Вівторок, 19 червня, 2018

2.7.5. Війна. Созонт іде до війска

Запалився світ, розгорілася світова війна. Созонт мав тогді 18 літ. Між молодіжию пішла пропаганда в січові стрільці. З гімназиї пішло всьо, що було здібне носити зброю, пішов і Созонт. Військовий вишкіл переходив Созонт в Мукачеві на Закарпатю. Пізною осению Созонт пішов на фронт в Карпати. На одній нічній розвідці попав в російський полон. Як полоненого єго відвезли на Урал, де він враз з другими полоненими працював. Революция захопила єго, коли він працював в спіртовім заводі. Про це Созонт розказував так: "Як лишень люди в місті довідалися, що царську владу скинено, то з міста всі такі, що хотіли легкої наживи кинулися до спіртового заводу, аби там набрати горілки. Начальство заводу розуміло, що як отта безвідповідальна товпа допаде горілки і понапивається, то по п'яному зачне бешкетувати і єї просто не можна буде здержати. Для того начальство вирішило вилити спірт в канал аби не попав оттій товпі.

Запас спірту був в бочках, але там в заводі була і розливня горілки і були тисячі фляшок з горілкою. Спірт з бочок скоро можна буде виляти, але з фляшками справа трудніша; це затягне довго нім з фляшок повиливається. Тому начальство зарядило так: половина робітників має здержувати доступ товпи до заводу, а друга має виливати спірт. Созонт попав поміж тих, що мали обороняти доступ. їх розставили кругом забору, що оточував завод, а найбільше поставили коло брами. Кождий з тих оборонців наклав коло себе купу каміння і дров. Як лиш товпа почала добиватися до брами полетіло на єї голови каміння і поліна дров. Товпа з проклонами відступила, але незабаром відновила "штурм" брами. І знов каміння і дрова. Так тягнулося два дні.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм