Річківська школа
Гірське село Річка на Косівщині — стародавній центр народного мистецтва Східних Карпат. Серед різноманітних видів народної творчості — художнього ткацтва, килимарства, вишивки, писанкарства, художньої обробки металів, виробництва шкіряних предметів, виготовлення дитячих іграшок із сиру,— мистецтво художньої обробки дерева, особливо художня різьба, займає тут найголовніше місце. Традиції яворівської школи різьбярства, і насамперед творчість Шкрібляків, мали величезний вплив на характер формування стильових особливостей річківських різьбярів і знайшли тут численних послідовників.
В історію мистецтва художньої обробки дерева річківські різьбярі вписали не одну славну сторінку. Серед них найбільш відомі імена Марка Мегединюка (1842—1912), Петра Мегединюка (кінець XIX—початок XX ст.), Миколи Медвідчука (1880—1946), Василя Якіб'юка (XIX ст.), Федора Якіб'юка (1877—1959), Лукина Якіб'юка (кінець XIX — перша пол. XX ст.), Бориса Якіб'юка (перша пол. XX ст.), Якова Тонюка (1903 — 1957), і його сина Василя (1928 р.), Миколи Тонюка (1905 — 1937), Василя Білака, Миколи Білака, братів Кіщуків — Олекси, Івана і Миколи, Василя і Миколи Федоровичів, Юрія Грималюка (1860—1945) і його синів — Івана і Василя та багатьох інших.
Окремо треба згадати про різьбярів-жінок, творчість яких стала відомою лише в радянський час. Це Катерина Кіщук (нар. 1914), Марія Тонюк (нар. 1906), Параска Петрів (нар. 1914), Настя Тонюк (нар. 1916), Ганна Словак (нар. 1921), Катерина Тонюк (нар. 1933).
Вивчаючи творчість різьбярів-річківців, можна помітити не лише спільність стильових ознак, що об'єднують їх з майстрами яворівської школи, але й ту специфічну своєрідність, яка властива тільки річківцям. Асортимент виробів тут майже такий, як і у яворівських різьбярів. Це переважно речі домашнього вжитку, настінні прикраси. Спосіб декорування виробів дещо ускладнюється. Удосконалюється і техніка точіння, як один із способів художньої обробки дерева. В художньому оздобленні предметів частіше вживається інкрустація перламутром, кольоровим металом, бісером, різними породами дерева. Пізніше для цієї ж мети почали застосовувати різноколірний каучук і фарбоване дерево. Помітно ускладнюється рисунок орнаментальних мотивів і цілих композицій.
Часом перенасичення орнаментальним декором призводило до втрати природної фактури деревини. Орнаментальні мотиви, що виконуються інкрустацією, нерідко своїм зовнішнім блиском і мерехтінням відвертають увагу від прекрасно виконаних мотивів чистої різьби. Потягом до надмірної декоративності тяжіли іноді навіть визначні річківські майстри. Зокрема, це помітно у виробах визначного майстра Марка Мегединюка, чия творчість мала вирішальний вплив на формування стильових особливостей усієї річківської школи. До речі, із багатої спадщини цього майстра до нас дійшло тільки кілька виробів.
Це — скринька і барильце, виконані в 1904 році, оздоблені орнаментом, бісером та кольоровим металом з елементами гравірування та карбування. Ці роботи зберігаються в музеї Косівського училища прикладного мистецтва. Крім того, у Львівському музеї етнографії і художнього промислу знаходяться гуцульські цимбали роботи М. Мегединюка. Відомо також, що художні вироби майстра експонувались у свій час у Відні, Празі, Бухаресті (1906), Чернівцях (1908), Одесі (1912) і були відзначені золотими і срібними медалями.
Коротко зупинимось на творчості двох провідних митців-різьбярів річківської школи радянського періоду.
Михайло Медвідчук народився 1912 року в сім'ї відомого яворівського різьбяра і мосяжника Миколи Медвідчука. Вже з ранніх літ хлопець допомагає батькові в його ремеслі. В селі Річка було немало добрих столярів, токарів, мосяжників. Але коли треба було комусь замовити річ, для виготовлення якої потрібна висока, справді мистецька майстерність, то односельчани знали, що найкращими в селі різьбярами, токарями, столярами, карбувальниками, фахівцями кування і литва, навіть творцями музичних інструментів були Медвідчуки.
Михайло Медвідчук спеціалізувався на різьбярстві ще з 1923 року. Крім батька, на творче зростання майстра вплинули також твори річківських майстрів-різьбярів і насамперед М. Мегединюка. Сумлінно вивчав Медвідчук творчість різьбярів минулого, спадщина яких принесла заслужену славу народному мистецтву Прикарпаття. У ранній період творчості він виготовляв настінні й настільні рамки для портретів, касетки, різноформні точені пудрениці, декоративні тарелі, топірці, доводилося виконувати і предмети культового призначення.
Техніка профільного точіння дерев'яних виробів займала в творчості майстра особливе місце. Він дуже любив виготовляти предмети, які мали безпосереднє практичне застосування в побуті гуцулів (барильця, дерев'яний посуд, ракви, куфелі та інше).
Після 1939 року Михайло Медвідчук — один із перших організаторів художньо-промислових підприємств у м.Косів й у рідному селі Річка.
Уже в 1940 році народний майстер став учасником Всесоюзної сільськогосподарської виставки в Москві, на якій експонувались макет гуцульської хати і деякі різьблені художні вироби. Подібний макет він виготовив і для колишньої Академії архітектури УРСР у 1945 році. В згаданій моделі автор відтворив у зменшеному вигляді всі розміри і співвідношення конструкцій гуцульської хати, а також прикрасив різьбою її інтер'єр.
Високе мистецьке обдаровання майстра проявилось у колективній роботі, що виконувалась групою найдосвідченіших гуцульських різьбярів. Це був гарнітур художніх меблів для Московського Кремля. Робота над ним була закінчена в 1947 році (нині зберігається в Музеї Революції в Москві).
М. Медвідчук добре знав і любовно вивчав побут гуцулів. Це дало йому змогу створити багато предметів хатнього вжитку, серед яких особливо виділяються оригінальністю конструкції та декоративним оформленням мисники. Один із них був представлений на Республіканській виставці народного мистецтва та художньої промисловості в Києві 1949 року. Тут же експонувались і цимбали, в роботі над якими автор проявив себе не тільки творцем найтоншої різьби та інкрустації, а й чудовим конструктором народних музичних інструментів.
У 1952 році роботи Медвідчука дістали схвальну оцінку відвідувачів міжнародного ярмарку в Лейпцігу (НДР), де були виставлені його декоративні тарелі з різьбою та інкрустацією.
Кілька творів підготував Медвідчук і до 300-річчя возз'єднання України з Росією. Це була декоративна таріль з гербом Вірменської РСР, а також майстер працював над оздобленням ювілейної дерев'яної вази, що була виготовлена колективом різьбярів Косівської фабрики «Гу- цульщина».
На міжнародному ярмарку в болгарському місті Пловдиві (1953) творчість майстра була представлена різьбленою та інкрустованою декоративною таріллю.
Подібні тарелі демонструвались у 1957 році на виставці українського народного мистецтва в Ліллі (Франція) і на виставці декоративно-прикладного мистецтва в Москві, присвяченій з'їзду художників СРСР. Декоративний кубок (точіння, різьба та інкрустація) експонувався на Всесвітній виставці в Брюсселі у 1958 році. З особливим піднесенням працював Медвідчук над творами, які він готував до Декади української літератури і мистецтва в Москві 1960 року. Це був гарнітур художніх меблів для Московського Кремля. Робота над ним була закінчена в 1947 році (нині зберігається в Музеї Революції в Москві).
М. Медвідчук добре знав і любовно вивчав побут гуцулів. Це дало йому змогу створити багато предметів хатнього вжитку, серед яких особливо виділяються оригінальністю конструкції та декоративним оформленням мисники. Один із них був представлений на Республіканській виставці народного мистецтва та художньої промисловості в Києві 1949 року. Тут же експонувались і цимбали, в роботі над якими автор проявив себе не тільки творцем найтоншої різьби та інкрустації, а й чудовим конструктором народних музичних інструментів.
До 1939 року Микола Кіщук виконав чимало робіт, в яких помітно бажання зберегти кращі традиції народного мистецтва. В роботах радянського періоду майстер поряд з традиційними орнаментальними мотивами вводить і нові елементи: п'ятикутну зірку, серп і молот, герби Радянського Союзу і союзних республік, орден Перемоги, кремлівські вежі тощо.
Цікаві в нього нові декоративні прийоми: в центральній частині орнаментальних композицій він вміщує тематичні зображення, інкрустовані різними матеріалами. Першою роботою, в якій майстер застосував сюжетно-тематичне зображення, була обкладинка книги «Визволення» На ній зображено постать гуцула, який тримає в руках червоний прапор. Поруч — зображення ордена Перемоги і кремлівських веж. Обкладинку виконано з грушевого дерева коричнювато-червоного кольору, оздобленого різьбою та інкрустацією.
Оригінальна також і обкладинка «Книги увіковічення пам'яті героїв, що полягли в боях за Радянську Батьківщину».
У подальших роботах майстер продовжував удосконалювати прийоми оздоблення, вводячи техніку барельєфної різьби по дереву. Особливо помітно це в двох декоративних тарелях, на одній з яких у центрі зображено профіль В. І. Леніна. Композиційне розміщення декоративних мотивів на цих тарелях однакове. В основі його лежить принцип, характерний для більшості традиційних композицій гуцульських майстрів, — тобто симетричність, ритмічність окремих геометричних елементів, які розміщуються на кругових площах тарелей у два яруси. Велику увагу майстер приділяв виготовленню художніх меблів. З його ініціативи група найдосвідченіших майстрів виготовила в 1947 році великий гарнітур, що зберігається нині в Музеї Революції (Москва). Меблі оздоблено різьбою та інкрустацією. Всю столярну роботу виконано без жодного цвяха. Гарнітур складався з 23 предметів: письмового і приставного столів, великих напівм'яких крісел (фотелів), диванів, шаф, напівм'яких стільців, чорнильного настільного приладдя, абажура і підставки для настільної лампи, футляра для годинника та інших.
Це була перша велика колективна робота, в якій крім М. Кіщука, що очолював групу майстрів, працювали В. Гуз, 1. Балагурак, М. Берна- цький, М. Тимків, Р. Боєчко, М. Медвідчук, В. Гавриш, М. Пітеляк, М. Павлик, 1. Кіщук, В. Горбовий, О. Цехняк, А. Кошак, Д. Гавриш, Д. 1. Гавриш, 1. Павлик, В. Кіщук.
Річківські різьбярі наполегливо працюють.Їхня творчість — хвилююче відображення соціалістичної дійсності в Прикарпатті. Багатство тем і настроїв, невичерпна різноманітність художніх форм весь час знаходять належне місце в їхній повсякденній мистецькій праці.