Вівторок, 25 лютого, 2020

6.1. Млин

Цю "Казку старого млина" колись записала дружина Володимира Лоїка Євдокія

 

Млинів в Кобаках було декілька. Ось що збереглося в сімейному архіві однієї родини. Коли-не-коли, а хтось зі старших людей, проходячи мимо, таки нагадує: отут був Лоїків млин. А фактично млин належав кобацькому газді Михайлові Риптикові. Було це десь у першому десятилітті XIX століття.

Ганс Єкель, німець, що поселився в Кутах, купивши там у Мойші Вайсенблюма млин, мав двох синів: Германа і Вільгельма. Уміло користуючись млином, став досить багатим. Коли Вільгельм проти батькової волі оженився з бідною полькою Францішкою, батько відіслав його з дому, відвінувавши, купленим у Кобаках у Риптика млином. Риптик узяв за млин такі гроші, що зараз по продажі виїхав у Канаду і купив там ферму. А Вільгельмові якось не йшов прибуток до рук. Народилися дві дочки, син. Вільгельм пробував переїхати в Одесу. Клімат не підійшов дітям: син помер, дівчата хворіли. Та й сам Вільгельм не зовсім здоровий повертається в Кобаки. За якийсь час його дочка Антоніна вийшла заміж за уродженця Львівщини Івана Григоровича Лоїка, який вчився в Джурові на огородника, маючи до цього ще кілька свідоцтв. В 1825 році Іван перебудовує млин за власноруч складеним планом, і він стає дохідним для сім'ї.

Так у Кобаках з'являється ще одна родина. У Івана і Антоніни народилось шестеро дітей: Альфред (нащадки й досі живуть у Кутах), Йоанна і Йосип (їх сім'ї спалили заживо в Кутах, коли нищили поляків), Аполонія (віддалася за Філіповича до Рибна і прожила 101 рік), Віктор жив у Кобаках до війни, мав кузню, був на війні, за 13 годин до Перемоги загинув у Берліні 8 травня 1945 року. Хату і кузню забрав колгосп, а жінка з дітьми виїхала в Польщу. Найменший Володимир - прожив 88 років у Кобаках. Його дочка Ліза (названа в честь своєї прабабці Єлизавети Єкель) проживає на старому місці. Тільки млин, забраний до колгоспу в 1948 році, давно знищений.

Водяні млини замінили електричними та Кобаки ще довго ходили молоти то в Слободу, то в Рибно, бо поїздка до млина, то була ціла подія, своєрідний ритуал в житті і побуті селянина.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм