Вівторок, 02 червня, 2020

2.6.46. Вибори громадських рад

На початку 1928 року уряд проголосив вибори до громадських рад. Молодь села взялася дуже активно до проведення тих виборів. Хоч можна було наперед предвидіти, що якби не пройшли ті вибори, то все одно польська влада не дозволить сільській раді робити що-небудь по своїй думці, лиш рада буде змушена виконувати накази влади, то все одно актив села вирішив добиватися, щоби вибрали таку громадську раду, яка би йшла на руку селові. В активі села вів провід Созонт, і він особисто доклав багато зусиль, аби ті вибори пройшли по волі активу села.

Вибори ті не проводилися загальним, рівним голосуванням, не в той спосіб, щоби всі голоси були рівні: вибори проводилися голосуванням кіл. Ціле село поділено на чотири виборчі кола, а поділ той проведено в слідуючий спосіб. Весь податок, який тоді оплачувало село, поділено на три части. І так, до першого кола зачислили найзаможніших селян, тих, що платили найбільше податку, а також ремісників, бо вони платили найбільше податку. їх зачислили тільки тому, що ними сплачувані податки виносили третину податків сплачуваних селом: вони вибирали 9 радних. До другого кола зачислили середняків села: їх також приписали до другого кола поскільки вони платили другу третину податків. До третього кола зачислили решту тих, що не платили податок. Нарешті до четвертого кола зачислили тих, що не платили ніякого податку.

При тих виборах найгірше вийшло з третім колом, бо до нього належало майже пів села, а вибирали вони лиш 9 радних. Навіть четверте коло було в кращих умовах ніж третє. Зовсім безземельних, тих, що взагалі не платили ніякого податку було небагато в селі: вони по своїй численності дорівнювали другому колові і тож вибирали 9 радних.

Під час виборів актив села вів велику пропаганду і вибори пройшли так, як цього хотів актив села. У всіх чотирьох колах радними вийшли ставленики активу села. Проти Андрука актив села вів широку пропаганду . Андрукові закидували "ходження помежи дощ", хоч інакше не можна було поступати. Властиво, пропаганда та була виявом тієї ненависті, яка була проти польського уряду і проти Андрука велася тільки тому, що він був ставленником уряду; дальше також і тому, що актив села був сповнений енергією діяння, і, не маючи іншого об'єкту, на якім можна було б ту енергію виладувати, за вказівкою Созонта, виклав на пропаганду проти Андрука.

Андрук, якщо б його підтримав актив села, міг би дещо доброго зробити в селі. Але непотрібна боротьба між ним і активом села продовжувалася, що і не давало Андрукові розвернути свою діяльність.

Староста довго відтягував під різними причинами затвердження результатів виборів до рад, нарешті затвердив і тоді ж відбулися вибори війта. Війтом обрано було Миколу Прокоп'юка, а його заступником - Василя Подюка.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм