Четвер, 04 червня, 2020

2.6.40. Карна експедиція

При кінці 1922 року уряд оголосив вибори до сойму і зараз по виборах оголосив призов в польську армію. Призовники відмовилися іти в армію. Загально, наш народ вважав тогді, що польська влада - це чужа влада, це окупаційна влада і від нашого народу не обов'язані іти в ту армію. Здержалося не лишень наше село, але взагалі всі села Східної Галичини. По селах порозсилали карні експедиції. І до нашого села тоже прийшли улани.

Для уланів треба було квартир, головно, треба було примістити в стайнях коней. Шукати квартир вислали присяжних. Присяжні ходили селом і зайшли до Леся Манчуляка. Звичайно, що нікому не хотілося держати в стайні уланські коні, то ж не хотілося їх мати Манчулякові, тим більше, що в стайні була худоба. Та на присяжних положили обов'язок найти квартири, а лишніх місць в нікого в стайнях не було, то вони і казали Манчулякові, аби потіснив в стайні свою худобу і аби попри худобу помістилися і коні. Та Манчуляк того і слухати не хотів, він злий був на присяжних, що настирливо вимагали помістити коні і, відговорюючи, що нема місця для коней, досить грубувато висловлювався, він, між іншим, сказав: "Та видите, що нема місця, де я їх примістю, в задницю їх не поставлю." Манчуляк так сказав, але присяжні перекрутили, мабуть, його слова, говорили пізніше, що вони в канцелярії сказали, що Манчуляк не хоче приймити уланські коні і сказав ще, що "польське войско до задниці". Улани і так були ворожо настроєні проти українців, між ними, як вони відходили на села, провели відповідну пропаганду і для них лиш треба було якоїсь зачіпки, щоби іти тероризувати людий. Як лиш почули, що сказали присяжні, пішли до Манчуляка і єго в хаті жорстоко побили, худобу з стайні вигнали, а в стайню завели свої коні. Манчуляк держав худобу, хоч це була зима, морози, в стодолі. Били тогді не лишень Манчуляка, били і інших. Забирали в тих, що ховалися від войська, сіно для коней.

 

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм