Яворівська школа
Поміж вершинами крутих схилів Східних Карпат, поблизу м.Косів, розкинулось славнозвісне село Яворів.
Звідси походять видатні майстри художньої обробки дерева, творчість яких мала великий вплив на розвиток і поширення цього виду мистецтва не тільки на Прикарпатті,Косівщині а й далеко за його межами.
Творчість народних майстрів яворівської школи художнього різьблення відзначається високою мистецькою і технічною культурою, чіткістю і ритмічністю орнаментальних композицій. Яворівські майстри, вихідці із бідняцьких селянських родин, володіли природним естетичним даром, що розвивався в процесі трудової діяльності багатьох поколінь різьбярів.
Серед різноманітного асортименту різьбярських виробів яворівських майстрів зустрічаються й такі, що мають суто декоративне призначення. Нерідко подібні речі відігравали певну роль у художньому оформленні народних традиційних обрядів, побутових свят, весільних ритуалів. Пізніше деякі художні вироби, що раніше мали конкретне побутове призначення, в процесі історичного і культурно-економічного розвитку втрачали свою попередню функцію і набували цілком декоративного значення.
Деякі з них ставали невід'ємними компонентами народного вбрання гуцулів (наприклад, традиційні гуцульські топірці й табівки). Яворівські майстри виконували різьблені прикраси в основному чистою, або, як її називають на Гуцульщині, «сухою» різьбою площинного геометричного характеру без інкрустації.
Першим відомим майстром художньої обробки дерева на Гуцульщині був яворівець Юрій Іванович Шкрібляк (1822 — 1884). Його праці відзначаються простотою, тонкою, прекрасною різьбою, майстерним застосуванням елементів гуцульського орнаменту: кривульок, кучерів, сливок, колосків, крижиків, руж, ільчатого письма. Все це майстер надзвичайно вдало закомпоновував на поверхні предмета, і під його різцем народжувались чудові самобутні орнаменти. Він глибоко знав властивості кожної породи дерева, яке йшло в роботу, і тому природний колір, податливість деревини відігравали чи не найголовнішу роль у виборі форми художнього твору. Юрій Шкрібляк значно удосконалив техніку різьби і підніс її на високий художній рівень. Його сини були також видатними майстрами художньої різьби і талановитими продовжувачами батькової справи.
Василь Шкрібляк (1856—1926) збагатив традиційний гуцульський орнамент новими мотивами. Він оздоблював свої вироби площинним різьбленням та інкрустацією металом, бісером та різноколірним деревом. Його твори відзначаються оригінальністю композицій і тонким художнім смаком. На виставці робіт українських художників у Львові 1905 року його твори були високо оцінені художниками.
Микола Шкрібляк (1858—1920) оздоблював свої твори геометричними елементами орнаменту на «цьоканому» (подовбаному) тлі, а також інкрустував їх різноколірним бісером.
Твори Шкрібляків зберігаються у різних музеях країни. Найбільші колекції їх знаходятьсяу Львівському музеї етнографії та художнього промислу і Львівському музеї українського мистецтва. Чимало робіт вивезено за кордон.
Майже одночасно зі Шкрібляками працювала різьбярська сім'я Гондураків, яка також зробила чималий мистецький внесок у загальний доробок яворівських різьбярів. Представниками її були Петро Гондурак (1868—1928), Юрій та Іван Гондураки (перша половина XX ст.).
При вході в село Яворів в'юном звивається стежка, піднімаючись на круті пагорби і опускаючись у долини дзвінких потічків. Кущі й трави хиляться до стежки, напоюють ароматом прозоре повітря. Відсіля видно темно-сині різкі контури гір, іноді оповиті молочною сивиною хмарин і туману. Нижче, між хатами, здіймаються вгору ясно-зелені крони яворів. Мабуть, і сама назва села походить від чудових дерев, що густо розрослися тут і які, до речі, вважаються одним із кращих матеріалів для різьбярства. На схилі крутого пагорба примостились будиночки в гуцульському стилі. Тут живуть брати-різьбярі Юрій та Семен Корпанюки.
Юрій Іванович Корпанюк цікавився різьбою ще з малих літ. Можна припустити, що немалу роль у цьому відіграло те, що і Юрій і Семен доводяться внуками по матері Юрію Шкріблякові. Змалку бавлячись майстерно виконаними іграшками, милуючись різьбою гуцульських топірців, кужелець, шкатулок, зроблених колись дідом і дядьками, хлопці вбирали в себе цю красу, що впливала на їхні характери й нахили.
Гостюючи в родичів, вони придивлялись не тільки до столярування і різьблення, а й вивчали техніку виточування, яка невід'ємна від мистецтва художньої обробки дерева. У цьому відношенні вироби Юрія Шкрібляка були неперевершеними зразками гуцульського декору.
Незвичайні враження глибоко западали в душі хлопців. Повертаючись додому, вони брались за виготовлення власного різьбярського інструменту, наносили на дерево найпростіші орнаментальні узори. Старший брат навчав меншого, що теж мав неабиякий нахил до різьбярства. їхній батько спершу не вбачав у захопленні хлопців нічого доброго, бо сім'я жила за рахунок невеличкого клаптика гірського напівкам'янистого грунту. Розуміючи це, Юрій і Семен намагались скоріше оволодіти улюбленим ремеслом, щоб допомогти батькові у той важкий час. Але навіть дядьки, боячись конкуренції і втрати шматка нужденного хліба, не поспішали відкривати племінникам секрети своєї професії, які здобули колись самотужки.
Минав час. Вже у 1912 році художні вироби Юрія Корпанюка — дві скриньки, портретна рамка, дерев'яні пляшки, тарілка, виконані в техніці площинної різьби,— складали перший екзамен перед відвідувачами «Виставки домашнього промислу» в Коломиї. Твори молодого митця привернули увагу цінителів мистецтва, і за високу художню майстерність Ю. Корпанюкові було присуджено диплом виставки. У цей же час столик і крісло його роботи експонувались у Відні.
Вироби Корпанюків було показано на виставці «Торги Східні» у Львові (1927 р.) і на «Повшехній виставці Крайовій» у Познані (1929 р.). Твори митців було відзначено грамотами.
У 1930 році на виставку у Ворохті брати подали кілька робіт (портретні рамки, портсигари, рахви, шкатулки), декорованих різьбою та інкрустованих рогом, перламутром, бісером і кольоровим металом.
За художніми виробами Корпанюків, як і інших митців, уже полювали спритні ділки- комерсанти, котрі, удаючи з себе шанувальників народного мистецтва, скуповували твори і перепродували їх за високі ціни навіть за кордон.
Організовані у 30-х роках виставки виробів народних майстрів у Ворохті та в інших містах колишньої Станіславщини мали на меті передусім комерційний зиск, і нерідко майстри, зв'язані кабальними умовами перекупників, змушені були віддавати перевагу міщанським смакам перед справжнім мистецтвом. Тим і пояснюється така нерівна творчість Корпанюків у цей період.
Одне з видавництв, що існувало під опікою так званої Ради повітової в М.КосІв, в 1932 році випустило в Кракові книжечку «Гуцульщина» польською мовою, в якій поряд з коротким описом природи, туристських маршрутів, географічних даних в кількох рядках згадується народне мистецтво колишнього Косівського повіту. Тут була дана об'єктивна оцінка робіт Корпанюків і підкреслювалось, що їхня творчість стоїть на рівні творчості славних попередників — Шкрібляків.
1939 рік став історичним у житті трудящих західноукраїнських земель. Віковічна мрія про возз'єднання з Радянською Україною нарешті здійснилась. Почалося нове життя і для народних митців. Визволення викликало приплив творчих сил.
Серед перших різьбярів Західної України, чиї роботи експонувались на Всесоюзній сільськогосподарській виставці були і яворівські митці Юрій і Семен Корпанюки. Юрій Корпанюк послав туди декоративний кубок, на якому різьба та інкрустація відтворили чарівний гуцульський орнамент. Творчість Семена Корпанюка була представлена декоративною різьбленою таріллю. Тепло сприйняли численні відвідувачі Виставки мистецтво гуцулів. Для багатьох із них воно стало дивовижним відкриттям.
Радість на Гуцульщині панувала недовго. Прийшов 1941 рік — рік горя і сліз, чорний рік війни. І аж до самих днів визволення не було місця мистецтву в злиденних тривожних буднях.
Та вже в 1944 році, після визволення Прикарпаття, відновила свою діяльність Косівська артіль художніх виробів «Гуцульщина». Брати Корпанюки почали виготовляти високохудожні вироби для експериментальної майстерні артілі та для музею Косівського училища прикладного мистецтва. В той же час ішла робота на замовлення багатьох музеїв Радянського Союзу.
У п'ятдесятих роках художні вироби відомих яворівських майстрів з успіхом експонувались на багатьох всесоюзних і зарубіжних виставках.
1958 року Ю. Корпанюк виготовив для виставки українського народного мистецтва в Софії (Болгарія) кілька гуцульських топірців і палиць, оздоблених орнаментальною різьбою та інкрустацією деревом і кольоровим металом.
Подібні роботи були надіслані ним і на виставку народного мистецтва, що відбулась у 1959 році в Улан-Баторі (Монголія). Серед майстрів Гуцульщини, які брали активну участь у виготовленні творів до обласних, республіканських і всесоюзних виставок, присвячених 300-річчю возз'єднання України з Росією, що відзначалося радянським народом у 1954 році, почесні місця посіли Юрій і Семен Корпанюки.
Похилий вік не став перешкодою яворівським митцям і для участі в художніх виставках, присвячених Декаді української літератури і мистецтва в Москві 1960 року.
За великі творчі заслуги і в зв'язку з Декадою Уряд України присвоїв високе звання заслуженого майстра народної творчості Української РСР прославленому різьбяреві Юрію Івановичу Корпанюку. В 1964 році почесне звання присвоєно також і Семену Івановичу Корпанюку. Значною подією в житті братів-різьбярів було прийняття їх у члени Спілки художників України.
Цінність творчості талановитих майстрів полягає в тому, що під їхніми руками народилось безліч нових композицій, які, не втративши своєї традиційної основи, заговорили самобутньою мовою, співзвучною сучасності. Особливо слід відзначити простоту, чіткість і ясність побудови орнаментальних мотивів, у яких виявилось чуття і розуміння ритму, симетрії та рівноваги.
Високу професіональну зрілість Корпанюків видно і в умінні органічно поєднати декоративні прикраси з формою предметів та їхнім вжитковим призначенням, бо краса орнаментальних мотивів в розумінні майстрів є складовою частиною художнього втілення доцільності.
Однією з характерних рис творчості Корпанюків, як і багатьох інших майстрів гуцульського мистецтва різних видів і жанрів, є схильність до щедрого використання орнаменту. Особливості деревини (її відносна твердість) та характер інструментів закономірно впливали і на вироблення відповідних технічних прийомів художнього різьблення. Це в значній мірі позначилось і на художньо-стильових ознаках.
Серед художніх творів із дерева ми зустрічаємо вироби, конструкція яких дуже близька до геометричних форм. Наприклад, тарілка — це круг, шкатулка — прямокутник або квадрат, цукернички, кушки, рахви, бочівки, вазочки поєднують сферичні об'єми, кулеподібні й циліндричні форми. Розміщення декору на площинах згаданих предметів за допомогою циркуля та інших інструментів вимагає певного геометричного членування поверхні. Це, в свою чергу, впливає на весь характер побудови мотивів орнаментальних прикрас, які виникають із таких елементів, як коло, квадрат, трикутник, ромб.
Корпанюки внесли багато нового як у художні прийоми побудови орнаменту, так і в техніку їхнього виконання. Це стало цінним надбанням не тільки яворівської школи, а й усіх різьбярів Гуцульщини.
Твори Юрія і Семена Корпанюків експонуються в багатьох музеях Радянського Союзу. Зокрема, в експозиції Львівського музею етнографії і художнього промислу АН УРСР, в Ленінградському музеї етнографії народів СРСР, в Державному музеї українського народного декоративного мистецтва УРСР, в Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини, в Івано-Франківському обласному краєзнавчому музеї, в музеї Косівського училища прикладного мистецтва та інших. Роботи Корпанюків зберігаються також у багатьох приватних колекціях Львова, Києва, Ленінграда, Москви, Івано-Франківська, Коломиї, Косова.
Яворівська школа різьбярства — одна з найдавніших на Гуцульщині. Самобутня творчість славнозвісних майстрів прокладала шляхи розвитку гуцульської різьби по дереву, утвердила її характерні художні стильові ознаки, що пізніше були унаслідувані й розвинуті різьбярами сіл Річки, Брустур, Вижниці та Косова. Творчість яворівських майстрів мала великий вплив на становлення різьбярства на Прикарпатті і Буковині.