Хто цікавиться творчістю гуцульських різьбярів знає прізвище Івана Васильовича Балагурака (нар. 1922 р.), роботи якого відомі не тільки на Івано- Франківщині, а й у багатьох містах України і Радянського Союзу.
Як і більшість народних умільців Прикарпаття, І. Балагурак зацікавився різьбярством, ще з дитинства.
Бігаючи по вулицях Косова, Івась, як зачарований, зупинявся біля вітрин магазинів, де місцеві комерсанти виставляли на продаж вироби з художньою різьбою відомих на той час майстрів. Непомітно збігав час, а хлопчик усе стояв, милуючись неповторним сплетінням орнаментів, м'яким полиском інкрустації, лаконічними сюжетами шкатулок з художнім випалюванням.
Повернувшись зі школи, Івась щоденно працював до пізнього вечора, намагаючись відтворити на саморобній дощечці те, що йому особливо сподобалось. Перші спроби не задовольняли хлопця, але перемогли наполегливість і палке бажання оволодіти улюбленою справою.
Не минуло й кількох років, як вдумливий і кмітливий хлопець звернув на себе увагу своїми першими художніми виробами з дерева.
Батько Івана був столяр-будівельник, а дядько окрім столярства займався ще й різьбленням. Приглядаючись до того, як працював дядько, юний художник крок за кроком опановував нелегку майстерність різьбяра. Так розпочиналась «фахова школа» майбутнього митця. Коли хлопець навчався в шостому і сьомому класах, його художніми роботами зацікавились косівські перекупники. Поява виробів молодого різьбяра в магазинах м. Косів зробила його ім'я популярним серед досвідчених майстрів.
Коли в 1939 році була встановлена у Прикарпатті народна влада, І. Балагурак почав працювати в артілі «Гуцульщина».
Роки окупаційного лихоліття не позбавили його творчої сили, і зразу ж після визволення Прикарпаття він знову в лавах косівських митців. Вироби, які виготовляв І. Балагурак, відзначалися високим художнім смаком і оригінальністю. Переважна більшість орнаментальних композицій у роботах майстра складається з елементів, що мають півовальну форму або з'єднані півколом двох «руж». Часом ці круги будуються у вигляді «кучерів». Оперуючи порівняно невеликою кількістю орнаментальних елементів, майстер домагається гармонійного вирішення прикрас. Легко помітити, що І. Балагурак володіє високим відчуттям ритмічної побудови орнаменту, закономірностями членування площин.
Художні вироби майстра — це зразки завершеності побудови і логічного зв'язку орнаменту з формою предметів. Мотиви прикрас сприймаються просто й легко, що характерно лише для робіт високого класу художньої майстерності. Ось чому найпростіші форми дерев'яних виробів, оброблені слухняним різцем, оживають для глядача і чарують його поезією орнаментальної пластики.
Майстер блискуче володіє технікою інкрустації. Про це свідчать мініатюрні вироби, переважно жіночі прикраси.
Уже в 1946 році твори молодого митця користувались заслуженим успіхом на республіканській виставці народної промисловості УРСР, а в 1947 році він разом з найдосвідченішими майстрами брав участь у виготовленні гарнітура меблів для Кремля.
Іван Балагурак — один із авторів великого тематичного панно на дереві (груша і явір), присвяченого 35-річчю Великого Жовтня. В цей же час (1952 р.) він виконує на замовлення Переяслав-Хмельницького історичного музею дві тематичні декоративні тарелі із зображенням гербів Української та Азербайджанської Радянських Соціалістичних Республік, а роком пізніше — комплект гуцульських меблів з явора та бука, оздоблених орнаментальною різьбою, для етнографічного музею народів СРСР у Ленінграді.
У співавторстві з різьбярами творчо-виробничої майстерні фабрики «Гуцульщина» він брав участь у створенні декоративної дерев'яної вази, яка знаходиться тепер у Москві в Музеї Революції.
Надзвичайно високу художню майстерність різьби та інкрустації показали гуцульські майстри при виготовленні древка до Державного прапора УРСР, який був урочисто вручений РРФСР від України в день торжества на честь 300-річчя возз'єднання України з Росією. Стрічка, що спірально обвиває древко, була особливим способом інкрустована темно-червоним деревом. На фоні цієї стрічки розміщені елементи українського і російського народних орнаментів, також інкрустовані золотом, сріблом і перламутром.
З 1935 по 1957 рік І. Балагурак постійний учасник художніх конкурсів, що їх проводила Укрхудожпромспілка.
До Декади української літератури і мистецтва в Москві 1960 року він підготував кілька робіт, які тепер експонуються в Державному музеї народного декоративного мистецтва УРСР. Серед них — настільна туалетна шафка із дзеркалом і різноманітні прикраси.
Твори майстра експонувались на міжнародних ярмарках і виставках в Австрії, Болгарії, Німецькій Демократичній Республіці, Чехословаччині, Франції, Монголії і в США. Вони й тепер приваблюють увагу відвідувачів у найбільших музеях Радянського Союзу. Іван Васильович Балагурак — член Спілки художників УРСР з і958 року. У 1968 р. йому присвоєно почесне звання заслуженого майстра народної творчості УРСР. Зберігаючи самобутні традиції, властиві орнаментальному мистецтву Гуцульщини, митець чуйно прислуховується до пульсу сучасної епохи, використовує все нове і творить свої чудові композиції, з яких жодна не повторює собою іншу.