проте дирекція училища і викладачі фахових дисциплін допомогли йому оволодіти основами образотворчої грамоти, консультували роботи, які він приносив в училище. Багато уваги приділив здібному учневі ентузіаст і знавець народного мистецтва Євген Якович Сагайдачний. Юнак часто відвідував Коломийський державний музей народного мистецтва, глибоко вивчав художню спадщину минулого і нові твори радянських митців.
Уже в перших роботах Грепиняк прагне поєднати традиційні мотиви гуцульського орнаменту із сюжетними композиціями, що виконуються технікою різьби та інкрустації. Вивчаючи давні традиції і технічні прийоми круглої різьби по дереву, яка колись на Гуцульщині застосовувалась переважно у виготовленні творів культового призначення, молодий майстер сміливо використовує цю техніку для виконання скульптурних композицій на сучасні теми. Це скульптура малих форм, присвячена героям літературних творів класиків української і російської дожовтневої і радянської літератури. Деякі тематичні композиції Грепиняка зроблені під враженням незабутніх зустрічей населення Прикарпаття у вересневі дні 1939 року з бійцями-визволителями.
Правда, в цих роботах ще помітна професійна недосконалість, поскільки розуміння художнього образу з'явилося не відразу. Проходили роки творчих пошуків, сміливих експериментів, були удачі й розчарування. Але Микола крок за кроком відкривав усе нові й нові секрети майстерності. Якщо техніка орнаментальної плоскорізьби та інкрустації засвоювалась порівняно легко, то складання тематичних композицій і, особливо, відтворення їх у певному матеріалі вимагало значних спеціальних знань. Зроблені раніше орнаментально-декоративні композиції постійно піддавались вимогливому критичному переосмисленню та аналізу.
Продуктивними в творчому відношенні були для молодого різьбяра п'ятдесяті роки. Він робить серйозні успіхи в оволодінні композиційною майстерністю.
Творчою удачею М. Грепиняка стала композиція «Каменяр» (1956 р.). Кайма цієї декоративної тарелі прикрашена традиційним гуцульським геометричним орнаментом. "У центральній частині тарелі зображено портрет 1. Я. Франка в профіль. Орнамент і силуетне зображення інкрустовані тонованим деревом. У цій роботі авторові вдалося домогтися злагодженості усієї композиції.
Чимало творів М. Грепиняка експонується в Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини. Твори ці відзначаються невимушеністю композиції, простотою, лаконічністю сюжетних рішень.
До 40-річчя Великого Жовтня майстер виготовив дві тематичні шкатулки — «Визволителі» та «На полонині», що користувались успіхом на обласній, республіканській та всесоюзній виставках.
З нагоди 800-річчя заснування м. Снятина він виготовив декоративну таріль «Дитинство Марка Черемшини» (зберігається в літературно-меморіальному музеї Марка Черемшини в Сня- тині), а до 40-річчя Ленінського комсомолу — шкатулку, в якій в обрамленні гуцульського орнаменту зображено орден Леніна; Івано-Франківський обком комсомолу подарував цей твір новгородським комсомольцям на знак вічної дружби між молоддю братніх народів.
Тематичну шкатулку «Слава народним месникам» М. Грепиняк виготовив до 40-річчя Радянської Армії. В центральній частині кришки різноколірною текстурою різних порід дерева інкрустовано портрет двічі Героя Радянського Союзу, легендарного українського полководця- партизана С. А. Ковпака. З лівого боку зображено сцену героїчної боротьби партизанського загону в тилу ворога, з правого — гуцула, що показує партизанам дорогу.
-«Я довго готувався до цієї роботи,— розповідав Микола Іванович.— Перед тим як приступити до неї, перечитав книгу С. А. Ковпака «Від Путивля до Карпат», побував у місцях, де колись проходили загони Ковпака, розпитував очевидців про його подвиги і лише після цього взявся за роботу».
Так само сумлінно готується Грепиняк до кожної роботи. Наприклад, перш ніж приступити до виготовлення панно-триптиха «Марко Черемшина — співець гуцульської бідноти», він перечитав твори новеліста, вивчив спогади дружини письменника Наталі Семанюк, зробив багато ескізів.
До 20-річчя возз'єднання західних земель в єдиній Українській державі народний умілець створив дві орнаментально-тематичні тарелі: «Сестри» та «Хай живе мир і щастя на землі». У творі «Сестри» художник декоративно трактує зображення двох жіночих постатей в українському і російському національних костюмах, що символізують вічну дружбу двох братніх народів. У центрі — герб УРСР. Кайма тарелі прикрашена гуцульським орнаментом.
Сумлінно готувався різьбяр до Декади української літератури і мистецтва в Москві (1960). Майстер виконав ряд високохудожніх творів, серед яких найбільш оригінальною була тематично- декоративна шкатулка «На високій полонині», а також таріль «Зустріч». Роботи цього періоду відзначаються прекрасним відчуттям декоративності, тонким ліризмом.
Художник брав участь у республіканській та всесоюзній виставках 1964 року. Серед експонатів були представлені декоративні настінні панно, настільні стоячки, жіночі та чоловічі прикраси, декоративні сюжетно-тематичні тарелі, портретні рамки, різноманітні за формами шкатулки, присвячені 150-річчю з дня народження Т. Г. Шевченка.
Останнім часом Микола Грепиняк працює над новими формами художніх виробів із дерева — жіночими і чоловічими прикрасами, створюючи оригінальні зразки брошок, браслетів, нагрудних значків, різних видів намиста. Він також виступає і як майстер круглої дерев'яної скульптури та барельєфної різьби.
Для тематики своїх творів він використовує сюжети стародавніх переказів, коломийок, народних пісень, сучасний літературний і фольклорний доробок.
У 1960 році М. Грепиняк стає членом Спілки художників Української РСР. Його роботи можна бачити в музеях Ленінграда, Києва, Львова, Івано-Франківська, Коломиї, Косова.
Підсумовуючи діяльність майстрів брустурівської школи, можна впевнено сказати, що старше покоління і молодь йдуть шляхом творчих пошуків, використовують у роботі нові матеріали, все глибше оволодівають тонкощами декоративно- прикладного мистецтва.
Характер орнаментування в роботах брустурівських майстрів за своїм композиційним ладом і технікою виконання має багато спільного з річ- ківською школою різьбярства. Це саме можна сказати і про асортимент дерев'яних речей, які тут виготовляють.
Художні вироби брустурівців відрізняються лише деякою здрібненістю орнаментальних композицій, а іноді надмірною строкатістю матеріалів, що використовуються для інкрустації (кольоровий каучук, перламутр, різноколірні порцелянові намистинки, фарбоване дерево, метал).