Неділя, 24 січня, 2021

2.6.47. Війтування Миколи Прокоп'юка

Найбільш актуальною справою була за часів війтування Прокоп'юка будова школи. Обговорювали ту справу на засіданнях декілька разів. Що треба будувати школу, на те всі згоджувалися, але яку саме будувати - тут були розбіжності в думках. Один план був, щоб будувати велику школу. Кошторис будови виносив 138 тисяч золотих.

Другий проект був будувати школу меншу, кошторис якої виносив 65 тисяч золотих. Прихильники першого плану вважали, що як збудується велику школу, то вона буде повністю відповідати шкільним потребам: потрібна кількість класних кімнат, великий спортзал, відповідні наукові кабінети.

Другий план передбачував будівництво значно меншої школи, в якій повинно було бути 6 класних кімнат, учительська і канцелярія директора.

Дискусії велися головним чином над тим, який проект вважати найбільш реальним, найбільш підходящим, щодо фінансових можливостей села. Прихильники будови великої школи доводили, що будова, хоч і дорого обійдеться, але це на сотні літ. Знову ж прихильники малої школи доводили, що на будівництво треба продати десь 300 моргів поля, тобто цілу "толоку" біля річки Черемоша. Якщо так, то "толоку" розкуплять заможні верстви села і біднота залишиться без тих невеликих наділів, по півморга, якими вона користувалася ( хоч і за оплату).

Созонт придержувався думки, що велику школу будувати не потрібно і продавати "толоку" теж, його також підтримав актив села. Дуже завзятим противником будови великої школи був Федір Гушман. Його погляди здавались досить дивними. Гушман був тієї думки, що рано чи пізно прийде Радянська влада, і ми тоді збудуємо таку школу, яку самі захочем. Якщо ж ми тепер це зробимо, то поляки будуть вихвалятися, що за їхньої влади збудували школу.

Наради велися довго, але якогось певного рішення рада не виносила.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм