• В розділі села Косівщини Ви зможете ознайомитись з історією та традиціями окремих населених пунктів Косівського району івано-Франківської області.
 • В розділі Мистецтво Косівщини ознайомтесь з унікальними традиціями декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва, які зберігаються в роботах Косівських майстрів.
 • Розділ Путівник Косівщини ознайомить Вас зі всією Гуцульщиною - її традиціями та фольклором притаманним конкретним місцевостям чи населеним пунктам Гуцульщини.
 • 1
 • 2
 • 3
Четвер, 19 вересня, 2019

Косівські новини

 • Коротка історія діяльності ТУМ та НРУ в селі Космач
  Коротка історія діяльності ТУМ та НРУ в селі Космач Визвольний рух на терені Космача ніколи не припинявся. Наприкінці 1955 року був арештований останній повстанець у Космачі, а вже на початку 60-х років, а…
 • Творчий дует батька та сина
  Творчий дует батька та сина У Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини відбулося відкриття виставки робіт двох талановитих майстрів Косівщини, керамістів, батька та сина – Ореста та Миколи…
 • Лісова хатинка у Соколівці
  Лісова хатинка у Соколівці На святу Покрову, в день створення Української Повстанської Армії, в селі Соколівка на присілку «Кирничне» відбулося урочисте відкриття лісової хатини – в пам'ять воїнів…

2.6.53. Вогні

В 1933 році згоріла в попа стайня. Виновником пожару була необережність слуг.

Пізніше в попа згоріла стодола. Причину пожару так і не вдалося вияснити. Думали, що цей підпал має політичну ціль. Поліція підозрювала в цьому ділі актив села. Піп, злякавшись, що йому можуть підпалити хату, перевіз частину меблів до своєї родини. Підпал виник не з причини активу села, хоч і не вдалося знайти винуватця.

Созонт вже за Радянської влади старався вияснити, хто саме підпалив, але безрезультатно. Він придержувався думки, що його організували в провокаційних цілях, щоб кинути підозріння на актив села.

В 1935 році, коли навчання вже проходило в новій школі, згоріла стара школа. Пожар виник в неділю, в другій половині дня. Причину пожару також не було вияснено. Міліція, яка вела слідство, виявилась безсилою що-небудь зробити. Незрозумілим залишилось: кому мішала школа? Ще дивнішим було те, що пожар виник вдень. Правда, одну причину ( здогад ) знайшли. Біля школи була стара стодола, яка вже розвалювалася. І щоб вона раніше строку не впала: її розібрали, а весь матеріал склали під старою школою. Рядом йшла стежка до церкви. І, можливо, що хтось з мужиків, проходячи мимо, кинув недокурок, власне, в складений матеріал. Недокурок тлів там до тих пір, поки не викликав пожар. Цей здогад все таки малоймовірний, але інших не було.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм