Субота, 21 квітня, 2018

2.6.34. Будова костьола

Будова костьола, купно будинку на читальню, "Кулко рольніче"

Шляхта не остановилася на тому, що заложила своє коло. Польські пани, засновуючи коло, хотіли лишень згуртувати польський елемент і зовсім не думали остановлюватися на цьому, вони мали значно ширші заміри. Насамперед стали організовувати будову костьола. Вибрали ініціятивний комітет, який перемінився в костельне брацтво і стали збирати датки на будову. В великій мірі допомогав уряд, але і поляки самі від себе давали значні датки. Поляки є знані з релігійности і тому вони щиро займалися будовою костьола. На будову костьола хоч-не-хоч давали датки і гміни. Костьол досить скоро збудували і в ньому деколи відправляли богослужіння. Поляки перестали ходити до церкви, вони ішли до костьола.

За костьолом прийшла черга на читальню. З села відходила полька Бернацька і продавала свій дім. Поляки за допомогою уряду купили той дім і там заснували польську читальню. Це вже була третя установа, яка відчужувала поляків від українців. Українці мали свою читальню і інші товариства, а поляки свою. Звичайно, що напрямні української та польської читальні були відмінні. Українські товариства ненавиділи польську, панську владу, а польська читальня була проурядового духа.

Нарешті прийшла черга на заснування окремої кооперативи. В селі була українська кооператива, яка досить гарно розвивалася, але це польським панам не подобалося. Вони вплинули на поляків, аби вони заснували свою, польську кооперативу. Таку кооперативу заснували, вона містилася на краю Рибна.

Як би оці установи були засновані для того, щоби проводити національний розвій польського населення, то їх належало би лишень витати, але не для національного розвою вони призначалися, в тих установах велася ріжними способами пропаганда проти національного розвою українського населення. Оце була основна ціль цих товариств.

 

© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного гіперпосилання на www.kosiv.info - Веб-портал Косівщини - Косів, Косівщина, Гуцульщина та Карпати

Бібліотека - Марія Равшер. Здвиженський храм