Вівторок, 07 липня, 2020

2.7.3. Созонт хоче вступити до гімназиї в Коломиї

Батько Созонта, розумний і як на ті часи досить освічений чоловік, вирішив віддати Созонта до гімназиї. В той час найближча гімназия була в Коломиї, туди, в Коломию, повіз єго батько. Хлопчина, перший раз в життю, опинився в великому місті. Єго все і лякало, і цікавило. Високі мури, яких він ще в своїм життю не бачив, якби обступили єго довкола, єму робиться страшно. Дорогою везуть повний віз леду. Созонтови і віриться, і не віриться. Він ще літом ніколи не бачив леду. Підбігає до возу і відломлює кусочок, аби переконатися, чи це справді лід. Переконується, що лід і не може з дива вийти, як це тут дотримали лід до тепер. Батько заводить єго до гімназиї. Враз з ним є ще оден з села хлопець Марфей Михайло. Созонтови стає якось ніяково. Оба хлопці, як перелякані вівці, збилися докупи. Вони сільські, а тут сільських небогато, більше міських, тай міські чують себе вільно, а сільські стиснулися разом, та лиш дивляться, що довкола них діється. Ввійшли учителі, що мають проводити іспити, холодні такі в поведеню з сільськими хлопцями. Кажуть їм сідати в парти. Сідають і начинають іспити. Созонт сидить в парті, і як сам пізнійше розказував, єму здавалося, що та парта над якоюсь пропастю стоїть. Учитель диктує речення по українськи, а хлопці мають переложити їх на німецьке. Созонт дуже добре вчився в школі, для него оттой переклад не справляв би жадних труднощів, якби він находився серед того оточення, в якому він находився в сільській школі. Там, правда, учитель любив потягнути прутом, але за то він всетаки якось лагіднійше поводився, як оцці гімназийні учителі. Созонт нервується і робить помилки, і єго товариш Марфей теж робить помилки. Скінчився іспит і відчитали висліди з іспитів. Обох їх не приняли в гімназию.

Оцей вислід іспиту стався виключно тому, що Созонт, як сільський хлопець, що не привик до міста і до всього оттого окруження, в школі при іспитах дуже нервувався і просто не міг думати нормально. Созонт був дуже здібний, добре учився і якби лишень отті учителі не були такими холодними до сільських дітий, то Созонт напевно був би тогді здав іспит до гімназиї.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм